Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Abdurrahman Taş’ın Kaleminden . ” BAHÇELİ EVLER “

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Abdurrahman Taş’ın Kaleminden . ” BAHÇELİ EVLER “

abdurrahmanhoca
” BAHÇELİ EVLER “

Yazımın başlığını” Kentsel Dönüşüm” mü? desem diye epeyce düşündüm. Lise yıllarımda Nihat Sami Banarlı’nın Türkçenin sırları kitabında, Necmettin Hacıeminoğlu’nun Türkçenin Karanlık Günleri kitabında “sal”lı, “sel”li takıların Türkçede olmadığını okumuştum. Ancak Kumsal kelimesinin var olduğu yazıyordu. Bundan dolayı” kentsel dönüşüm” yerine “şehirleşme” demek istiyorum.
İlçemiz Bucak’ta olduğu gibi Türkiye’nin her tarafında şehirleşme adı altında eski binaların yıkılıp yerlerine beton binaların hızla yapıldığını görüyoruz. Türkiye bir şantiye alanına dönüştü. Esasen çarpık şehirleşme ve gecekondu furyasından da büyük oranda bu şekilde kurtulduk. Bunlara ilaveten Toki konutları projeleri ile de Türkiye çağ atlarken çoğu insanımız bu sayede ev sahibi olduğunu da unutmayalım. Ama bu durum bir başka sorunu da beraberinde getirdiğini görüyoruz.
Mimar Semih Akşeker’in “Apartmana Hayır” kitabını okurken geçmiş ve gelecek arasında bir hayal dünyasının içinde buluverdim kendimi. Çok katlı betonarme binaların beden ve ruh sağlığını tehdit ettiğini söylüyor. Tek katlı, bahçeli, pembe panjurlu bir evde, sevdikleri ile yaşamanın hayalini kuranlar nerdeyse tarihe karıştı. Peki ne oldu da çocukluğumuzun yaşadığı şirin, mütevazi ahşap evleri terk edip sitelere sığındık? Zilini çalıp bir tutam tuz, bir limon isteyemediğimiz komşularımızla mutlu muyuz?
İslam-Türk kültüründe eve ‘sükun bulunan yer’ anlamına “mesken” deniliyor. Hayata lezzet katan meskenlerimiz kayboldu. Batı inkılabı ile devletin güya aydınları tarafından, batı taklitçiliği ile İstanbul’un mütevazi semtlerindeki ev ve konaklar terk edilerek ,“Fransızlar yapmış” diyerek, Şişli, Nişantaşı ve Harbiye’nin karanlık izbe apartmanlarına taşınması ile betonlaşmanın başladığını görüyoruz…
Oysa dünyanın en eski çok katlı binalarını inşa etmiş Fransa; apartmanların yol açtığı şikayetler sebebi ile 1963 de “ev mi apartman mı” diye referanduma giderek iskan politikasını değiştirip müstakil evleri zorunlu hale getiriyor. İngiltere’de devlet de tarihi eser özelliği taşımayan bütün apartmanların yıkılmasına karar veriyor. Türkiye’ de ise 1992 de DPT nin yaptığı bir ankette halkın %93’ü apartmanda değil müstakil evde yaşamak istediğini söylüyor. Bu çarpıcı sonuca bakılmayarak, bürokratlar ve inşaat firmaları, menfaatlarını gözeterek halkın bu isteğini göz ardı ettiler.
Mimar Akşeker; ülkemizde “yeterli arazi yok” cevabını da doğru bulmadığını anlatırken, Fransa, Almanya, Amerika gibi ülkelerde vatandaşlar müstakil evlerde yaşarken devasa endüstri alanlarına da sahip olduklarını belirtiyor. Aynı şekilde betonun kanserojen etkisinden ve radyo aktif sakıncalarının olduğunu da belirtirken, ahşabın çok sağlıklı, insan dokusuna uygunluğu, ucuzluğundan bahsederken, betondan daha dayanıklı ve yangına dirençli olduğunu da ilmi olarak açıklıyor.
Apartmanlarımızda bugün komşularımızı tanımadığımız gibi, aralarında güven de yok. Dolayısıyla çocuklarımızı sakınıyor, giderek yalnızlaşıyoruz. Günümüz çocukları apartmanlarda mahpus hayatı yaşıyor. Çimlerde koşturup, ağaçlara çıkacakları yerde televizyon başında pinekliyorlar. Ne zaman kendi değer yargılarımızdan uzaklaştık, ev ve şehir mimarisinde bambaşka bir çıkmaza giriverdik. Ev inşasında, ihtiyacın İslami sınırlar içinde, mütevazi olarak karşılanması uygun görülmedi. Binalar; lüks, yükseklik, büyüklük, teknoloji harikası üzerine geliştirildi. Kullanılmayan birçok bölümler oluşturduk.
Kısacası , hızla gelişen ilçemizde imar planları yapılırken , mahallelerin bir bölümü bu anlayışta planlanıp, dün olduğu gibi “Bahçeli Evler” semtlerine dönüştürülemez mi? Bu şekilde bir yapılaşma hiç olmazsa görüntü olarak bile Türk kültür anlayışımızın yaşatılmasına vesile olmaz mı? Antalya’ya yakın oluşumuzun turizm açısından da bir getirisi olmaz mı? Çalışkan ve genç belediye başkanımızın bu tür bir projeye imza atıp uygulamaya koyabileceğine inanıyorum.
Çocuklarımıza da iyi bir miras bırakmış oluruz. Selam ve dua ile.

Toplam Okunma : 93 / 03 Mart 2016 - 11:17

İlginizi Çekebilecek İçerikler

TARİHİ KURULTAY TARİHİ KURULTAY

TARİHİ KURULTAY Milliyetçi Hareket Partililerin 19 Haziran’da...

MERHUM AĞABEYİM SENİ ÇOK ÖZLEDİM: “MUSTAFA COŞKUNER” MERHUM AĞABEYİM SENİ ÇOK ÖZLEDİM: “MUSTAFA COŞKUNER”

MERHUM AĞABEYİM SENİ ÇOK ÖZLEDİM: “MUSTAFA COŞKUNER”   Biricik...

TÜRKİYE’NİN KAÇ DOSTU VAR TÜRKİYE’NİN KAÇ DOSTU VAR

TÜRKİYE’NİN KAÇ DOSTU VAR Almanya’nın parlamentosunda...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Köşe Yazarları

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
59