Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

2 yaş altındaki çocuklara yasak

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » 2 yaş altındaki çocuklara yasak
2 yaş altındaki çocuklara yasak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tebliği ile 2 yaşın altındaki bebek ve küçük çocuklar için takviye edici gıda üretilemeyecek ve piyasaya arz edilemeyecek.

Bakanlığın, Türk gıda kodeksi takviye edici gıdalar tebliğinde değişiklikleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre takviye edici gıdalarda, ilgili vitamin ve mineraller, belirtilen formlar ve alt formlarında kullanılacak. Takviye edici gıdalarda kullanılan besin öğelerinin günlük maksimum limitleri etiket beyanı üzerinden ilgili standartlara uygun olarak belirlenecek, besin öğeleri dışındaki botanikler ve diğer maddeler ile ilgili Bakanlıkça maksimum limiti belirlenen bileşenlerin maksimum limit değerlendirmesi etiket beyanı üzerinden yapılacak.

Belirlenen ve takviye edici gıdaların bileşiminde bulunan botanikler, Bakanlık tarafından oluşturulan bitki listesine uygun olacak. Ayrıca, takviye edici gıdalar son tüketiciye sadece hazır ambalajlı olarak sunulacak.

Vitamin ve mineral içeren takviye edici gıdalarda; üretici tarafından tüketilmesi tavsiye edilen ürünün günlük porsiyonundaki her bir besin öğesinin etikette belirtilen miktarı, 11 yaş ve üzeri bireyler için ilgili beslenme referans değerinin minimum yüzde 15’i, 4-10 yaş grubu çocuklar için ise bu değerin yarısı olarak alınacak. Beslenme referans değerinin yüzde 15’inden az olan besin öğeleri yalnızca etiketin bileşenler listesinde yer alacak. 2-4 yaş grubuna yönelik ürünler ile ilgili değerlendirme Bakanlıkça yapılacak.

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerdeki pestisit kalıntı miktarlarının, Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun olması gerekecek.

Bebekler için takviye edici gıda üretilmeyecek

Tebliğ kapsamında söz konusu ürünlerin etiketleme işlemlerine ilişkin de düzenleme yapıldı. Bu kapsamda, piyasa kontrolleri sırasında, beyan edilen değerler için sapma oranları, etiket beyanı üzerinden vitaminler için – yüzde 20 ila yüzde 50 arasında, mineraller için – yüzde 20 ila yüzde 45 arasında, diğer maddeler için – yüzde 20 ila + yüzde 20 arasında olarak uygulanacak.

Bu sapma oranları dışındaki üreticinin beyan ettiği sapma oranları Bakanlıkça değerlendirilecek. Uygulama sonucunda elde edilen değer, minimum limitleri Bakanlıkça belirlenen botanikler ve diğer maddeler için minimum değerlerin sapma oranı kadar altına inebilecek.

Tebliğle, 2 yaşın altındaki bebek ve küçük çocuklar için takviye edici gıda üretilemeyecek ve piyasaya arz edilemeyecek. Söz konusu rakam daha önce 4 yaş olarak belirlenmişti.

Tebliğ kapsamında 2-4 veya 4-10 yaş grubuna yönelik ürünlerin etiketinde ürün adıyla birlikte ‘2-4 yaş grubu çocukların kullanımına uygundur’ veya ‘4-10 yaş grubu çocukların kullanımına uygundur’ ifadesi yer alacak. Bu yaş gruplarına yönelik olmayan takviye edici gıdaların etiketinde çocuklara yönelik olduğunu ima eden şekil, resim ve ifade olmayacak.

Ayrıca, takviye edici gıdaların net miktarı, kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri formların sayısı üzerinden verilebilecek.

Gıda işletmecisi, tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ithal edilen veya üretilen veya işlenen veya piyasaya arz edilen ve bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra da ithal edilmesi veya üretilmesi veya işlenmesi veya piyasaya arz edilmesi devam eden aynı takviye edici gıdaları 31 Aralık 2016’ya kadar bu Tebliğ hükümlerine uygun hale getirmek zorunda olacak.

Toplam Okunma : 2 / 25 Kasım 2015 - 10:18

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Burdur’da kamyon takla attı. Burdur’da kamyon takla attı.

Antalya-Burdur arasında meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı. Edinilen...

Ak Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Belli Oldu Ak Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Belli Oldu

Ak Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Birkan İş’in...

Çobanpınar’da Trafik Kazası: 2 Ölü Çobanpınar’da Trafik Kazası: 2 Ölü

Isparta-Antalya Karayolu Çobanpınar köyü yakınlarında meydana...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
93