Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

ENGELLİ YAŞAMA ENGEL YOK.

Ana Sayfa » Haberler » Eğitim » ENGELLİ YAŞAMA ENGEL YOK.
ENGELLİ YAŞAMA ENGEL YOK.

ENGELLİ YAŞAMINA AKADEMİK BAKIŞ Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Engellilik ve Yaşam “adıyla bir program hazırladı. Engellilik ve yaşam için farkındalık amacıyla gerçekleştirilen programda paydaş olarak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Artvin Engelliler Derneği de destek verdi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Çayağzı Yerleşkesi Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Salonu’nda yapılan programa Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, Kas Hastalıkları Bursa Şubesi Başkanı Leyla Albayrak, Artvin Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ayla Varan, Gazeteci Sami Özçelik, kitap kurdu olarak tanınan bedensel engelli Seyitler köyü sakinlerinden Cemil Öngüner,  engelli ilizyonist Murat Uygur,  öğretim görevlileri ve programı hazırlayan öğrenciler katıldı.

ENGELLİ OLMAK YAŞAMAYA ENGEL DEĞİL
Programda  Aslıhan Demiral, Dilan Yalçın,  Fatma Tunçyürek,  Mustafa Taş,  Öznur Çolak ve Medine  Ersöy kısa sunularla engelliliğinin türlerini anlattı.  Sunularla ve çarpıcı sözlerle desteklenen programda özellikle bacakları  ve kolları olmayan bir engellinin anlattıkları herkesi duygulandırdı.  Yaşamak için mutlaka bir nedeninizin olduğu düşüncesini anlatan sunuda, engelli kişinin özgüveni ve bitmek bilmeyen yaşama arzusuna vurgu yapılarak, normal insanların ne kadar nankörce davranabildiklerine atıf yapıldı. Engelliliğin genel tanımını yapan öğrencilerin sunularında şu ifadeler yer aldı;
“5378 Sayılı Engelliler Kanunu’na göre: Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi “engelli” olarak tanımlanmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü’nün İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırılması’na göre engelli olma hâli için yeti yitimi terimi kullanılır. Engelliler; vücudunun duyusal, işlevsel, zihinsel ve ruhsal farklılıkları öne sürülerek; yaşamın birçok alanında kısıtlama ve engellerle karşılaşabilirler
Türkçe’de yeti yitimini tanımlamak için sakat, çürük, özürlü ve malul gibi çok çeşitli sözcükler kullanılır.
Bunların bir kısmı engelli toplumu tarafından incitici bulunsa da zaman zaman resmî yayınlarda dahi yer alır. Örneğin; askere elverişli olmama durumunu belirtmekte kullanılan çürük sözcüğüne çeşitli askerî belgelerde rastlanır. Türkiye´de özürlü sözcüğünün resmî kullanımı bir yasa ile iptal edilmiştir.
ENGEL ÖZRÜN İLERLEMİŞ HALİDİR
Engel özrün ilerlemiş halidir. Her engelli özürlüdür; ama her özürlü engelli olmayabilir. Her insanın bir iş yapmaya çalışırken engellendiği bir durum olabilir. İşte bu engeller bir özürden dolayı oluşabilir. Yemek yapamayan birinin özrü yapmaya çalıştığı yemeğin yapılışını bilmemesi olabilir. Her insan futbol oynayamaz; refleksi zayıftır, yeterince atik değildir, fazla kiloludur, ya da bedensel bir engeli vardır.
Özür: Bir insanın yapmaya çalıştığı bir işi engelleyen bir eksikliktir. Tıbbi tanılamalar sonucu tür ve derecesi ortaya çıkarılabilir. Engel: Bir insanın bir iş yapmasını, özrüne bağlı olarak aksatan ya da tamamen kısıtlayan olgudur.
Eğitimciler bireyin özrünü de göz önüne alarak ilerlemesinin ne denli aksayacağında ve ne kadar ilerleme sağlanacağında fikir edinmesi için en önemli etkendir.
Zihinsel gerilik bir özürdür, bu geriliğin oluşturduğu eğitsel aksaklıklar bir engeldir.
DOĞUM ÖNCESİNDE ENGELLİLİĞE NEDEN OLAN DURUMLAR:
Genetik nedenler -Akraba evliliği- Hamilelik sırasında karşılaşılan travmalar- Anne-babanın hastalığı Annenin ilaç, alkol, sigara kullanımı- annenin ışına maruz kalması, madde bağımlısı olması ve kötü beslenmesi.
Doğum sırasında ve sonrasında engelliliğe neden olan durumlar:
Kötü ve yetersiz koşullar da gerçekleştirilen doğumlar, travmalar, yanlış uygulamalar- Ev, iş, trafik kazaları- savaş-terör olayları-doğal afetler
Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişimsel dönemde ortaya çıkan, uyumlu davranışlarda görülen yetersizliğe ilaveten dikkat, algılama, bellek ve değerlendirme gibi genel zeka fonksiyonları açısından normalin altında olma durumudur.
Hafif derecede zihinsel engelli bireylerin pek çoğunda, belirgin bir biyolojik nedene rastlanmadığı için, nedenlerinin belirlenmesi çoğu zaman güç olmaktadır. Ancak orta ve ağır derecede zihinsel engelliliğe genellikle biyolojik etkenlerin neden olduğu saptanmıştır.
GÖRME YETİSİNİ TAMAMEN VEYA KISMEN KAYBETMİŞ OLMAKTIR.
Diğer bir deyişle, normal gören kişinin 6.1 metreden görebildiği büyüklükteki bir şeyi yaklaşık 60 cm. den veya daha kısa bir uzaklıktan gören ya da hiç bir uzaklıktan göremeyen kişi, yasal tanıma göre görme engellidir.
Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişimsel dönemde ortaya çıkan, uyumlu davranışlarda görülen yetersizliğe ilaveten dikkat, algılama, bellek ve değerlendirme gibi genel zeka fonksiyonları açısından normalin altında olma durumudur.
 İlizyonist Murat Uygur öğrencilere ve salonda bulunanlara  sihirbazlık yeteneğini gösterdi. Uygur engelli olduğunu, bu nedenle malulen emekli olduğunu, ancak engelin beden de dğil beyinde , düşüncede olduğunu belirterek, ilizyonist olmak  için sağlam olmanız gerekmiyor. Yeter ki yapmak isteyin” diyerek hünerlerini gösterdi Uygur’un gösterisi izleyenler tarafından büyük beğeni topladı ve alkış aldı.
YOLLAR VE ŞEHİRLER BAŞLI BAŞINA ENGEL. ENGELLİLER NE YAPSIN?
 Seyitler Köyü sakinlerinden bedensel engelli Cemil Öngüner de kısa bir konuşma yaparak, engelliler için hiçbir şey yapılmadığını, kendilerini düşünen insanların çok az olduğunu belirterek; “ Bizi düşünen yok. Geçenlerde seçim öncesi gece gece köyümüze asfalt döküldü.  Belli aralıklarla banketlerle yolun arasına meyilli asfalt dökerek engelimizi kolayca kaldırabileceklerken, bunu yapmadılar.  Belli aralıklarla bu kolayca yapılabilirdi. Unutmasınlar ki, bugün sağlam olan herkes, potansiyel engelli adayıdır. Kendinizi bizim yerimize koyun. Empati yaparsanız, bu konuda daha çok iş yaparsanız, samimi olursunuz. Gerek Artvin şehir merkezi, gerekse köyümüzde maalesef engelli aracıyla dolaşmak Çin İşkencesi gibi bir şey. Yetkililerden yardım bekliyorum, duyarlı olmalarını istiyorum. “dedi.
 Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, AÇÜ öğrencilerine teşekkür ederek; “Çok güzel bir sunu ve program hazırlamışsınız. Biz Dernek yönetimi olarak buradayız. Üniversite ile geçmişte paydaş olarak bir çok program gerçekleştirdik. Bugün de yine sizlerle birlikteyiz. Biz, 1998 yılında Artvin Engelliler Derneği’ni kurduk.
 PROF. DR COŞKUN ÖZDEMİR HOCAMIZI ARTVİN’E GETİRDİK
Kurulduğumuz günden beri büyük fedakarlıkla durmadan çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Çok kısa bir süre önce Türkiye’nin en önemli kas hastalıkları uzmanı 1978 yılında Türkiye  Kas Hastalıkları Derneği’ni kuran  Prof. Dr. Çoşkun Özdemir’i Artvin’e getirdik. Leyla Albayrak arkadaşımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.
 Az önce sunularda olsun, Cemil arkadaşımızın konuşmalarında olsun, engelli kardeşlerimize yönelik çok az icraat var.  Artvin’de yaşamak normal şartlarda zor iken, engelli halinde duvarda yaşamak gibidir diyoruz. 2006 yılından sonra çıkarılan kanunlarla engelli hakları iyileştirildi.  Ancak yeterli değil. Biz  Artvin’de engelli taraması yaptık. Sayılarını çıkardık.  İhtiyaçlarının neler olduğunu tespit ettik.  Ömürlerinde ilk kez uçağa binerek İstanbul’da 20 gün tedavi amaçlı, hem de gezi amaçlı bir etkinlik gerçekleştirdik.
SAYIN KADİR TOPBAŞ’A HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM
 İstanbul Büyükşehir Belediye başkan hemşehrimiz Sayın Kadir Topbaş bize gerçekten büyük destekler vermişti. Buradan bir kere daha teşekkür ediyoruz. “2011 Ankara-Artvin Tanıtım Günleri”nde sayın başkandan lifli araç istedik ve aldık. Ardanuç rehabilitasyon Merkezi’nde 75 engelli kardeşimiz kalıyor. Bunlar güzel ve kalıcı hizmetlerdir. Biz, hep birlikte engelli kardeşlerimiz ve aileleri için başka neler yapabiliriz? Sorusuna cevap aramaya ve bu istikamette çalışmaya devam edeceğiz.”dedi.
 Türkiye Kas Hastalıkları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Leyla Albayrak da yaptığı kısa konuşmasında, gençlerin yaptığı programdan çok etkilendiğini,  Artvin’de bu tür programların yapılmasının önemli bir artı olduğunu söyledi.
 KONUMUZ ENGELLİLERİN YAŞAMLARINI KOLAYLAŞTIRMAK
Programa özel davetli olarak katılan Gaziortaokulu 7. Sınıf öğrencileri yapacakları projeden bahsettiler. Arkadaşları adına kısa bir konuşma yapan Beste Sarı, “ Biz Gazi Ortaokulu olarak bir proje hazırlamak istedik. Konumuz engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmaktı. Bunun için sensörlü park alanı projesi geliştireceğiz.
Buna göre eğer siz park yapılmaması gereken yerde park ederseniz sizi sensör uyaracak. Engelli kardeşlerimizin ağabeylerimizin ablalarımızın, büyüklerimizin önündeki engelleri kaldırmak için böyle bir düşünce ile yola çıktık. Bunun için Artvin Engelliler Derneği’ni ziyaret ettik. Sonra da buraya davet edildik. Ben bundan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. “dedi.
 Program sonunda günün ansına fotoğraflar çekinildi. Bundan sonra da bu tür etkinlik ve programların zaman zaman yapılmasını ve farkındalığın artırılması için özellikle üniversite ve STK kuruluşlarının daha etkili olacağı ve çok ses getireceği vurgulandı.
Toplam Okunma : 8 / 21 Kasım 2015 - 11:48

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
57