Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Davutoğlu’ndan Yunanistan’a dülello gibi teklif

Ana Sayfa » Haberler » Davutoğlu’ndan Yunanistan’a dülello gibi teklif

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunan meslektaşı Evangelos Venizelos’ Türk ve Yunan pilotlarının “Ege’de” değil, “sivil uçaklarda” karşılaşmalarını istediklerini söyledi.

İçerik

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina’da Yunan meslektaşı Evangelos Venizelos’la düzenlediği ortak basın toplantısında, Türk ve Yunan pilotlarının “Ege’de” değil, “sivil uçaklarda” karşılaşmalarını istediklerini söyledi. Konuşmasında Türkiye ve Yunanistan arasındaki kültürel ve ticari bağların güçlenmesinden bahseden Davutoğlu, ikili ilişkilerde kazanılan ivmenin dış ticaret ve insani ilişkilere de yeni bir boyut kattığını ifade etti.
Bakan Davutoğlu, “Ticari ilişkimiz son 10 yıl içinde neredeyse 8-9 misli aştı ve şu anda 5 milyar dolara ulaştı. Hedefimiz 10 milyar dolar. Türkiye’deki Yunan yatırımları 7 milyar dolara yaklaştı. Ve en güzel göstergelerden biri de takriben 1 milyon Türk bu yıl Yunanistan’ı ziyaret etti. Ve beni en çok sevindiren de, çok sayıda Yunanlı dostumuzun Türkiye’yi yoğun şekilde ziyaret etmeleri. Bazen THY şirketlerinde Yunanlı pilotlara rastlamak beni çok memnun ediyor. Pilotlarımızın sadece Ege’de karşılaşmaları değil, biz sivil uçuşlarda da böyle karşılıklı pilotlarla emniyet içinde seyahat edebildiğimizi görmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, ortak basın toplantısında konuşmasına “Her zaman olduğu gibi Atina’da gördüğüm misafirperverlikten, sıcak karşılamadan ve son derece samimi görüşmelerden duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum” şeklinde başladı.

“ÇOK VERİMLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİK”

Başbakan Antonis Samaras ve Yunan mevkidaşı Evangelos Venizelos’la “çok verimli görüşmeler” gerçekleştirdiğini belirten Davutoğlu, taraflar arasında “sık” gerçekleşen görüşmelerin Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin “yoğunluğunu ve sıcaklığını çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu” söyledi.

“TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİ ÖRNEK BİR MAHİYET KAZANDI”

Bakan Davutoğlu, “Türk-Yunan ilişkilerinin örnek bir mahiyet kazandığını kaydeden Davutoğlu, “Ben her yerde, her uluslararası zeminde, Türkiye ile Yunanistan’ın son yıllarda gerçekleştirdikleri bu olağanüstü iyi ilişkiyi örnek bir ilişki biçimi olarak takdim ediyorum. Çünkü 87 yılda Türkiye ile Yunanistan arasında 35 anlaşma imzalanmıştı. Son 4 yıl içinde yaptığımız iki yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi toplantısında 50 anlaşma imzaladık. Bu da iki ülke yöneticileri vizyon sahibi olduklarında, ortak bir siyasi irade sergilediklerinde daha dün imkansız gibi görülen birçok hususun nasıl kolayca çözülebileceğinin güzel bir işareti. Biz bu geleneği sürdüreceğiz” dedi.

“VENİZELOS’LA SELANİK’İ ZİYARET EDECEĞİZ”

Bakan Davutoğlu, “Bu kültürel ilişkileri her zaman daha ileri düzeye getireceğiz. Geçen geldiğimde Palaio Faliro semtini ziyaret etmiştim ve orada gördüğüm muhabbet sanki Konya’da yada İstanbul’daki dolaşıyormuş gibi gördüğüm muhabbeti hiç unutmadım. Bu sefer de İmrozlular derneğini ziyaret edeceğim. Yani sadece siyasi görüşmeler değil, bu kültürel ilişkileri de güçlendirecek bağlar kuracağız. Ümit ederiz ki, bir daha ki ziyaretimde, Sayın Venizelos’un şehri Selanik’e gitmeyi planlıyoruz birlikte. Kendisi teşrif ettiğinde de benim şehrim Konya’ya ki, birçok Anadolu’dan göçen Rum kökenli Yunan vatandaşları Karamanlı olarak anılır. Orayı da birlikte Karamanlis isminin de geldiği Karamanlı bölgesini birlikte ziyaret ederiz. Bunlar dostluğumuzu pekiştiren unsurlar. Yine Sayın Venizelos’un söylediği gibi ortak tarihi, kültürel mirasımızı da, gerek Türkiye’de, gerek Yunanistan’da korumak bizi güçlendirir, zayıflatmaz. Her zaman dini mekanlara saygı, karşılıklı insan hakları ve evrensel değerlerine paralel olarak ve vatandaşlık hukukuna bağlı olacak şekilde azınlıkların bulundukları ülkeye entegre olmalarının dışında bizim aramızda köprü oluturmaları da bu açıdan önemlidir” diye konuştu.

“KIBRIS MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE’Yİ VE YUNANİSTAN’I DAHA GÜÇLÜ KILAR”

Kıbrıs’ta son haftalarda yoğunlaşan bir müzakere ivmesi olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Biz Yunanistan, Türkiye olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1950-1960’da kurucu garantör ülkeleri olarak da Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halklarının güven unsurları olan iki ülke olarak da, bu sürece katkı verme iradesine sahibiz” dedi.

Türkiye ile Yunanistan’ın Kıbrıs konusuna ortak bir perspektife yaklaştıkça, bunun adaya barışın gelmesini kolaylaştıracağını söyleyen Davutoğlu, “2004’de yürütülen müzakerelerde Türkiye ve Yunanistan’ın verdiği destek, o zaman müzakerelerin referandumla neticelenmesini sağlayan en önemli unsur olmuştu. Türkiye ve Yunanistan olarak biz Doğu Akdeniz’de barış istiyoruz. Doğu Akdeniz’deki barışın önemli bir kiliti de Kıbrıs adasında barıştır. Doğu Akdeniz havzasında barış ne kadar gelişirse Türkiye’yi de, Yunanistan’ı da Avrupa kıtası içinde daha güçlü kılacaktır. Onun için Ege konusunda sürdürülen görüşmeler de dahil olmak üzere bir barış perspektifine sahibiz. Bugünlerde Kıbrıs’ta devam eden müzakerelerde, iki toplumlu, iki kurucu devlete dayalı bir Kıbrıs inşası konusunda bundan sonraki çabalarımızı da sürdüreceğiz. Bundan sonra da bu sürece katkıda bulunmak için istişareleri sürdürme kararı verdik Sayın meslektaşımla” diye konuştu.

“YUNANİSTAN’IN AB DÖNEM BAŞKANLIĞINI FIRSAT OLARAK GÖRÜYORUZ”

Davutoğlu, Atina ziyaretinin, Yunanistan’ın yılbaşından itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecek olması nedenyile de ayrı bir önem taşıdığını belirtti. Bakan Davutoğlu, “Biz Yunanistan’ın AB dönem başkanlığını Türkiye için bir fırsat olarak telakki ediyoruz. Son dönemde AB-Türkiye ilişkilerinde bir ivme var. Bir faslı açtık, tıkanmış bir yolun, damarlarda bir yol açtık. Ama en önemlisi de önümüzdeki hafta Ankara’da vize muafiyeti anlaşması ile geri kabul anlaşmasını da imzalayarak, Yunanistan’ın dönem başkanlığına böyle altın tepsi ile imkan sunarak ve yeni bir dönem, ivme başlatacak bir dönem, çerçeve oluşuyor. Yunanistan dönem başkanlığında mümkün olan en fazla sayıda faslın açılması, vize müzakerelerinin bugünkü ivmeyle sürmesi ve Balkanlar ve diğer konularda iki ülke arasıdaki işbirliğinin artarak sürmesi, sadece iki ülkeye değil, AB’ye de katkı sağlayacaktır” dedi.

Toplam Okunma : 114 / 13 Aralık 2013 - 20:34

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak belediyesi kandil simidi dağıttı Bucak belediyesi kandil simidi dağıttı

Bucak Belediyesi ”Kadir gecesi” sebebiyle Hacı Ömer...

Bucak’tan Başkana tam destek Bucak’tan Başkana tam destek

Burdur ticaret borsası Bucak’ta düzenlenen iftar yemeğinde...

Burdur’da balon turizmi başlıyor Burdur’da balon turizmi başlıyor

Burdur’da alternatif turizmi geliştirmek amacı ile kurulan...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
55