Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Başbakan Erdoğan Antalya’da konuştu.

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » Başbakan Erdoğan Antalya’da konuştu.

Erdoğan, Kepez toplu açılış ve temel atma töreninde konuştu: (2) “(Turizm geliri) Bu yılın 9 ayında 24,5 milyar dolar gelir elde ettik. İnşallah yıl sonu itibariyle 30 milyar doları aşarak rekor kıracağız” “Dünya ekonomik olarak çok zor bir süreçten geçiyor, AB ülkeler, ABD, Japonya çok zorlu bir süreçten geçiyor ama buna karşın Türkiye her gün rekor üstüne rekorlar kırmak suretiyle yaşamını sürdürüyor” “IMF’ye olan borcu sıfırladık.

erdoğanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 yılda Türkiye’ye gelen turist sayısının 13 milyondan 36 milyona yükseldiğini belirterek, turizmden bu yılın 9 ayında elde edilen 24,5 milyar dolarlık gelirin yıl sonunda 30 milyar doları aşmasıyla yeni bir rekorun kırılacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Antalya’nın merkez Kepez ilçesinde düzenlenen toplu açılış ve 10 bin kişilik spor salonu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, üniversite öğrencilerinin kaldıkları yurtlarda ranza sisteminin kaldırılmaya başlandığını belirterek, yeni yapılan ve dönüşüme tabi tutulan yurtlarda her odada üç öğrencinin kaldığını ve bu odalarda ranza yerine karyola sisteminin olduğunu söyledi.

Banyo ve tuvaletinin odanın içerisinde olduğu yeni yurtların adeta 5 yıldızlı otel konforunda olduğunu ifade eden Erdoğan, yurtlarda öğrencilere ücretsiz internet hizmeti sağladıklarını da anımsattı.

Antalya’da 700 milyon liralık 75 kalem yatırımın resmi olarak bugün hizmete alınacağını bildiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Akdeniz Üniversitemizde kongre merkezi, fakülte ek binaları ve hastane ek binası gibi 10 farklı yatırımı tamamladık. Aksu ilçemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın yapımını tamamladığı ‘Sevgi Köyü’nü, Alanya’da huzurevini bugün buradan açıyoruz. Çevre ve Şehircilik, Gençlik ve Spor ile İçişleri bakanlıklarımızın da ilçelerdeki yatırımlarını bugün buradan açıyoruz. Sağlık Bakanlığımızın Kepez’deki sağlık tesisini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın 5 enerji iletim ve yenileme projesini, TOKİ’nin tamamladığı 864 konutun resmen açılışını da bugün yapıyoruz. KÖYDES projelerini, İl Özel İdaresi projelerini, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Kepez Belediyemizin yatırımlarını bugün resmen hizmete alıyoruz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının tamamladığı Alanya-Gazipaşa bölünmüş yolunu, Elmalı-Finike-Avlan geçişini, Kemer’deki tünelleri, Konyaaltı’ndaki balıkçı barınağı ve Kaş’ta PTT binasını buradan açıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından tamamlanan 36 farklı eğitim yatırımını, derslik, imam hatip okulu, ilkokul, ortaokul, anadolu lisesi ve düz liseyi de bugün buradan Antalya’ya kazandırıyoruz. İnşallah 30 Mart’tan sonra Antalya’daki bu yatırımlar daha da artacak. Merkez’deki vizyon ile yereldeki vizyon buluştuğunda Antalya adeta şaha kalkacak. Türkiye’de ve dünyada hak ettiği konuma yükselecek.”

-“Döviz rezervi 135 milyar 637 milyon dolar oldu”

Erdoğan, bir ülkenin, bir şehrin yatırımın, üretimin ve büyümesinin önündeki en büyük engelin istikrarsızlık ve güvensizlik olduğunu ifade ederek, istikrarın olmadığı, devlet ile milletin arasında güvenin olmadığı huzurun ve güvenin olmadığı bir ortamda ekonominin, ticaretin, sanayinin ve tarımın büyüyemeyeceğini ve o ülkeye de turistin gelmeyeceğini söyledi.

Ülkede 11 yıldır istikrarı, güveni ve güvenliği tesis etmek ve bunu tahkim etmek için yoğun mücadele içerisinde olduklarına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dünya ekonomik olarak çok zor bir süreçten geçiyor. AB ülkeleri, ABD, Japonya çok zorlu bir süreçten geçiyor ama buna karşın Türkiye her gün rekor üstüne rekorlar kırmak suretiyle yaşamını sürdürüyor. İşte 3. çeyrekte 4,4’lük bir büyüme kaydettik. 9 aylık büyüme ortalamamız yüzde 4. Merkez Bankası rezervine bakıyoruz. Ahh kardeşlerim! Biz kimden aldık bu iktidarı; DSP, MHP, Anap’tan aldık. 5 yıl yönetme hakları vardı, 3,5 yıl kalabildiler, kaçarak gittiler, götüremediler. Göreve geldiğimizde Merkez Bankasının kasasında ne vardı biliyor musunuz? 27,5 milyar dolar. Şuanda Merkez Bankamızın döviz rezervi ne oldu biliyor musunuz? 135 milyar 637 milyon dolar oldu. Bakınız küresel finans krizi devam ederken bizim IMF’ye olan borcumuz neydi, 23 milyar dolar. Kimler borçlandı, DSP, MHP, Anap hükümeti borçlandı. Onların borcunu geldik biz ödedik. 14 Mayıs’ta IMF’ye olan bu borcu sıfırladık. Şimdi onlar bizden borç istiyor. Anlaştık 5 milyar dolar onlara şimdi borç vereceğiz. Büyük ülke böyle olur, büyük devlet böyle olunur. İşte bunu yakaladık. Milletin çizdiği rota buydu, milletimiz bize bunu söyledi ve biz de bunu gerçekleştirdik.”

-“İstikrar, güven ve huzur olmazsa turist gelmez”

Erdoğan, turizmde bu yıl yine rekor kırılacağını ve 2002’de 8,5 milyar dolar olan turizm gelirinin 2012’de 29 milyar dolara çıktığını bildirerek, “Bu yılın 9 ayında 24,5 milyar dolar gelir elde ettik. İnşallah yıl sonu itibariyle 30 milyar doları aşarak rekor kıracağız. Biz göreve geldiğimizde 13 milyon turist geliyordu, 11 yıl önce rakam buydu. Şuanda geldiğimiz noktada 36 milyon turiste ulaştık hamdolsun. Bu turistin yaklaşık 3’te 1’i Antalya’ya geliyor. Antalya bizim için çok önemli. Bütün bunlar istikrarın eseri. İstikrar olmazsa, güven olmazsa, huzur olmazsa buraya turist gelmez.”

Toplam Okunma : 128 / 15 Aralık 2013 - 14:09

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Vali Yılmaz Vatandaşlarla İftar yaptı Vali Yılmaz Vatandaşlarla İftar yaptı

Vali Şerif Yılmaz, İş Adamı Ercan Akın tarafından Ulu...

SON DAKİKA! SON DAKİKA!

Çeltikçi’de 3 yıldır kayıp olarak aranan şahsın...

YENİLENEN BASIN KARTLARI DAĞITILDI YENİLENEN BASIN KARTLARI DAĞITILDI

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Antalya İl...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!Burdur’daki tek kadın elektrikçi, 43 yaşındaki Aysun Ural güneş enerjisi’nden...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
51