Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

75 Yaşındaki Eski Muhtar Köyde Tek Başına Yaşıyor

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » 75 Yaşındaki Eski Muhtar Köyde Tek Başına Yaşıyor
75 Yaşındaki Eski Muhtar Köyde Tek Başına Yaşıyor

Çanakkale’de 50 haneli köyde tek başına yaşayan Yusuf Aktaş: “Evim sağlam olsa ölene kadar bu toprakları bekleyeceğim” dedi.
Çanakkale Kazdağlarının eteğinde göç sebebiyle resmi nüfusu 3’e düşünce tüzel kişiliği kaldırılan Kıraçoba köyünde tek başına yaşayan 75 yaşındaki eski muhtar, “Evim sağlam olsa ölene kadar bu toprakları bekleyeceğim” dedi.

200 YILLIK GEÇMİŞE SAHİP

Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı 50 haneli Kıraçoba köyü resmen haritadan silindi. Kazdağlarının eteklerinde yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olan köy, ekonomik sıkıntılar sebebiyle hızla göç verdi. Köy sakinleri birbiri ardına Balıkesir’in Edremit ilçesi ile Çanakkale’nin Yenice ilçesine göçtü. 50 hanelik köyün nüfusu 2000 yılında 7, 2007 yılında ise 3’e düştü. 2009 seçimlerinde, köyde yaşayan amcası, kuzeni ve kendisinin verdiği 3 oyla yeniden muhtar seçilen İbrahim Aktaş, daha sonra Çanakkale İl Özel İdaresi’ne başvurarak köyün tüzel kişiliğinin kaldırılmasını istedi. İl Özel İdaresi, 200 yıllık Kıraçoba köyünün köy vasfını kaybettiğini tespit ederek tüzel kişiliğini kaldırdı.

KÖYÜNÜ TERK ETMEK İSTEMİYOR

Yusuf Aktaş, bir süre önce İstanbul’da yaşayan kızının yanına göçtü ancak memleket hasreti ağır basınca köyüne geri döndü. Köyde kardeşi ve yeğeni ile eski ve yıkık bir evi paylaşan Yusuf Aktaş, yarısı yıkılmış olan evde, devletten aldığı yaşlılık maaşıyla hayatını idame ettirdiğini söyledi. Kardeşi ve yeğeninin de işleri sebebiyle sürekli Kalkım beldesinde olduklarını söyleyen Aktaş, “Burası 40-50 haneli bir köydü. Sonra herkes dağıldı gitti. Kala kala biz üçümüz kaldık. Bir tarafa da gidemiyorum. İmkanımız yok. Ben yeşil kartlıyım. Benim buradaki evim yandı. Bir daha ev yapamadım. Kardeşime ait evin bir odasında kalıyorum. Burası da virane halde. Zaman zaman İstanbul’daki kızımın yanına gidiyorum ama hastalığım üzünden orada kalamıyorum. Buranın havası bana iyi geliyor. Evim sağlam olsa ölene kadar bu toprakları bekleyeceğim” dedi.

HAYALET KÖY HALİNE GELDİ

Köyün son muhtarı olan İbrahim Aktaş, “Köyümüzde sadece hayvancılık yapılıyordu. Zaman içerisinde herkes göçüp gitti. Kala kala biz kaldık. Ben muhtarlığa ilk geldiğim zaman, 1989’da 40 hane vardı. 40 seçmen oluyordu. Sonra 10-11’e düştü. Şimdi 3 kişi kaldı” diye konuştu.

Birçok evin yıkıldığı hayalet köyde sadece birkaç yapı ayakta kaldı. Köyde daha önceleri cami olarak kullanılan binada ise şimdi keçiler otluyor. Çam ormanının hemen yanında, yemyeşil bir ova üzerine kurulu köyde, elektrik ve telefon altyapısı da bulunuyor.

DOĞA TUTKUNLARI KÖYE İLGİ GÖSTERİYOR

Kazdağlarında tabiatla iç içe olan köy, sakinleri tarafından boşaltılsa da büyük şehirlerden gelenlerin ilgisini çekiyor. Ankara’da yaşayan ancak gezmek için geldiği bölgede köyü çok beğenerek kalmaya karar veren Dinçer Öcal, büyük şehirden bunalanları doğa manzaralı köye davet ediyor. Köyde bir kulübe inşa ettiğini ancak daha sonra bu kulübe yıkıldığı için yakın olan Kalkım beldesine taşındığını söyleyen Öcal, “Şimdi burada yeni bir ev yapmak istiyorum. Zaman zaman Ankara’dan gelen misafirlerimiz oluyor. Burada kamp faaliyetleri yapıyoruz. Burada 4 arkadaşım daha yer aldı. Emekliliğimizde buraya yerleşmeyi düşünüyoruz. Tesadüfen burayı bulduk. Güzelliği bizi cezbetti” dedi.

Toplam Okunma : 106 / 14 Kasım 2013 - 14:03

İlginizi Çekebilecek İçerikler

YENİLENEN BASIN KARTLARI DAĞITILDI YENİLENEN BASIN KARTLARI DAĞITILDI

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Antalya İl...

Görenler Göz yaşlarını tutamadı Görenler Göz yaşlarını tutamadı

Rahmet ve bereket ayı Ramazan’ın içinde bulunan ve bin...

Bucak’ta uyuşturucuya geçit yok Bucak’ta uyuşturucuya geçit yok

Burdur’un Bucak ilçesinde jandarma ekiplerinin yaptığı...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
89