Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

BAKA Kalkınma Kurulu Burdur’da toplandı

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » BAKA Kalkınma Kurulu Burdur’da toplandı
BAKA Kalkınma Kurulu Burdur’da toplandı

Antalya, Isparta ile Burdur’dan kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerinden oluşturulan 100 üyesi bulunan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Kalkınma Kurulu, 2016’ın ilk toplantısını Burdur’da gerçekleştirdi. BAKA faaliyetlerinin daha etkin olması için tavsiye kararları alan Kalkınma Kurulu, Ajans faaliyetleri, Mali Destek Programları ve EXPO Antalya konularında bilgilendirildi. Kalkınma Kurulu üyelerinden 2014-2023 Bölge Planı’nda belirlenen Batı Akdeniz’in 5 gelişme eksenine göre oluşturulan çalışma gruplarının bir sonraki toplantıya kadar kendi aralarında toplanıp raporlar hazırlaması kararlaştırıldı.

Antalya’dan 50, Isparta’dan 26 ve Burdur’dan 24 olmak üzere toplam 100 üyeden oluşan Kalkınma Kurulu’nun ANSİAD Yönetim Kurulu eski Başkanı Ali Eroğlu başkanlığındaki toplantısı; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin İstiklal Yerleşkesi Rektörlük Binası Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. BAKA Kalkınma Kurulu’nun 2016 yılının ilk toplantısı; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve yoklama sonrası yeter sayısının bulunmasıyla başladı. Açılış konuşmasında MAKÜ’ye Senato Toplantı Salonu’nu tahsis etmesi ve evsahipliği için teşekkür eden BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, Kalkınma Kurulu üyelerine proje başvuruları tamamlanan 2016 Mali Destek Programı ile BAKA’nın gerçekleştirdiği ve planladığı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 2016 Mali Destek Programı’na Antalya’dan 108, Isparta’dan 66 ve Burdur’dan 33 olmak üzere toplam 207 proje başvurusu olduğunu söyleyen Genel Sekreter Özen, şöyle devam etti:

‘DESTEK PROGRAMLARININ TABANA YAYILMASINI İSTİYORUZ’

“2015’de 17 milyon TL bütçe ile 41 proje desteklenmişti. Bu sene biraz daha az mütevazi bütçe ile çıktık. 12 milyon TL ama destek alacak proje sayısının yaklaşık 70-75 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Güzel bir gelişme, çünkü biz mali destek programlarının tabana yayılmasını istiyoruz. Son derece iyi projelerin ortaya çıkmasını ve ihtiyaç sahiplerinin iyi projelerinin desteklenmesini istiyoruz. Dolayısıyla bu sene mali destek programının çok daha iyi sonuçlar çıkartacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl da inşallah Bölge Planı’nı esas alarak mali destek programlarına devam etmiş olacağız. Kalkınma Kurulu gündeminde gelişme eksenli bir çalışma grupları oluşturulması var. Bence, Kalkınma Kurulunun daha etkin bir şekilde çalışması ve bize de bilgi kaynağı olarak gelmesi açısından çok önemli bir oluşum var burada. Şimdiden çalışmamızın hayırlı olmasını diliyorum.”

BAKA Birim Başkanları Mehmet Pehlivan, Mustafa Pektaş ve Bayram Altıntaş ise, Kalkınma Ajansı’nın sürdürdüğü tanıtım ve yatırım çalışmaları ile geçmiş yıllardaki ile proje başvuruları tamamlanan yeni mali destek programları hakkında kurul üyelerine ayrıntılı bilgiler aktardı. EXPO 2016 Antalya Genel Sekreterliği Uzmanı Hülya Üstün de, 23 Nisan’da açılan ve 6 ay sürecek Expo 2016 Antalya ile ilgili sunumuyla Kalkınma Kurulu üyelerini bilgilendirdi.

Kalkınma Kurulu üyeleri, verilecek destekler ve strateji için kaynak olacak 2014-2023 Bölge Planı’nda belirlenen gelişme eksenlerine göre çalışma grupları oluşturdu. Bölge Planı’nda Batı Akdeniz’in gelişme eksenleri ‘Tarımda Modernizasyonun ve Kırsal Kalkınmanın Sağlanması’, ‘Turizmin Çeşitlendirilmesi ve Yaygınlaştırılması’, ‘Sanayide Rekabetçiliğin Artırılması’, ‘Ulaşım ve Lojistik Altyapısının Artırılması’ ve ‘Sürdürülebilir Çevre ve Yaşam Kalitesinin Yükseltilmesi’ olarak belirlenmişti. 5 çalışma grubu, gelecek Kalkınma Kurulu toplantısına kadar kendi aralarında toplanıp, önerilerini içeren raporlarını hazırlayacak.

Kalkınma Kurulu’nun toplantısı görüş ve önerilerin alınmasıyla tamamlandı.

BAKA burdurda toplandı3 BAKA burdurda toplandı2 BAKA burdurda toplandı1

Toplam Okunma : 31 / 28 Nisan 2016 - 13:51

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
92