Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Bülent Arınç: HSYK büyük bir hata yaptı

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » Bülent Arınç: HSYK büyük bir hata yaptı
Bülent Arınç: HSYK büyük bir hata yaptı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç açıklamasında HSYK’ya ağır eleştirilerde bulundu.
Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) sert bir dille eleştiren Arınç, “HSYK mahkemelere talimat vermek ve kendi görevini çiğnemek suretiyle büyük bir hata yapmıştır. Bu hukuk dışılıkları dikkate alan hükümetimizin elbette bazı yasal çalışmalar için gerekeni yapacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bir kanun, anayasa değişikliği gerekli olacaksa, bunun merkezi TBMM’dir” dedi.

İşte Arınç’ın açıklamalarından satır başları:

“HSYK’NIN TAVRINI HEPİMİZ HAYRETLE VE ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIK”

Adli kolluk yönetmeliğinin değiştirilmesine ilişkin bir soruya Arınç, “Hukuki bir konu Danıştay konuyu inceleyecek, yasalara uygunluğunu denetleyecek. Vereceği karara hepimiz saygı duyacaktık. Ancak beklenmeyen bir durum oldu. HSYK karardan bir gün önce bir tavır ortaya koydu. Belli sayıdaki üyenin yaptığı açıklamayı Hepimiz hayretle ve üzüntüyle karşıladık. 12 Eylül 2010 Referandumu ile yeniden hayata bulan HSYK’nın kanununa baktığımız zaman başında adalet bakanının bulunduğu bir kurul, böyle bir karar alamaz. Böyle bir kararı da açıklayamaz anayasa normu var. Görülmekte olan bir dava konusunda hiçbir kurum, kuruluş, kişi açıklama yapamaz. Yargıyı baskı altına alamaz” şeklinde yanıt verdi.

“HSYK ZAMANINDA MİLİTAN YARGIÇLARI DESTEKLEDİ”

HSYK’yı sert bir dille eleştiren Arınç, “5 kişilik HSYK zamanında militan yargıçları desteklediği, al gülüm ver gülüm şeklinde Yargıtay üyesi olarak seçtikleri insanların kendilerini HSYK üyesi yapmaları karşılığında antidemokratik hangi uygulamaları yaptığının adeta çetelesi. Bundan kurtulduğumuzu, demokratik bir yapıya kavuştuğumuzu zannediyorduk bu bildiri yayınlanıncaya kadar. Gündem konusunda Adalet Bakanının da bilgisi olmalıdır. Basına bir bildirinin sızdırılması 13 kişinin katıldığı, 5 üyenin de katılmadığı bir bildiri ile karşı karşıya kaldık. Bunu tartışabilirdik, tartıştık Ama ertesi gün, durumdan vazife çıkaran Danıştay’ın ilgili dairesi 4 üyeye karşılık bir üyenin muhalefeti ile yürütmeyi durdurma arkasından esas kararı vermek suretiyle iptal noktasına gelecekti. Bu beklenen bir gelişmeydi. İki şekilde karara vereceklerdi. Talebi ret edeceklerdi veya kabul edeceklerdi. HSYK’nın görevini kötüye kullanmak suretiyle bir yönlendirme yapmasına direnmeleri gerekirdi. Korsan bir şekilde toplantını yapılması Adalet Bakanı tarafından yapılacak işlerin baypas edilmek suretiyle ortaya farklı açılardan eleştirilebilecek karar çıkması tekrara eski günlerin özlemini çekenlere oh dedirtmiş olabilir. HSYK’nın kendi kanununu ihmal ederek değil, bilerek görmezden gelerek yaptığı bu çalışmanın mutlaka bir karşılığı olması gerekir” diye konuştu.

“HSYK HATA YAPMIŞTIR YASAL ÇALIŞMA YAPILACAK”

TBMM’de HSYK ile ilgili yasal çalışmanın yapılabileceğini belirten Arınç, “Görevini kötüye kullanan bir HSYK üyesi hakkında ne yapabilirsiniz? Hiçbir şey yapılamaz. HSYK mahkemelere talimat vermek ve kendi görevini çiğnemek suretiyle büyük bir hata yapmıştır. Bu hukuk dışılıkları dikkate alan hükümetimizin elbette bazı yasal çalışmalar için gerekeni yapacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Gerekeni yapmak bizim sadece bir hazırlığımızdır. Şüphesiz Yasama Meclisi yapacaktır. Bir kanun, anayasa değişikliği gerekli olacaksa, bunun merkezi TBMM’dir. Onun iradesi bütün iradenin üstündedir. Üzeri mühürlü dosyalar olmasına rağmen bunların içindekileri dışarıya servis etmeye çalışanların elbette Türkiye’yi karşı karşıya bırakmak istedikleri kaos tehlikesine karşı görevini kötüye kullananlarla ilgili yargısal ve yasal ne yapılacaksa bütün bunları en kısa zamanda yerine getirecektir ” diye konuştu.

“YENİDEN YARGILAMA HUSUSLARININ DEĞİŞTİRİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Yeniden yargılamalara ilişkin bir soru üzerine Arınç şöyle konuştu: “Akdoğan’ın yaptığı bu açıklama üzerine bir kelime bile ilave etmeye gerek yok. Bu konu tartışılmadı tartışılmaya değer görülmedi. Bugünkü yapısal ve yeniden yargılama hususlarının değiştirilmesi söz konusu değildir. Buna yönelik Adalet bakanımızın bir çalışması yoktur.”

“ADALET BAKANLIĞI MÜSTEŞARI GÖREVİNİN BAŞINDA”

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem’in görevden alındığı iddialarına yanıt veren Arınç, “Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın görevinin başında olduğunu belirtti. Ancak Arınç, bu konudaki tasarrufun Bakanın uhdesinde olduğunu da belirtti. Haksızlığa uğradığını iddia edenler yargıya başvurabilir” dedi.

Arınç, Asgari Ücret ile ilgili olarak yarın açıklama yapabileceğini söyledi.

Toplam Okunma : 105 / 30 Aralık 2013 - 21:18

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak Belediyesi İftarda buluştu Bucak Belediyesi İftarda buluştu

Bucak Belediyesi Geleneksel Personel İftar Programında Biraraya...

Burdur belediyesi iftarda buluştu Burdur belediyesi iftarda buluştu

Burdur Belediyesi personeli için Serenler Otel’de iftar programı...

Gölhisar Belediyesi onları da düşünüyor Gölhisar Belediyesi onları da düşünüyor

Gölhisar Belediyesi Hayvanların ve insanların sağlığı...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!Burdur’daki tek kadın elektrikçi, 43 yaşındaki Aysun Ural güneş enerjisi’nden...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
51