Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

BES ödemelerinin maaş türleri gündemde

Ana Sayfa » Haberler » BES ödemelerinin maaş türleri gündemde
BES ödemelerinin maaş türleri gündemde

“İlk BES emeklilerinin maaşları gündemde”

31-10-2013 11:03:07

 

İSTANBUL (AA) – MUSAB TURAN – Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörü şirketi AvivaSA Üst Yöneticisi (CEO) Meral Eredenk, Türkiye’de 10. yılına ulaşan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) ilk emeklilerini vermeye hazırlandığını belirterek, “Bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketleri olarak emeklilik dönemi geldikten sonra alınacak maaşları içeren ürünler üzerinde çalışıyoruz. Türk tüketicisine en uygun ürünü, riski düşük ama getirisi makul olabilecek ürünleri hazırlayarak 2014’ten itibaren yeni ürünlerle piyasaya girmeyi hedefliyoruz” dedi.

AA muhabirinin sigortacılık sektörü, BES ödemeleri ve emeklilik maaş ödeme planlarıyla ilgili sorularını yanıtlayan Eredenk, Türkiye’de emeklilik tasarruf bilincinin geliştiğini ama henüz yeterli düzeye ulaşamadığını söyledi.

Tüketicinin önceki yıllara nazaran BES konusunda bilinçlendiğini anlatan Eredenk, “Biz ilk 3-4 yıl BES’i anlatmak için potansiyel müşteriye gittiğimizde BES için, ‘o ne?’, ‘ne özelliği var?’ gibi sorular soruyorlardı. Şimdi ise ürün çeşitleriyle, fon gelirleriyle ilgili çok daha sofistike sorular soruyorlar… Kanalların müşteriye ulaşmakla ilgili hiçbir problemi kalmadığı gibi artık müşteri kendisi bize gelip bilgi ve ürünü satın almak istiyor” dedi.

Sigorta bilincinin artmasıyla sigorta alanındaki bütün ürün kategorilerine ilginin artacağını dile getiren Eredenk, bu ilgiyle ciro ve kullanımlarda artış olacağını, şu anda beklenenin altında gitese de hepsinin artış kaydedeceğini belirtti.

 

– “BES ödemelerinin maaş türleri gündemde”

 

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinin BES’le ilgili maaş ödeme türlerine ilişkin ortak bir çalışması bulunduğunu aktaran Eredenk, sektör olarak şu ana kadar hep paraların toplanması konusunda konuştuklarını ancak, dünyada pazarın bu büyüklüğü kadar bir başka büyüklüğün de biriken paraların maaşa dönüşmesi olduğunu, Bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketleri olarak emeklilik dönemi geldikten sonra alınacak maaşları içeren ürünler üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Eredenk, “Tam şu sıralarda en sıcak konumuz bu… gerek Hazine’yle gerek  Sermaye Piyasası Kurulu’yla (SPK), gerek kurumsal yatırımcılarla hep bu konuları konuşuyoruz. Dünyadaki ürünlere bakıyoruz, alternatiflere bakıyoruz. Türk tüketicisine en uygun ürünü, riski düşük ama getirisi makul olabilecek ürünleri hazırlayarak 2014’ten itibaren yeni ürünlerle piyasaya girmeyi hedefliyoruz” dedi.

BES’in Türkiye’de 10. yılına ulaştığını ve ilk BES emeklilerinin yakında olacağını belirten Eredenk, üzerinde çalışılan ödeme türleriyle ilgili şunları kaydetti:

“Birkaç çeşit maaş alma türü olabilir. İlki tüketici bugün aldığı toplu parayı sabit bir döneme bölüp, örneğin ‘ben bundan sonra 10 yıl maaş almak istiyorum’ diyebilir. O zaman elindeki parayı 10 yıl boyunca maaş alacakmış gibi bölerek, projekte ederek bir maaş yapısı belirleyebiliriz. İkincisi ‘ben ölene kadar maaş almak istiyorum’ derse BES katılımcısı, orada başka pek çok kriter devreye giriyor. ‘Ne zaman öleceksiniz’ sorusunun cevabını bilmediğimiz için orada sigortacılığın olasılık hesapları ve istatistikler devreye koyarak bazı çalışmalar yapıyoruz. O istatistikler sonucunda değişik maaş kategorileri belirliyoruz. Bunlar artan maaaşlar olabilir, zaman içinde, enflasyona endeksli maaşlar olabilir… ‘Benim paraya gençken ihtiyacım var, bugün bana yüksek maaş verin, sonra azalan maaş istiyorum’ diyenler olabilir… Bütün bu farklı ihtiyaçları ve talepleri düşünerek farklı farklı maaş ödeme ürünleri hazırlamayı düşünüyoruz.

Toplam Okunma : 115 / 31 Ekim 2013 - 16:57

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız! Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız!

2015 Yılı Sinema ve Tiyatro İstatistikleri Antalya, Isparta...

Burdur’da kaza 4 yaralı Burdur’da kaza 4 yaralı

Burdur’da meydana gelen trafik kazasında 2’si çocuk...

Bucak TSO’dan Vali Yılmaz’a Ziyaret Bucak TSO’dan Vali Yılmaz’a Ziyaret

Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu,...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!Burdur’daki tek kadın elektrikçi, 43 yaşındaki Aysun Ural güneş enerjisi’nden...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
53