Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den ihtilaflar üzerine değerlendirme…‏

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den ihtilaflar üzerine değerlendirme…‏
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den ihtilaflar üzerine değerlendirme…‏

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi tarafından Kızılay’da kurulan “Kalem Kitap-Kahve” Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından açıldı.

Kızılay’da Şehit Adem Yavuz caddesinde bir yıllık uğraşın sonucunda açılan Kalem Kitap- Kahve’nin açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, insanı doğruya, bilgiye ve hakikate götüren bütün konularda ihtilafın rahmet olduğunu ancak kin, öfke ve güç tutkusu yolundaki bütün ihtilafların zahmet ve zarar getirdiğini belirterek “Müslümanların güç tutkusu etrafındaki ihtilaflarının en büyük zararını din-i mübin-i İslam görmüştür bunu hiçbir zaman unutmamak lazım” dedi.

Okumanın, bilginin, kitabın olduğu yerde eleştirinin de tartışmanın da ihtilafın da olabileceğini, bunların son derece tabii sayılabileceğini vurgulayan Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Bizi doğruya, bilgiye ve hakikate götüren bütün konularda ihtilaf rahmettir ancak kin, öfke ve güç tutkusu yolundaki bütün ihtilaflar zahmettir ve zararlıdır…”

Bizi doğruya, bilgiye ve hakikate götüren bütün konularda ihtilaf rahmettir ancak kin, öfke ve güç tutkusu yolundaki bütün ihtilaflar zahmettir ve zararlıdır. Mühim olan ihtilafın rahmetli olanını yapmaktır. Kaldı ki kin, öfke ve güç tutkusu merkezli bütün ihtilaflarda en büyük zararı İslam’ın kendisi görür. Tarih boyunca da öyle olmuştur. Müslümanların güç tutkusu etrafındaki ihtilaflarının en büyük zararını din-i mübin-i İslam görmüştür bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Bunun için de Batı’nın tarihine bakmak yeterlidir. Batı’nın tarihine baktığınız zaman aslında dine karşı mesafeler, din karşıtı düşünceler, din karşıtı ideolojiler, dindarların ihtilafları üzerinde yükselmiştir.”

“Şahıs merkezli okumalar zararlıdır…”

Kur’an-ı Kerim’de ilk emir ‘Oku’ dur. Okumanın usulü, nelerin nasıl okunacağı da çok önemlidir. Yaratıcı kudreti merkeze koyarak insanı, evreni ve kâinatı anlatan her türlü kitabı okumak gerekir. Ancak şahıs merkezli okumalar sorunludur. Okumalarımızı şahıslar üzerine bina etmek bizi farklı mecralara götürebilir. İslam dünyasındaki yanlış okumalardan bir tanesi şahısları merkeze koyarak okumaktır. Hâlbuki kitabı okurken yaratıcı kudreti merkeze koyduğumuz zaman hikmete ilerleriz.

“Kur’an bize üç büyük kitabı okumamızı emrediyor…”

Kalem Kitap-Kahve’yi, Ankara’da gençlerin uğrak yeri haline getirmek istediklerini, şehirlerin ruhu olduğunu ancak o şehirlerin ruhunun bilgiyle, kültürle ve manevi hayatla ancak ayağa kaldırılabileceğini kaydeden Başkan Görmez, şu hususlara değindi;

Bizler öyle bir kitabın müminleriyiz ki, kitap, ilk emir olarak ‘İman edin’ diye başlamıyor. Bizim iman ettiğimiz kitap bize ‘Namaz kılın, zekât verin, oruç tutun’ diye başlamıyor, ‘Okuyun’ diye başlıyor. Aslında Kur’an aynı zamanda bizim neleri okuyacağımızı da anlatan bir kitaptır. Kur’an bize üç büyük kitabı okumamızı emretmiştir. Birincisi, küçük kâinat olarak tarif ettiğimiz insan, ikincisi büyük kâinat olan evren, üçüncüsü de büyük kitap olan Kur’an. Tabi ki bu üç kitabı bize anlatan bütün kitapları okumak aynı zamanda iman ettiğimiz kitabın bir gereğidir. Yüce rabbimiz bize Kur’an’da ‘Oku’ diye emrettikten sonra iki tane de büyük ikramını hatırlatır. Birincisi, yaratıcı kudreti unutmamak ve o kudretin adıyla, yaratıcı kudreti merkeze koyarak okumak, diğeri de kalemle yazmayı öğreten ekrem olan rabbi merkeze koyarak okumak.

Toplam Okunma : 128 / 15 Aralık 2013 - 14:01

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak belediyesi kandil simidi dağıttı Bucak belediyesi kandil simidi dağıttı

Bucak Belediyesi ”Kadir gecesi” sebebiyle Hacı Ömer...

Bucak’tan Başkana tam destek Bucak’tan Başkana tam destek

Burdur ticaret borsası Bucak’ta düzenlenen iftar yemeğinde...

Burdur’da balon turizmi başlıyor Burdur’da balon turizmi başlıyor

Burdur’da alternatif turizmi geliştirmek amacı ile kurulan...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
51