Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Afad İl Müdürü Oral’dan vatandaşa çağrı

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » Afad İl Müdürü Oral’dan vatandaşa çağrı
Afad İl Müdürü Oral’dan vatandaşa çağrı

AFAD Burdur İl Müdürü Mehmet Oral, ”Mahalle Afet Gönüllüleri” ‘nin sayısının artması konusunda çağrıda bulundu.

”VATANDAŞ DUYARLI OLSUN”

Burdurweb Genel Yayın Yönetmeni Özgür Doğan’ın ziyaretinde konuya dikkat çeken İl Müdürü Oral,  “Vatandaşlarımız deprem olduğu zaman sıkıntıyı anlıyor. Daha sonra ferah zamanımızda unutuyor insan acılarını. Bizim bu eğitim çıkışlarımız zaten onu hep diri tutmak sürekli hatırlatmak hazırlıklı olmayı amaçlıyoruz. Farkındalık diyoruz buna bizim vatandaşlarımızdan benim isteyim bu tür bizim çalışmalarımıza duyarlı olsunlar katılsınlar. Mahalle eğitimlerimiz başlayacak muhtarlarla önümüzdeki günlerde. Durmuyoruz yeni bir çalışma ”Mahalle Afet Gönüllüleri ” … buraya gönüllü insanlar istiyoruz . Gönüllü insanları bulmakta zorlanıyoruz. Lütfen gönüllü olsunlar hiç değilse gelsinler o eğitimleri bari dinlesinler. Hani gönüllü olmak şu  sıfırıncı  noktada profesyonel ekipler oraya intikal edene  kadar en yakın mahalledeki komşulardır, o mahallenin sakinleridir” dedi.

”İLK KIVILCIMI BAŞLATACAKLAR”

Gönüllü kurtarma mahalle afet gönüllü ekiblerinin eğitim aldıktan sonra mahallelerde konuşlandırılan konteynırların yerlerini bileceği ifade eden Oral, olası afette konteynırlardan alıp profesyonel AFAD ekipleri olay yerine gelinceye kadar yardımın ilk kıvılcımını başlatan ekip olacağını ifade etti.

”MUHTARLAR GÖNÜLLÜ BULMAKTA ZORLANIYOR”

Mahalle Muhtarlarına eğitim verdiklerini ifade eden Oral, ”İşte muhtarlarımızla biz bunun eğitimlerini verdik. Bize her mahalleden 10 kişi bulun getirin diyoruz gönüllü bulmakta zorlanıyorlar. En son dedik bunun içine azalarınızı koyun mahalledeki imamları da koyun” dedi.

”GÖNÜLLÜ BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ”

Gönüllü insan bulmakta güçlük çektiklerini belirten Oral, ”Biz gönüllü insan bulmakta zorlanıyoruz. Bazıları iş yerinden korkup da gelmiyor. Ben diyor gelirsem mesai çıkışı gelirim. Biz mesai çıkışında da eğitim verebiliriz de bir şekilde onu bahane ediyor insanlar bir şekilde kaçınıyorlar” dedi.

“BİR GÜNLÜK EĞİTİM”

Mahalle afet gönüllerinin eğitimleri hakkında açıklamada bulunan Oral, ”Bunun için 2 saat teorik sonra uygulamayla bir günlük bize zaman ayırsalar, yani bir günlük sabahtan eğitim, öğleden sonra uygulamayla iş makinelerini tanıtma gösterme” dedi.

VATANDAŞA AÇIK DAVET

Mahalle afet gönüllerinin önemine değinen Oral, “Deprem başta olmak üzere büyük afetlerdeki kurtarma faaliyetlerinde ailelerini, komşularını, yakınlarını , hemşehrilerimizi kurtarmak için 0 noktada profesyonel  ekiplerin gelip o eğitimi başlatana kadar görev almalarını eğitimlerimize katılarak görev almalarının bekliyoruz. Yine de diğer panel ve konferanslarımız oluyor veya diğer salon etkinliklerimizde duyuruyoruz. Gelsinler katılsınlar faydalansınlar hatta kurumumuza ziyarette başvursunlar. Dökümanlarla da desteğimiz olur. Yine bilgilendirebiliriz her konuda. Bir de şu var devlet olarak biz hazırız saç ayağı gibi  bir ayağımızda vatandaşımız olsun istiyoruz vatandaş bilinçli olmadığı vakit bu işlemler yarım kalır vatandaşımız bilinçlensin istiyoruz” dedi.

VATANDAŞA ÖNERİLER

Vatandaşa önerini sıralayan İl Müdürü Oral, ”Depremin bir doğa hareketi olduğunu, sarsıntının gelip geçeceğini, panik yapmamalarını; bunun için eğitimli olmalarını ve eğitimlerimize katılmalarını. “Deprem öldürmez, bina öldürür” düsturunca, son yıllarda Deprem Yönetmeliğine uygun yapılan sağlam binaları seçmelerini, yapısı çürük dışı yalıtımla makyajlı binaları tercih etmemelerini bu hususta iyi araştırıcı olmalarını ve DASK Deprem Sigortalarını yaptırmalarını öneririm.” dedi.

ÖZEL HABER: ÖZGÜR DOĞAN / FOTO: MEHMET CAN DOĞAN

Toplam Okunma : 60 / 05 Nisan 2016 - 10:15

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
82