Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Batı Akdeniz sağlık turizmi kümesi için kamu desteği atağı

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » Batı Akdeniz sağlık turizmi kümesi için kamu desteği atağı
Batı Akdeniz sağlık turizmi kümesi için kamu desteği atağı

Batı Akdeniz sağlık turizmi kümesi için kamu desteği atağı
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte başlattığı sağlık turizmi kümelenme çalışmasında; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Desteklerine başvurulması aşamasına gelindi. Sağlık turizminde yapılacak tüm çalışmaların sistematik olması, konunun paydaşları arasında iletişim ve işbirliği ile pazar payının ve rekabet gücünün artması amacıyla gerçekleştirilen küme çalışmasında; destek başvurusuyla ilgili kamu ve özel sektörden paydaşların yeraldığı geniş katılımlı değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’in başkanlığında Antalya Yatırım Destek Ofisi (YDO) Toplantı Salonu’ndaki toplantıya, Antalya Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin, Akdeniz Sağlık İşletmeleri Derneği (AKSİD) ve ATSO Sağlık Turizmi Meslek Komitesi Başkanı Dr. Mehmet Karakayalı, Antalya Sağlık Turizmi Derneği (ANSAT) Başkanı Cengiz Yılmaz, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cenker Ateş, TÜRSAB Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Bölge Müdürü Kirami Acar, Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Rafi Rafioğlu, Anadolu Hastanesi Genel Koordinatörü İrfan Erdoğan, Memorial Hastanesi Direktörü Sevim Şuekinci, Olimpos Hastanesi Müdürü Feridun Kurt, Dünyagöz Hastanesi Müdürü Zafer Akgündüz, Antalya Sigorta Acenteleri Derneği’ni temsilen Adnan Semerci, Sağlık ve Doğal Terapiler Derneği Başkanı Nihat Ayçemen ile SGK Antalya İl Müdürlüğü, ATSO, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, SDÜ Hastanesi, Talya Tıp Merkezi, SAYD, Spor Turizmi Birliği, diğer özel hastaneler ve klinikler, seyahat acentaları, oteller ve sektörde yer alan diğer paydaşların yetkilileri katıldı.

BAKA’nın sürdürdüğü sağlık turizmi kümelenme çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Tuncay Engin, kümelenme faaliyetlerinin bölgede yer alan kamu kurumları, STK’lar, hastaneler, seyahat acenteleri, oteller ve diğer sağlık turizmi paydaşlarının desteği ve işbirliği ile 27 Kasım 2012’de yapılan toplantı ile başladığını hatırlattı. Tuncay ENGİN, kümelenme çalışmalarının turizmde marka Antalya’nın sağlık turizminde de marka olmasını hedefleyen ve Batı Akdeniz’de farkındalık oluşturulması, sektörün ortak hareket etmesi ile işbirliğini güçlendirerek rekabetçiliğin artırılması amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

AMAÇ İŞBİRLİĞİ VE SEKTÖRÜ BÜYÜTMEK

Saha çalışmalarında Batı Akdeniz Sağlık Turizmi küme çalışmaları kapsamında 2013 boyunca Antalya ve Isparta’da 100’e yakın sağlık turizmi paydaşıyla yüz yüze görüşüldüğünü hatırlatan BAKA Genel Sekreteri Engin, “Sektörün yol haritasının belirlenmesi amacıyla da tarafların görüş ve önerilerinin alındığı Batı Akdeniz Sağlık Turizmi Çalıştayı yapıldı. Çalıştaya sektörün paydaşlarının yanı sıra Sağlık ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarımızdan üst düzey uzmanlar katılım sağlamıştır. Çalıştaydan çıkan sonuçlar ve saha analiz sonuçları birleştirilerek Antalya Sağlık Turizmi Kümelenme İhtiyaç Analizi ve Yol Haritası hazırlandı. Kümelenme konusundaki farkındalığının artırılmasına yardımcı olunmuştur. Kümelenmede ana amaç işbirliği ve ortak çalışma kültürünün geliştirilmesi ve sektörün sağlıklı bir şekilde büyütülmesidir. Gelinen aşamada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Kümelenme Desteklerine başvurulması hedeflenmiştir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin de, Antalya’nın sağlık alanında marka değerini yükseltecek kümelenme çalışmalarına tüm kamu ve özel kurumların katkı sağlaması gerektiğine dikkat çekti. Bölgedeki hastaneler adına konuşan ve BAKA’nın uzun zamandır emek verdiği kümelenme çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirten AKSİD Derneği ve ATSO Sağlık Komitesi Başkanı Dr. Mehmet Karakayalı, hastanelerin prensip olarak sektörün markalaşmasını ve ortak rekabeti artıracak bu çalışmada yer almak istediklerini söyledi.

Türkiye’den teknik altyapı ve nitelikli işgücü bakımından daha kötü ülkelerin bile sağlık turizminde başarı yakaladıklarını belirten Antalya Sağlık Turizmi Derneği (ANSAT) Başkanı Cengiz Yılmaz ise, sağlık sektöründe Batı Akdeniz’deki pastayı büyütmek için ortak rekabet ve tanıtımın şart olduğuna dikkati çekti. BAKA Antalya YDO Koordinatörü Alaattin Özyürek ile uzman Sadettin Dikmen, başvuru koşulları ve başvuru sırasında izlenecek yöntem konusunda ayrıntılı bilgiler verdi.

HİBE MALİ DESTEK 5 YIL İÇİN 30 MİLYON TL

Bakanlığın hibe şeklindeki mali desteğinin 5 yıl için 30 milyon TL olduğu ve geri ödemesiz destek oranının yüzde 50 olduğu ve geri kalanının kümelenme teşebbüssünün karşılayacağına dikkat çekilen toplantıda, farklı sektörlerden (Hastane, Otel, Seyahat Acentesi vb.) 20 özel firmanın mutlaka olması beklenen ‘Kümelenme Birlikteliği’nde, en az bir ticaret ve sanayi odası ve bir üniversitenin olmasının zorunluluğu, asli unsurun özel sektör firmaları olduğuna dikkat çekilerek kamu ve STK’ların destekleyici kuruluşlar olarak kümelenme teşebbüsünde yer aldığı vurgulandı.

Ana destek alanlarını ‘Küme koordinasyonu, farkındalığı veya etkinliğinin geliştirilmesi’, ‘Faktör koşullarını veya piyasalarının geliştirilmesi’, ‘Verimliliğin artırılması’ ve ‘Yenilik kapasitesinin güçlendirilmesi’ olarak belirlenen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kümelenme teşvik veya desteklerinden faydalanabilmek için öncelikle “Kümelenme Birlikteliği” kurulması gerektiği uzun vadede yenilikçi, sürdürülebilir ve rekabet edebilir birliktelik olması kriterlerinin önemine dikkat çekildi. Toplantıda katılımcılar, sağlanacak desteğin sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımı ve pazarlanması, insan kaynakları gibi alanlarda nasıl kullanılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Kümelenme çalışmasında kimlerin olacağı, küme koordinatörünün tespiti, başvuru formlarının, iş planı taslağının ve bütçesinin oluşturulması için yeni toplantı tarihinin belirlenmesi, faaliyetler ve taslak bütçe için ön çalışma yapılması ele alınan toplantıda; bakanlığa son başvuru tarihinin 29 Aralık 2013 olduğuna dikkat çekilerek hazırlıkların hızlandırılması kararlaştırıldı.

Toplam Okunma : 94 / 17 Aralık 2013 - 12:08

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta trafik kazası Bucak’ta trafik kazası

Bucak’Ta meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı. Edinilen...

Bucak’ta silahlı kavga Bucak’ta silahlı kavga

Bucak ilçesinde meydana gelen olayda 1 kişi yaralandı. Edinilen...

Çaylar Ak Gençlik’ten! Çaylar Ak Gençlik’ten!

Ak Parti Burdur İl Gençlik Gençlik Kolları Teşkilatı yine...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
55