Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Burhan Kuzu hangi bakanlığı bekliyordu?

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » Burhan Kuzu hangi bakanlığı bekliyordu?
burhan-kuzu-hangi-bakanligi-bekliyordu-14

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 2010’da iktidar olduklarını, referandum ile ülkenin normalleşme sürecinin başladığını söyledi. TGRT Haber’de Ankara’nın Gündemi programına katılan Kuzu, bütçe tartışmalarından, tutuklu vekillere, AB sürecinden, fişleme iddialarına, Mustafa Balbay’ın tahliyesinden, kabine revizyonuna kadar her konuda içten açıklamalar yaptı.

“BAZEN BEN BİLE YERİMDE DURAMIYORUM”

Meslis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan tartışmalara değinen Kuzu, “Birileri tahrik etmeyi meslek haline getirmiş. Herkese küfür ediyor. Bizim grubun tahammülü de bir yere kadar. Çoğu genç arkadaşlar… Ben bile zaman zaman yerimde duramıyorum. Ben de bazen ‘Yetti gari’ diyorum. Mesela Kamer Genç’in işi, bilinçli olarak gerilim politikası yapmak, olay çıkarmak… Boş bazı insanlar, partide yer edinmek için küfür ve kavgayı yöntem olarak kullanıyor. Partiler de bunlara prim veriyor. Disiplin Yönetmelikleri bile çaresiz kalıyor. Ama unutmasınlar ki; bütçe süresi aşılırsa, maaşlarını da alamazlar!” hatırlatması yaptı.

“İNGİLİZLER, 7 GÜNDE 100 GAZETECİ TUTUKLADI”

Tutuklu vekiller üzerinden Avrupa Birliği müzakerelerini yorumlayan Burhan Kuzu, “Bizi Avrupa Birliği’ne almazlar. Tutuklu vekiller, gazeteciler olmasaydı da; bizi AB’ya almazlardı. Bunlara kötü imaj diyemeyiz… The Guardian Gazetesi’nde ‘gizli belgeler’ başlığıyla çıkmış David Cameron’a hakkında bir yazı var. Başbakan, gazeteciler için ‘Zararlı maddeler, vatan hainleri’ diyor. İşte o İngiltere’de 1 haftada 100’e yakın gazeteci, mahkeme karşısına çıktı. Avrupa Birliği bunları görmüyor, görmez! İnsan Hakları Mahkemesi, farklı uygulamalarda çok mahir… Mesela, parti kapatmalar, başörtüsü ve dini konularda; bizi hep haksız bulur. Ancak PKK’ya dair bütün Kürt davalarda ise onları haklı görür. AB’nin standardı, Türkiye için farklı uygulanıyor. Bir günde 10 ülke aldı içlerine, bizden kötü durumdaki ülkeleri kabul ettiler; bizi almadılar. AB’nin bakışı samimi değil. Bizim arkadaşlar da bunu manipüle ediyor” ifadelerini kullandı.

“VEKİL OLUNCA, SUÇ HAK OLMUYOR”

Kuzu, tutuklu vekiller hakkında konuşurken sert ifadeler kullanarak, “5 kişi gazetecilikten yargılanıyor! Terör örgütüne yardım yataklık etmek, ifade özgürlüğünden… Bunun dışındakiler için gasp, adam yaralama, ırza tecavüz diye uzayıp giden liste var. 10 çeşit çok ağır suçlar dediğimiz, ithamlar var. Resmi evrakta sahtekârlık mesela… Bunlar gazeteciyse… Yani bunlar milletvekili olunca, suç işleme hakkı mı olacak?” dedi.  

“FİŞLEME DEĞİL, GÜVENLİK SORUŞTURMASI”

Fişleme iddialarını ‘zinhar’ diyerek reddeden Kuzu, “2004’te 4 Aralık’ta, Milli Güvenlik Kurulu’na fişleme için değil; güvenlik soruşturması için yapılmış olabilir. Bizim dönemimizde böyle şeyler olmaz. Diyelim ki; bu doğru, öyleyse İstihbarat Teşkilatı’nda hâlâ eski alışkanlıkların kalıntısı var demektir. Ama biz hükümet olarak zinhar buna karşıyız. Ayşe kız, sarı kız, kara kız, yakamoz, bilmem ne… Başbakan, bunu yaptıysa, temelinde bir gerekçe vardır. AK Parti, 12 Eylül 2010’da muktedir olmuştur. Referandumda yüzde 58’le iktidar olduk ve ülke normalleşti. Başörtüsü sorunu çözüldü, kamuda ve mecliste… Asker ve sivil dengesi sağlandı. Yargı normalleşti. Muhalefetin elinde silah kalmadı. Önceden kurban derisi bile sorun oluyordu” ifadelerini kullandı.

“ADALET BAKANLIĞI’NI İSTİYORUM”

Başkanlık sistemi konusunda ümidi kalmadığını anlatan Kuzu, ‘Türkiye’ye acıyorum’ derken, yarı başkanlık modelinde de uzlaşılmazsa, bunun vebâli olacağını savundu. Kabine revizyonu üzerine de konuşan Kuzu, ’12 yıl aradan sonra bakanlık bekliyor musunuz?’ sorusuna, “Adalet Bakanlığı beklemiyorum, diyerek insanları kandırmaya gerek yok. Bakanlık istiyorum elbette. Ama Başbakan’ın birlikte çalışacağı arkadaşları kendi belirlemesi daha doğru olur. Meclis Başkanlığı talebim ağır basıyor” dedi.

“BALBAY SEÇİMLER’E GİREMEZ”

Burhan Kuzu, Ergenekon Davası sanığı Mustafa Balbay’ın tahliye edilmesi ile ilgili de, “Bu davul zurna ile karşılayanlar beraat etti zannediyorlar. Yargılanması sürüyor. Sadece tutukluluk süresi bitti. İyi hâl olmadığı için yargılaması bu kadar uzadı. Eğer Yargıtay onarsa, Seçimler’e de giremez” değerlendirmesi yaptı.

Toplam Okunma : 57 / 12 Aralık 2013 - 10:44

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak TSO’dan Vali Yılmaz’a Ziyaret Bucak TSO’dan Vali Yılmaz’a Ziyaret

Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu,...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

BAKA Yönetim Kurulu Toplantısı Antalya’da yapıldı BAKA Yönetim Kurulu Toplantısı Antalya’da yapıldı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
96