Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

BURDUR DOĞALTAŞ SEKTÖRÜ OSB İSTİYOR

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » BURDUR DOĞALTAŞ SEKTÖRÜ OSB İSTİYOR
BURDUR DOĞALTAŞ SEKTÖRÜ OSB İSTİYOR

BURDUR DOĞALTAŞ SEKTÖRÜ OSB İSTİYOR

Burdur Doğaltaş, Madenciler ve Mermer Makineleri Üreticileri Yardımlaşma Dayanışma Derneği (BURDOĞTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Ekinci, açıklama yaptı.

Başkan Ekinci, Burdur mermerciliğinin, en kısa sürede İhtisas OSB’ye kavuşması gerektiğini ve bunun Burdur sanayisi için, hayati öneme sahip olduğunu açıkladı. Burdurlu iş adamları ve STK’ların Burdur’un yarınları için, somut aktiviteler ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Ekinci, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz, son beş yıl içerisinde, Burdur sanayisi ve ekonomisinin ana sektörü haline gelen Mermercilik ve Madenciliğin, serbest ve global piyasa ekonomisi şartlarında oluşan gelişiminin, Burdurlu işadamları olarak sahibi olmak ve Ülke ekonomisine olduğu kadar, Burdur’un menfaatlerini de sağlamasını temin etmek durumundayız. İşte bu nedenle, yeterli kontrol ve otoritenin ortadan kalkmakta olduğunu gördüğümüz Burdur Mermerciliğinin süratli bir şekilde, bir İhtisas OSB’ye kavuşması gerektiğini düşündük ve bir proje ortaya koyduk. Ayrıca bunun, Burdur ekonomisi ve sanayisi için hayati öneme sahip olduğunu düşünüyorum.”

KAPSAM VE AMACI
Başkan Nasuh Ekinci, Projeye ilişkin açıklamasında ise; “Adı, ‘Burdur Mermerciler ve Mermer Makinecileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MERİH OSB)’ olan projemizde, yatırım yapacak Bölge, yerli ve yabancı mermerci, madenci ve mermer makineleri sanayicileri ile ilgili yan kuruluşlar yer alacaktır. Amacımız, sektörümüzün yenilikçi, demokratik akla ve bilime önem veren anlayış ve uluslararası rekabet içerisinde yönetilerek; Dünyada rakibi ve paydaşı olan sektörler içerisinde güçlü şekilde tanınma ve sektörel cazibe odağı haline gelmesini sağlamak ve dolayısıyla, yurt dışından gelen müşteri ve heyetlerin de (Amerika, Çin, Ortadoğu, Uzakdoğu, Rusya, Türk Cumhuriyetleri vs. Ülkelerin) önemli bir uğrak yeri haline gelmesini temin etmektir.

MERİH OSB, İlimiz için istihdam, yeni yan sanayileri, hammadde üniteleri, yardımcı malzeme ve sarf malzemeleri ticareti birimleri, Üniversite bilim adamı ve öğrencileri için uygulama alanı olacaktır. Dolayısıyla, Burdur’umuzun da gururu olacaktır.

NİTELİĞİ
Burdur Mermerciler İhtisas OSB, 200- 300 Hektar alanda, İşlenmiş mermer üretimi, mermer türev ürünleri, blok mermer üretimi, mermer makineleri üretimi yapılacaktır. Ayrıca; AR-GE, ÜR-GE ve kalite kontrol tesisleri, sosyal alanlar ve yardımcı destek alanlar yer alacaktır. İhtisas OSB’miz, Türkiye’nin modern ve mermer artıklarını tamamen değerlendireceği için de çevreci bir organizasyon olacaktır.

ALAN, PARSEL, İSTİHDAM, İHRACAT
Toplam alanın yüzde 40’ı sanayi parseli olacak olan MERİH OSB’nin kalan yüzde 60’ında ise; yollar, yeşil alanlar ve yardımcı kuruluş alanları, sosyal tesisler yer alacaktır. Sanayi parsellerinin büyüklüğü; makine üreticileri için, 5 bin-30 bin metrekare, mermer ve mermer türevi ürün üretim fabrikaları için ise, 15 bin ile 50 bin metrekare arasında olacaktır. Tesis sayısının 80 ile 120 arasında olacağını, doğrudan ve dolaylı çalışanlarla birlikte 10-13 bin kişi istihdam edilebileceğini düşünüyoruz. Yıllık ihracatın 220-350 Milyon Dolar ve yurt içi ciro toplamı olarak da 250-380 Milyon Türk Lirası olacağını öngörüyoruz.

Kuruluş çalışmalarına hemen başlayacağımız Burdur’un bu ilk ihtisas OSB’sinin, Burdur Mermer ve Madencilerine, Burdur’umuza ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum

Toplam Okunma : 103 / 06 Kasım 2013 - 0:40

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
52