Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Bakan Faruk Çelik’ten Çifte Müjde!

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » Bakan Faruk Çelik’ten Çifte Müjde!
Bakan Faruk Çelik’ten Çifte Müjde!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, açılışını yaptığı Burdur Fuarı’nda çifte müjde Verdi. Bakan Çelik, hayvancılıkta kredi için gereken 10 baş hayvan sayısını en az 5 başa düşürüldüğünü açıkladı. Ayrıca kısa süre sonra çiftçinin kredi için evini arabasını ipotek etme devrinin de sona ereceğini açıkladı.

Hayvancılıkla ilgili çalışan 28 bin işletmeye sahip olması nedeniyle Türkiye’nin Hollanda’sı olarak bilinen Burdur, hayvancılık sektörünün zirvesine ev sahipliği yaptı. GL Platform Fuarcılık tarafından Burdur’da gerçekleştirilen Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, sektörün gövde gösterisine dönüştü. Uzay Çatı altındaki Burdur Fuar Alanı’nda düzenlenen fuarda, Türkiye’nin dört bir yanından birlik ve Oda başkanları katıldı. Büyük ve küçükbaş hayvanların sergilendiği fuar, çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, genetik alanındaki son yenilikleri, yem sektöründeki gelişmeleri gözler önüne serdi. 100”ün üzerinde firmanın katıldığı fuar, açıldığı andan itibaren ziyaretçi akınına uğradı.Fuarda sektörün önde gelen firmaları, birlikler, kooperatiflerin açtığı stantlar önünde kuyruklar oluştu.

Teke yöresi olması nedeniyle Burdur’un yanısıra Denizli, Afyonkarahisar, Isparta ve Antalya’yı da kapsayan fuarın açılışını gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, iki müjde birden verdi. Bakan Çelik, damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde, faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin işletmelerinde bulundurmaları gereken manda veya damızlık süt sığırı sayısı 10 baş ve üzerinden en az 5 başa düşürüldüğünü açıkladı. Çelik bu gelişmenin aile işletmeleri için çok önemli olduğuna da dikkat çekti.

KREDİDE YENİ DÖNEM

Bir diğer müjde için de çalışmaların son hale geldiğini ifade eden Bakan Çelik, “Vatandaş kendisine hayvan alacağı zaman ipotek yolunda çözüm arıyordu. Evini, arabasını ipotek ettiren vardı. Biz hayır arkadaş dedik. Ziraat Bankası ile önümüzdeki Salı günü işi bitireceğiz. Daire değil hayvan rehin verilecek ve kredi de alınacak. Aynı uygulamaları meyve ağaçları için de gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

AKADEMİSYENLERE TARLA DAVETİ

Fuarı gerçekleştiren, elini taşın altına koyan tüm kesimi kutladığını belirten Bakan Çelik, tarım ve hayvancılığın daha ileriye taşınması için gereken neyse yapılacağını söyledi. Bu noktada mutlaka bilimin esas alınacağına dikkat çeken Çelik, üniversitelerde ofisinde oturan hoca değil tarlaya gelen hoca istediklerini açıkladı. Çelik şunları söyledi:

“Ofisinde oturuyorsa, üniversitede zaman geçirip tarlaya, ahıra gelmiyorsa, bu yanlış bir bilim adamlığıdır. Keşfettiklerini, bulduklarını tarımla uğraşan herkesle paylaşmak durumundadırlar. Eğer bunu yaparsak tarım ve hayvancılıktaki yanlış uygulamalardan kurtuluruz”

“BABAMDAN BÖYLE GÖRDÜM DEVRİ BİTTİ”

Gelişen teknolojinin tarım ve hayvancılığı yakından ilgilendirdiğini ifade eden Bakan Çelik, “Ben böyle gördüm babamdan diyen bir tarım uygulamasının geleceği olamaz. Suyu, gübreyi ne kadar kullanacaksınız bunu bilmemiz gerekiyor, bilimsel olarak da kullanmamız gerekiyor” dedi.

GL Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara olan yoğun ilginin, Burdur’un ufkunu gösterdiğini söyleyen Çelik, fuarın üreticileri yeni teknolojilerle buluşturduğunu söyledi.

bakan 2 müjde foto1 bakan 2 müjde foto2 bakan 2 müjde foto3 bakan 2 müjde foto4 bakan 2 müjde foto5

Toplam Okunma : 241 / 28 Nisan 2016 - 18:21

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
92