Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

ERCENGİZ’İN İSTEDİĞİ OLDU

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » ERCENGİZ’İN İSTEDİĞİ OLDU
ERCENGİZ’İN İSTEDİĞİ OLDU

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, halk otobüslerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak, yaşlı vatandaşların şoförlerle yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak adına ücretsiz bedelli ücretsiz biniş kartları konusunu meclise taşıdı. Oy çokluğuyla kabul edilen konuda, MHP’li Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya sıkıntılar yaşanacağını dile getirirken, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say otobüslerdeki göstergelerin fotoğraflı olduğunu hatırlattı.

Burdur Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı birleşiminde 65 yaş ve üzeri vatandaşların ücretsiz halk otobüslerine binişleri konusunda kart temin edilmesini gündem maddesini üyelerin oylamasına sunan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediye tarafından yaşlılara verilecek ücretsiz biniş kartlarının, herhangi bir kart bedeli alınmadan verileceğini açıkladı.
Belediye Meclisi toplantısında, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ücretsiz biniş kartı verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

‘AĞRIMAYAN BAŞA ÇAPUT SARDIK’ BENZETMESİ…
Konuyu ‘Ağrımayan başımıza çaput sardık’ şeklinde nitelendiren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara yönelik verilecek kartların belediyeye ekstra herhangi bir getiri sağlamadığını da sözlerine ekleyerek, ortaya konulan tüm gayretlerin yaşlı vatandaşların halk otobüsü kullanımında yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldırmak olduğunu iletti.

“OTOBÜS ŞOFÖRLERİNİN YÜZDE 98’İ ÇALIŞAN”
Burdur Belediye Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’ndeki sürücülerin yüzde 98 oranındaki kısmının maaşlı çalışan şoförlerden oluştuğunu kaydeden Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,
65 yaş ve üzeri vatandaşların kendileri ilettiği birçok şikayeti baz alarak kart çalışması yapmayı uygun gördüklerini kaydetti.
Kazanç kısmının bu yüzdelik oranda olduğundan şoförlerle bir ilgisinin bulunmadığının da altını çizen Belediye Başkanı Ercengiz, “Olayın aslında şoförlerle pek alakası yok ama yine de yaşlı vatandaşlar, mağdur olduklarını belirterek bizlere şikayetlerde bulunabiliyor” dedi.

ŞOFÖRLE SIKINTI YAŞANMAMASI İÇİN GETİRİLEN KOLAYLIK
Başkan Ercengiz şöyle devam etti; “65 yaş ve üzeri ücretsiz otobüse biniş konuları zaman zaman medyaya farklı şekilde yansıyor ama göreve geldiğimizden bu yana kanunlaşarak yürürlüğe girmiş bir maddedir. 65 yaş üzerindeki her vatandaşın ücretsiz seyahat etme hakkı vatandaşa verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bir 65 yaş ve üzeri her bir vatandaşımızın ülkenin neresine giderse gitsin ücretsiz seyahat etme hakkı kimlik kartı (nüfus cüzdanı) ile mümkündür. Uygulamada gördüğümüz bir takım sıkıntılar, vatandaşımızın bize ilettiği görüşler ve zaman zaman bizi otobüsçü ya da dolmuşçu esnafı ile karşı karşıya getiren, vatandaşımızın zaman zaman rencide edildiği, özellikle böyle bir kart uygulamasına geçilerek mümkün olduğunca şoförle muhatap edilmemesi arzusundan kaynaklanarak harekete geçtiğimiz bir yöntem olmuştur. Benzer uygulamalar Türkiye’nin farklı illerinde uygulanmaktadır. Bu kart için vatandaşımızdan her hangi bir ücret alınmayacak. Vatandaşın tüm bilgileri karta aktarılacak. Varidatör olarak isimlendirilen cihazını kartını gösterdiğinde şoförün her hangi bir şey söyleme hakkına sahip değildir. Bu kartı almak istemez ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık belgesi ile geçerli olan her kartla binebilecektir. Bu konuda da her hangi bir şüphe yoktur”.

KARTLAR ADRESE TESLİM EDİLECEK
Belediye Meclis Üyelerinin konuyla ilgili sorularını da yanıtlayan Ercengiz, kartların ücretsiz olarak vatandaşın adresine gönderilebileceğini söyledi. Amaçlarının vatandaşın hizmet alması gerektiğinin altını çizen Ercengiz,

YARARLI BİR HİZMET
“MHP’li belediye meclisi üyesinin Burdur Belediyesi olarak bu tür bir işe girmememiz lazım” , “Kaç otobüse ceza yazıldı” sözlerinin ardından son sözü söyleyen Başkan Ercengiz, “Halk otobüslerine 100’ün üzerinde ceza kesildi. Tabiri caizse ağrımayan başımıza çaput sardık. Vatandaşımıza yararlı bir hizmet olacağını düşüyorum” yanıtını verdi.

Feti KILIÇ – H. İbrahim KARA

Toplam Okunma : 164 / 04 Şubat 2016 - 11:08

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Burdur’da encümen toplantısı yapıldı Burdur’da encümen toplantısı yapıldı

Vali Şerif Yılmaz Başkanlığında Encümen Toplantısı yapıldı. İl...

Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız! Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız!

2015 Yılı Sinema ve Tiyatro İstatistikleri Antalya, Isparta...

Burdur’da kaza 4 yaralı Burdur’da kaza 4 yaralı

Burdur’da meydana gelen trafik kazasında 2’si çocuk...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
95