Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Bekir Bozdağ’dan Dershane Açıklaması

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » Bekir Bozdağ’dan Dershane Açıklaması
Bekir Bozdağ’dan Dershane Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dershane tartışmalarıyla ilgili olarak “Çalışma bittikten sonra tartışılsa daha da sağlıklı olacaktır.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, burada asıl olarak dershanelerin özel okullara dönüşmesinin önünü açmak istediklerini belirterek, “Buna bir ‘Dönüşüm Projesi’ dersek daha iyi olur” diye konuştu.İçişleri Bakanı Muammer Güler de, dershanelerin kapatılmasını ön gören taslağın kendilerine gelmediğini söyledi.Güler “O Milli Eğitim Bakanlığı’nın konusu, bize öyle bir şey gelmiş değil. Öyle bir uygulama da yok bildiğim kadarıyla.” dedi.

ERDOĞAN-BARZANİ GÖRÜŞMESİ

Bozdağ, Topkapı Sarayı’nda Macaristan ile yapılacak Kültür Merkezi anlaşmasının imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin Diyarbakır’da Başbakan Erdoğan’la görüşecek olmasını olumlu karşıladığını ifade eden Bozdağ, “Yapılacak görüşmeler çerçevesinde pek çok kişinin tahmin ettiği gibi bazı konular gündeme gelecek, değerlendirmeler yapılacaktır. Bunun elbette ki Türkiye-Irak ilişkilerine katkısı olabileceği gibi pek çok hususa da pozitif etkisi olacaktır” dedi.

“DERSHANELER ÜÇ SENEDİR GÜNDEMİMİZDE”

Bozdağ, dershanelerle ilgili olarak ise bu konunun yaklaşık üç senedir hükümetin gündeminde olduğunu belirterek, “Birden bire gündeme getirilmiş, birden bire adım atılan bir konu değil. Türkiye bunu tartışıyor. Bu tartışmanın ilk gündeme geldiği günden bugüne geçen süre bu konudaki hazırlıklar bakımından herkes için bir fırsat oldu” dedi.

Burada yapmak istediklerinin dershanelerin özel okullara dönüşmesinin önünü açmak olduğunu vurgulayan Bozdağ, bu özel okulların, öğretmen ve öğrencilerinin desteklenmesi konusunda da tedbirler alınmasını içeren bir adım attıklarını belirtti. Bozdağ, “Buna bir ‘Dönüşüm Projesi’ dersek daha iyi olur. Biz özel eğitim veren kurumların çoğalmasından da memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu. Türkiye bütün öğrencilerin dershaneler gittiğini söylemenin de doğru olmadığını ifade eden Bozdağ, “Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dershaneye gitmiyor” değerlendirmesinde bulundu.

MİLLİ EĞİTİM’İN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI FORMÜL

Bozdağ, öğrenci yurtlarının artırılması, okullaşma, öğretmen atamaları itibariyle Türkiye’de eğitimden herkesin eşit imkanlarda yararlanması konusunda ciddi adımlar attıklarını kaydederek, “Bütün bu iyileştirmeler de öğrencilerimizin daha iyi yetişmesine, ara destek ihtiyaçlarının azalmasına büyük katkı sağlamıştır. Bundan sonraki süreçte de eğitimin kalitesini artırma ve öğrencilerimize destek olacak başka mekanizmaları milli eğitim içerisinde de ihdas etme konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ayrı bir çalışma yürütmektedir. İlave, ek dersleri kendi iç mekanizmasında verecek formüller üzerinde de çalışıldığını biliyorum. Bittiğinde kamuoyuyla paylaşılacaktır. Kanun tasarısı olarak Meclise geldiği zaman içerisinde neler var neler yok görülecek ve o zaman eleştirilerin yapılması daha sağlıklı olacaktır” dedi.

ANAYASA KOMİSYON ÇALIŞMALARI

Bozdağ, “TBMM Meclisi Başkanı Cemil Çiçek’in “Anayasa Komisyonu ümitleri boşa çıkardı” şeklindeki ifadesinin anımsatılması üzerine ise “Anayasa Uzlaşma Komisyonu Başkanı Cemil Çiçek ümitsizliğe kapılmışsa işin zora girdiğinin bir göstergesidir bu” dedi. Çiçek’in komisyonun etkin ve verimli çalışması konusunda nasıl işleyişin olduğunu en iyi bilen kişi olduğunu belirten Bozdağ, “Çiçek’in ümitsizlik düşüncesi ve duygusu güçlenmişse tabi çalışmaları iyi gitmediğinin arzu edilen neticeyi vermediğinin bir emaresidir” diye konuştu. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun kurulmasının üzerinden 2 yılı aşkın bir zaman geçtiğini ifade eden Bozdağ, komisyonun çalışmaları ile bugüne kadar netice alması gerektiğini ancak bir sonuç alınamadığını kaydetti. Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

“KOMİSYONDA UZLAŞMA YOK”

“Bir yıl içerisinde çalışmasını bitirecekti bitiremedi, uzatmalar verildi, uzatmalarda bitirecekti yine bitmedi, şimdi artık uzatmada kaldırıldı, komisyon kendi çalışmasını kendisi yürütüyor fakat ürettiği madde sayısına baktığımızda 60 madde olarak kamuoyuna yansıdı. Epeyce bir zamandır da yeni bir madde düzenleyemedi. Epeyce bir zamandır komisyon yeni bir madde üzerinde uzlaşma sağlayamadı. Önümüzde mahalli idareler seçimleri var, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi takvimini de dikkate aldığımızda komisyonun yeni bir Anayasayı ortaya koyacak zaman ve ortamı kendi eliyle yok ettiğini görüyoruz.”

MUAMMER GÜLER: ÖYLE BİR UYGULAMA YOK

İçişleri Bakanı Muammer Güler, dershanelerin kapatılmasını ön gören taslağın kendilerine gelmediğini söyledi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Bakan Güler öğle arası verildiği sırada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Dershanelerin kapatılmasını ön gören taslak hakkında değerlendirmelerde bulunan Güler, “O Milli Eğitim Bakanlığı’nın konusu, bize öyle bir şey gelmiş değil. Öyle bir uygulama da yok bildiğim kadarıyla.” dedi.

Toplam Okunma : 104 / 15 Kasım 2013 - 14:37

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!Burdur’daki tek kadın elektrikçi, 43 yaşındaki Aysun Ural güneş enerjisi’nden...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
90