Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Bakan Çelik’ten turizmcilere sitem

Ana Sayfa » Haberler » Bakan Çelik’ten turizmcilere sitem

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı; Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ve çok sayıda turizmcinin katılımıyla gerçekleştirildi.

TUROFF

Antalya Kundu’daki Mardan Palace Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizmcilere sitem ederek turizmin getirileri olan unsurlara iyi davranılmadığını söyledi. Bakan Çelik, turizm sektörünün tek başına bakanlığın yönetebileceği bir sektör olmadığına dikkat çekerek, bakanlıkla turizmcilerin birlikte çalışması gerektiğini kaydetti.
Yaz mevsiminin başlangıcında bazı turizmcilerin, “Kriz var, sektör olumsuz etkilenilecek” şeklindeki konuşmalarına karşın TÜROFED’in bakanlığın hazırladığı planı uygulayarak kazandığını ifade eden Çelik, “Yazın başında kriz yönetimi planı yaptık. Turizmcilerin bazılarının, ‘Kriz var, olumsuz etkileneceğiz’ şeklindeki konuşmalarına karşın TÜROFED bizim uyguladığımız planı kabul ederek kullandı ve kazandı. Bir stratejiniz yoksa herhangi bir başarıya ulaşmanız mümkün değil” şeklinde konuştu.
“YAZILIMI DEĞİŞTİRMEMİZ LAZIM”
Taktik konuşmaktan uygulamaya geçilemediğini de kaydeden Çelik, turizmle ilgili bakış açısı ve yazılımın değişmesi gerektiğini belirtti. Yazılım değişmezse birçok virüsle uğraşmak zorunda kalacaklarını kaydeden Çelik, “Taktik meselelerden stratejik çalışılamıyor. Turizmle ilgili yazılımı değiştirmek lazım. Yazılım değişmezse birçok virüs çıkar ve antivirüslerle uğraşmak zorunda kalırız” dedi.

“TOPRAĞA İYİ DAVRANMIYORUZ”
Bakanlık olarak özellikle bu yaz birçok yeri incelediğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Toprağa iyi davranmıyoruz. Turizmin bize getirileri olan unsurlara iyi davranmıyoruz. Daha çok istihdam oluşturmanız siyasetçinin işine gelir. Bu bakımdan elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Türkiye’nin tanıtımı konusunda bütünsel bir yaklaşım üretmemiz lazım. Sadece deniz, kum, güneş olmamalı” ifadelerini kullandı.
“TOBB TANITIM İÇİN BÜTÇE AYIRSIN”
Türkiye’nin 10 yıl önce bakış açısını değiştirerek merak edilen ülke haline geldiğini kaydeden Bakan Çelik, turistler tarafından ziyaret edilmek için Türkiye’nin 10 yıl önce makas değiştirdiğini söyledi. Türkiye’nin tanıtımı için hikayesinin tanıtılması gerektiğini de kaydeden Çelik, “Bu göreve geldiğimden beri Türkiye’nin tanıtım stratejini değiştirmek için uğraştım. Türkiye’nin hikayesini tanıtmamız lazım” dedi.
Turizmcilerin bakanlıktan istediklerini not aldığını belirten Çelik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığının (TOBB) bakanlığın tanıtım için hazırladığı bütçe kadar bütçe ayırmasını isteyerek şöyle konuştu:
“Çok kısa zaman içerisinde bakanlığın Türkiye’nin tanıtımı için hazırladığı bütçe kadar bir bütçeyi de TOBB’un ayırmasını istiyorum. En geç nisan ayının sonuna kadar bir tanıtım dosyasını hazırlamalarını ve bakanlığa sunmalarını TOBB’dan bekliyorum. Nisan son tarihtir.”

“TURİST SAYISI ARTTI”
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise bir dizi istatistiki bilgi vererek, son 30 yılda gelen turist sayısının 120 kat arttığını kaydetti. 30 yıl önce turizm gelirlerinden elde edilen payın binde bir civarlarında olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “30 yıl önce turizm payından binde bir oranında pay alırken, şimdilerde yüzde 3 buçuk pay alıyoruz. Turist sayımızı yüzde 60 artırdık, dünyada rakip olduk. 358 mavi bayraklı tesisimizle dünyada gözde yerler arasında olduk. 31 milyar dolar kazandırıyoruz. Yılda 1 milyon kişiyi istihdam ediyoruz. Türkiye’nin büyümesinin yüzde 10’u turizm sektöründen geliyor. 30 yıl önce, ’10 milyon turist gelecek’ diyene gülerdik ama şimdilerde bu hedefe ulaştık” şeklinde konuştu.
“TURİZM SEKTÖRÜ ALTIN YUMURTLAYAN SEKTÖR”
Turizm sektörünün altın yumurtlayan bir sektör olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, turizmcilerin başlıca sorunları ile ilgili de Çelik’ten isteklerde bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Turizm sektörü altın yumurtlayan tavuktur. Altın yumurtlayan tavuğa yeteri kadar gıda verirsen ömür boyu altın yumurtlar. Bizim ülke olarak turizm sektörüne önem vermemiz lazım. Kıyı kanunu önemli sorun. Yetkili kurum çok fazla. Tek bir yetkili olsun istiyoruz. Turizm Bakanlığı yetkili olsun, derdimizi ona aktaralım. Kapı kapı gezmeyelim. Turizmde çıkarılan işçiler işsizlik fonundan yararlanıyor. Kışın bize destek verilsin, biz de çalışanlarımızı istihdam edelim. Yabancı işçileri çalıştırmak zorundayız. Gelen turistlere yapılan hizmetlerde yabancı işçi çalıştırmak zorundayız. Bu konuda bakanlığın desteğine ihtiyacımız var” dedi.
“YUNANİSTAN’I GEÇTİK, İSPANYA’YA YAKLAŞTIK”
TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Türk misafirperverliği sayesinde kısa zamanda turizmi ileri noktalara getirdiklerini kaydederek, “Turizmde kısa süre içinde rakamları iyi noktalara getirdik. Çok kısa zamanda servis ve misafirperver anlayışımız sayesinde Yunanistan’ın çok ilerisine geçtik, İspanya’ya da yaklaştık” diye konuştu.
2015 yılı itibarıyla 200 milyon civarı bir hava yolu trafiğine ulaşmanın da mümkün olabileceğini belirten Ayık, turizm sektörü olarak istihdama büyük katkı sağladıklarını ifade etti. Çalışan sayıları hakkında da bilgi veren Ayık, “Turizm sektörü istihdama en büyük katkıyı sağlayan sektörlerden biridir. Çalışanların sayısı 1.3 milyona ulaştı. 59 sektör içinde ekonomiyi canlandıran 29’uncu sektör konumundadır. Konaklama sektörünün bugünkü yatırım değeri 71 milyar dolardır. Türkiye’de üretilen etin yüzde 10’unu oteller tüketiyor. Bu rakamlar bizi Avrupa Birliğine yaklaştırıyor. Her yıl 10 milyon AB vatandaşı ülkemizi ziyaret ediyor” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından, günün anısına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e plaket takdim etti.

KAYNAK:bizimantalya.com

Toplam Okunma : 140 / 14 Aralık 2013 - 15:00

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Oğuzhanspor Yeni Hocasını Buldu Oğuzhanspor Yeni Hocasını Buldu

Bucak Belediyesi Oğuzhanspor’da gerçekleştirilen Olağanüstü...

Bucak Belediyesi İftarda buluştu Bucak Belediyesi İftarda buluştu

Bucak Belediyesi Geleneksel Personel İftar Programında Biraraya...

Burdur belediyesi iftarda buluştu Burdur belediyesi iftarda buluştu

Burdur Belediyesi personeli için Serenler Otel’de iftar programı...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!Burdur’daki tek kadın elektrikçi, 43 yaşındaki Aysun Ural güneş enerjisi’nden...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
52