Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Aziziye şenliği yapıldı

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » Aziziye şenliği yapıldı
Aziziye şenliği yapıldı

Bu yıl 16.’sı düzenlenen Aziziye Köyü Kültür Sanat ve Yayla Şenliği gerçekleştirildi.

Şenliğe Burdur Valisi Şerif Yılmaz, AK Parti Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Garnizon Komutanı P. Albay Metin Karagöz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Aziziye Köyü sınırları içerisinde bulunan Elma Çukuru Yaylası’ndaki şenliğin okunan dualar ile açılışı gerçekleşti. Burdur Yörük İl Beyi İşadamı Mehmet Cadıl tarafından Vali Şerif Yılmaz’a Yörük kültürüne ait kefiye hediye edildi. Kefiyeyi kullanıldığı şekilde başına bağlayan Vali Yılmaz, burada bir konuşma yaptı. Kütahya Domaniç Yaylası’ndan Burdur Aziziye Yayla Şenliği’ne geldiğini ifade ederek sözlerine başlayan Vali Yılmaz, Osmanlı’nın ilk kuruluşu ve daha öncesi beylikler döneminden itibaren Türklerin yurdu ve bölgesi olmuş bu yaylalarımızdan bu gün bu şenliğin dünyaya duyurulduğunu belirtti.

Vali Yılmaz, “Özellikle Orta Asya’dan çıkıp Anadolu’nun değişik yerlerine yerleşen farklı boylardan ve farklı yerlerde oluşan ama daha sonra devlet olarak Osmanlı’dan itibaren, Türkiye Cumhuriyeti devletinin himayesinde bu gün o kadim kültürün geçmiş birikimini burada hep beraber görüyor ve yaşıyoruz. Ne mutlu ki bizlere bu birlik beraberlik içerisinde daha nice yıllara hep beraber kavuşuruz.” diye konuştu.

Yörük Kültürü hakkında bir kaç şey söylemek istediğini anlatan Vali Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti: “Kıl çadırda doğup oğlak çobanlığı yapıp ve bu gün Türkiye Cumhuriyeti devletimizin bayrağını taşıma şerefine nail olan birisi olarak, burada vatandaşlarla beraber olmaktan gerçekten gurur duyuyorum. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve demokrasimizin bugün geldiği noktayı gösteren en güzel örneklerden birisidir. Biz bu ülkeye hizmet için gece gündüz demeden çalışmanın azim ve gayreti içerisindeyiz. Dün Kütahya’daydık. Kütahya, Osmanlı Dönemi’nde beylik merkezlerimizden birisiydi ve o dönemde yayla olarak kullanılan bölgeydi. Biz yine bu gün farklı bir bölgemiz olan Burdur’dayız. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin. Size farklı kültür var denilse de bugün doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar bütün kültürlerin ve bütün yaşayan insanlarımızın aynı kültürden geldiğini gösteren çok güzel emareler var. Bugün düğünlerimizde keşkek ikram ederiz.

Burdur 12. görev yaptığım ildir. Görev yaptığım 12 ilde de keşkeği gördüm. Bugün farklı köklerden gelip, farklı milletlerden gelip bir arada tuttunuz diyenlere cevap olsun diye söylüyorum. Biz bu ülkeye kültürümüzle, farklılıklarımızla beraber bir arada yıllarca yaşadık, yine yaşamaya devam edeceğiz. İşte bizim mayamız buralarda atıldı. Bu maya, bir arada tuttuğumuz sürece, bu kültürü yaşattığımız sürece Türkiye Cumhuriyeti devleti ve gönül coğrafyamızda insanların bize karşı olan muhabbeti ve sevgisi devam edecektir. Önemli olan bizim birliğimizi beraberliğimizi ve kardeşliğimizi ilelebet sürdürmek için bir araya gelmemizdir. İşte bunun için bu gün hepimiz bir aradayız.”

Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntının yaklaşık 30 yıldan beri devam ettiğini dile getiren Vali Yılmaz, özellikle son günlerde terör belasının üstesinden gelindiğini söyledi. Vali Yılmaz, şunları kaydetti: “Her ne kadar haince pusular yapsalar da karşımıza çıkamayacak hale geldiler. İnşallah bunu da kısa süre içerisinde tamamen ortadan kaldırmak suretiyle de ülkemizin birliğini ve dirliğini sağlamanın huzurunu ve onurunu hep beraber yaşayacağız. Önemli olan burada bizlerin tek yumruk olması, kendi kişisel, kendi çıkarımızı ön plana çıkarmadan bu ülkenin birliğine, beraberliğine hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor.”

Konuşmaların ardından mahalli sanatçıların verdiği konserlerle devam eden şenlikte vatandaşlar gün sonuna kadar yöreye ait oynadıkları oyun havaları ile eğlendi.

13592283_2079863942239491_8863725100689516177_n 13592795_1787464161468181_5506478603628195414_n 13607000_2079864032239482_3869747684768649782_n 13658999_2079863938906158_727340471562299982_n IMG_0455 IMG_0468

Toplam Okunma : 1 / 11 Temmuz 2016 - 13:48

İlginizi Çekebilecek İçerikler

SON BAŞVURU 22 TEMMUZ ! SON BAŞVURU 22 TEMMUZ !

SON BAŞVURU 22 TEMMUZ ! Bölgesel Amatör Lig’e katılmayı...

Bucak imam hatip 97 yılı mezunları buluştu Bucak imam hatip 97 yılı mezunları buluştu

İmam Hatip lisesi 1997 yılı  mezunları bir araya geldi. Bucak...

Burdur Valiliğinden şehit açıklaması Burdur Valiliğinden şehit açıklaması

Burdur Valiliği ‘nden yazılı olarak ilimize düşen şehit...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
52