Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

BAKA’ya eğitim için teşekkür ziyareti

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » BAKA’ya eğitim için teşekkür ziyareti
BAKA’ya eğitim için teşekkür ziyareti

BAKA’ya eğitim için teşekkür ziyareti

 

Başarı getiren eğitim desteğine teşekkür

 

Antalya, Burdur ve Isparta’daki 4 üniversitenin öğrencilerinin projelerinin yarıştığı ANSİAD’ın‘İş Modeli Yarışması’nda 10 finalist içinde yeralıp büyük başarıya imza atan 7 projenin sahibi SDÜ’lü genç girişimciler, sağladığı eğitim desteğine teşekkür için BAKA’ya geldi. BAKA ile Göller Bölgesi Teknokenti’nin ‘teknogirişim eğitimi’nin başarılarından büyük önem taşıdığını söyleyen SDÜ’lü öğrenciler, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’e projelerinin amaçlar ve hedefleri ile ilgili bilgi verip, görüş ve önerilerini aldı. Başarılı projeler içinde, tarımsal atıkları değerlendirilip üretim maliyeti düşük katma değeri yüksek ürünler elde edilmesinden engelliler için tekerlekli sandalyeye asansör sistemine, tarımsal suyun otomasyon sistemiyle kullanımından yerli istiridye mantarı ve su yerine peynir altı suyunun değerlendirilmesiyle güllü proteince zengin ekmek üretimi bulunuyor.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD)11. Girişimcilik Haftası’nda ‘İş Modeli Yarışması’nda 46 proje arasından belirlenen 10 finalistten 7 projenin sahibiolan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencileri,BAKA’yı ziyaret etti. Göller Bölgesi Teknokent Müdürü Yrd.Doç.Dr İrfan Ateşoğlu, Teknoloji Transfer Ofisi Sorumlu Şükrü Toydemirile finalist SDÜ’lü öğrenciler, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’e başarılarında büyük etkisi olan ‘Teknogirişim Sermaye Desteği Eğitimi’ için teşekkür etti. SDÜ’lü öğrenciler, kendilerini tanıtıp,buluşları için ortak aradıkları yarışmadaki projelerle ilgili bilgi verdi.

TARIMSAL ATIKLARDAN MİKROSKOBİK CANLILAR

Melek yatırımcılar tarafından birinci seçilen projenin sahibi Önder Uysal, GreenPowerAlgae adını verdiği projesiyle tek hücreli mikroskobik canlılar olarak bilinen mikroalglerve tarımsal atıkları değerlendirilip üretim maliyeti düşük katma değeri yüksek ürünler elde ettiğini anlattı. Uysal, atıklardan elde edeceği mikrobiyal gübre, (güçlü antioksidan) Astaksantin ve (doğal A-vitamini) Beta-Karoten’in çok değerli olduğunu söyledi.

Yarışmada ikinci olan Emre Kuzugüdenli ise, Sandalift adlı projesinde engelliler için yapılan tekerlekli sandalyeye monteli bir asansör sistemi tasarlamış.Kuzugüdenli, engelliler için büyük sıkıntı olan hareket özgürlüğükısıtlanmasını azaltmak için kolaylıkla sandalyelerini alçaltıp yükseltebilecek sistem geliştirdiğinianlattı. Finale kalanlardan SDÜ’lü F.Özge Uysal da, tarımsal suyun etkin kullanımı için teknoloji geliştirerek otomasyon sistemi oluşturacak projesiyle bitki, toprak ve suya ilişkin bilgilerin online takip ederek üreticinin istediği değil toprağın ihtiyacı olan kadar suyun kullanılacağını söyledi.

Dr. Mantar projesiyle finalist olan Gökhan Gülşen ise, steril ortamda yerli istiridye mantarı ile misel(mantar tohumu) üreteceğini ve anahtar teslim mantarhane satışı yapacağını anlattı. Tülin Yılmaz ise, projesiyle ekmek üretiminde su yerine peynir altı suyunun değerlendirilmesini sağlayıp proteince zengin ve yöreye özgü gül karıştırılarak ekmek üretilecek.

Finalistlerden Orhun Çankaya da, GreenTech adını verdiği projesiyle kolayca takılıp sökülebilen bir yeşil enerji sistemi geliştirdiğini, bunun da elektrik maliyetini azaltacak her eve özel pratik, kurulumu kolay teknoloji uygulaması olduğunu anlattı. SDÜ’lü öğrencilerden Şeref Korkmaz ise, Thermofaceadlı projesinde Isparta bölgesinde çıkan köfke taşını değerlendirerek dayanıklı ısı yalıtım sıvası üretmeyi hedeflediğini anlattı.

‘PROJELER SEKTÖR İHTİYAÇLARINA CEVAP VERİYOR’

SDÜ’lü başarılı lisans ve yüksek lisans öğrencileriyle tanışıp projeleri hakkında bilgi alan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Isparta, Burdur ile Antalya’daki üniversitelerden 46 iş modeli projesi başvurusunun yapıldığı yarışmada finale kalıp melek yatırımcıların değerlendirmesi sonucu birincilik, ikincilik kazanan ve finale kalan öğrencileri tebrik etti. Projelerin hepsinin başarılı ve firmaların sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek projeler olmasını takdir ettiğini belirtenTuncay Engin, “Hepinizi kutluyorum. Projeleriniz gurur verici. Eğitim çalışmalarımızın ürünlerini görmek bizleri sevindiriyor. BAKA, tarıma dayalı sanayiye, inovasyon ve Ar-ge çalışmalarına destek veriyor.Her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Öğrencilerin çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Göller Bölgesi Teknokent Müdürü Yrd.Doç.Dr İrfan Ateşoğlu da, akademik danışmanlık sistemi oluşturacaklarını TÜBİTAK ve bakanlıkların destekleri için çalışma yapacaklarını söyledi.

 

 

Toplam Okunma : 104 / 19 Aralık 2013 - 9:48

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!Burdur’daki tek kadın elektrikçi, 43 yaşındaki Aysun Ural güneş enerjisi’nden...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
52