Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

ANTALYA TURİZMİ İÇİN 3 BİN 500’DEN FAZLA GÖRÜŞME YAPILDI

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » ANTALYA TURİZMİ İÇİN 3 BİN 500’DEN FAZLA GÖRÜŞME YAPILDI
ANTALYA TURİZMİ İÇİN 3 BİN 500’DEN FAZLA GÖRÜŞME YAPILDI

 

Zirvede MENA Ülkeleri seyahat acenteleri ile Türk turizm paydaşları arasında gün boyu yaklaşık 3 bin 500 ikili görüşme gerçekleşti ve önemli bağlantılar yapıldı

Antalya, turizmi için alternatif pazar oluşturulması, turizm kaynak ülkelerinin çeşitlendirilmesi ve turizmin yıla yayılıp nitelikli turistlerin gelmesine yönelik Antalya Belek’de açılış konuşmalarıyla başlayan Orta Doğu-Kuzey Afrika Ülkeleri ve Türkiye arasındaki sıkı dostlukların geliştirilip ticari ve turistik ilişkilerinin ivme kazanması amacıyla gerçekleştirilen 1. Uluslararası MENA Ülkeleri Antalya Zirvesi, ikinci gün B2B (ikili görüşme) toplantılarıyla sürdü. BAKA’nın web sitesinden alınan randevularla 15’er dakika olarak gerçekleşen görüşmelerde MENA Ülkelerinden 240 acente ile 300’den fazla Türk turizm paydaşı katıldı ve yaklaşık 3 bin 500 B2B görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmelerin oldukça yararlı geçtiği, yeni tur programları ile işbirliği anlaşmalarının temellerinin atıldığı bildirildi.

Turizmdeki genel düşüş sonrasında ülkemiz ve Antalya turizmi için alternatif pazar oluşturma amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDA) desteği, Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Serik Belediyesi ana organizasyonunda 1. Uluslararası MENA Ülkeleri Antalya Zirvesi düzenlendi. Belek’te Rixos Belek Premium Otel’de başlayan zirveye; Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerini içeren MENA Bölgesi’ndeki ülkelerin 30 farklı şehrinden 240 seyahat acentesi, büyükelçiler, diplomat ve bürokrat ile 70 medya mensubu katılıyor.

9 Şubat’a kadar sürecek MENA Ülkeleri Zirvesi, Antalya Valisi Muammer Türker, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaid, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Mustafa Rumeli, BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen ve THY Pazarlama Satış Başkan Yardımcısı Adem Ceylan’ın açılış konuşmaları başladı. Konuşmalarda; huzurlu ve güvenli bir ülke olmaya devam eden Türkiye’de her alanda olduğu gibi turizmde çok büyük bir yatırım potansiyeline sahip olduğuna, Türkiye’nin öncü ve ileri turizm destinasyonlarından Antalya’nın turizm ve yatırım fırsatları potansiyeli, EXPO 2016 Antalya etkinliği ile zirveden beklentiler ve ilgili kurumların sürdürdüğü çalışmalar ile sunacakları hizmetler hakkında bilgiler verildi.

SAĞLIK TURİZMİNE 57 MİLYAR DOLAR

Türkiye’ye geçen yıl 2.5 milyon Arap turistin geldiğini ve 4 milyar dolardan fazla harcama yaptığına dikkat çeken Arap Turizm Birliği Başkanı Al-Fehaid ise, dünya pazarında en fazla harcamayı Arap turistlerin yaptığına işaret ederek, “Turizmi teşvik ve Arap yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Turizm göstergelerini nasıl yükseltebiliriz konusunda işbirliğimiz sürüyor. Körfez Arapları, yılda 57 milyar dolardan fazla sağlık turizmine harcama yapıyor. Bu konuda Türkiye için de ayrı bir çalışma yapılacak, çünkü Türkiye bu konuda öncü bir ülke, tecrübesi var” diye konuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan, Bahreyn, Irak, Katar, Mısır, Filistin, Umman, Kuveyt, Cezayir, Fas ve Tunus’tan büyükelçiler, seyahat acenteleri, diplomat ve bürokrat ile medya mensuplarından oluşan heyet üyeleri, açılış konuşmaları ve organizatör kurumlarının sunumları ve öğle yemeğinin ardından Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerinin ziyaretiyle ilk gün tamamlandı.

MENA Ülkeleri’nden gelen medya mensupları bölgedeki golf otelleri ile Düden Şelalesi’ne inceleme gezisi yaparken, konuk seyahat acente yetkilileri ise  Antalya Rixos Belek Premium Otel’de günboyu B2B (ikili görüşmeler) toplantılarına katıldı. 300’den fazla çoğu otel ve seyahat acentesi yetkililerinden oluşan Türk turizm paydaşı, MENA Ülkeleri’nden 240 seyahat acentesi yetkilisi ile gün boyu ikili görüşme yaptı. BAKA’nın özel olarak online bir kayıt sistemi programından randevu alınarak gün boyu süren yaklaşık 3 bin 500 ikili görüşme gerçekleşen programa katılan taraflar, görüşmelerin önemli adımlar atılmasına vesile olduğunu, yeni tur anlaşmalarının prensip anlaşmalarının ve önemli bağlantıların yapıldığını ifade etti. Konuk heyet üyeleri, programın diğer günlerinde ise, Antalya’daki bazı otel ve golf sahalarında info turları gerçekleştirecek, turizm değerlerini yerinde görecek. MENA ülkeleri seyahat acente yetkilileri, programın son günü de Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ALTSO) ev sahipliğinde Alanya’ya inceleme gezisi ve görüşmeler gerçekleştirecek.

ANTALYA TURİZM 06 ANTALYA TURİZM 05 ANTALYA TURİZM 04 ANTALYA TURİZM 03 ANTALYA TURİZM 02 ANTALYA TURİZM 01

 

Toplam Okunma : 25 / 08 Şubat 2016 - 8:52

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Burdur’da encümen toplantısı yapıldı Burdur’da encümen toplantısı yapıldı

Vali Şerif Yılmaz Başkanlığında Encümen Toplantısı yapıldı. İl...

Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız! Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız!

2015 Yılı Sinema ve Tiyatro İstatistikleri Antalya, Isparta...

Burdur’da kaza 4 yaralı Burdur’da kaza 4 yaralı

Burdur’da meydana gelen trafik kazasında 2’si çocuk...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
95