Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

HAŞHAŞ KAPSULÜ ALIMLARI BAŞLADI

Ana Sayfa » Haberler » HAŞHAŞ KAPSULÜ ALIMLARI BAŞLADI
haşhaşyeni-nnc-546x295

BU YIL FİYATLANDIRMADA MORFİN UYGULAMASI BAŞLATILDI
Bucak’ta haşhaş kapsulü alımları başladı. Alımlar 20 Eylül’e kadar devam edecek. Bu yıl bir ilk gerçekleştirilerek fiyatlandırma eksper tarafından değil morfin usulü yapılıyor. Ürünün kalitesine göre fiyatlar 3.70 – 5,30 arasında değişiyor.
Bucak Toprak Mahsulleri Ofisinde haşhaş alımları Pazartesi günü başladı. Alımların başlamasıyla Toprak Mahsulleri Ofisinin önünde haşhaş kapsulü yüklü traktörler, kamyonlar uzun kuyruklar oluşturdu.
Haşhaşta kaliteli üretimi teşvik etmek amacıyla bu yıl alımlarda yeni bir uygulama başlatılarak teknolojik cihazlarla morfin oranı tespit edilecek, morfin oranı yüksek haşhaş kapsülüne ilave fiyat veriliyor. Kapsül alımları, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Burdur, Uşak, Isparta, Eskişehir, Kütahya, Manisa, Balıkesir, Çorum, Amasya, Tokat illerinde bulunan toplam 100 noktada gerçekleştiriliyor.
20 Eylül’e kdar devam edecek olan alımlar, günlük randevu verilen köylerden yapılıyor. Alımlar  Kızılkaya’dan başladı. Çeltikçi ve  Ağlasun da ürünlerini vermek için Bucak Toprak Mahsulleri Ofisine getirecek. Günlük randevu verdiklerin üreticilerin mahsulleri gün içerisinde bitiyor. Herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Fiyatlandırmada morfin usulü kullanılıyor. Artık Genel Müdürlük tarafından gönderilen cihaza göre alım yapılmaya başlandı. Fiyatlandırma daha önceki gibi eksper tarafından yapılmıyor. Eksper numuneleri alıp cihaza koyuyor, cihazdaki morfin oranına göre fiyatlandırma yapılıyor. Morfinde binde üzerinden hesaplama yapılıyor. Fiyatlar morfin aralığına göre 3,70 TL ile 5,30 arasında değişiyor.  2 günlük alım genelinde morfin oranı 0,40-0,50 arasında değişiyor. Morfin oranı 1,10’a kadar çıkıyor. Morfinde katsayıya göre fiyatlandırma yapılıyor.
Bu yıl Bucak’tan tahmini 450 ton kapsül üretimi bekleniyor.  Kızılkaya’nın kapsül verim ortalaması %77 civarında. Ama ortalama köyden köye değişiyor hatta dağ köylerinde biraz daha düşüyor. Üretimin en fazla olduğu yerler Kızılkaya, Kızılcaağaç, Gündoğdu, Karapınar tarafları. Verimli arazilerde de üretim fazla oluyor. İklimin getirdiği olumsuz faktörler mahsulde çok fazla görülmüyor. Üreticiler tabiki istediklerini bulamadıklarını söylüyor ama istediklerine yakın değerde üretim olduğu görülüyor.
Haşhaş kapsülünü Ofise getiren üretici Hasan  Önder : “Ben Kızılkaya’dan geliyorum. Mahsulümüzü satmak için sıra bekliyoruz. Ben bu yıl 25 dekar haşhaş ektim. Üretim çok güzel oldu. Yağışlar oldu, dolu yağdı, biraz zararımız oldu. Önceleri biraz siyahlaşma olmuştu ama sonradan rengini tekrar açtı. Dekardan 100 kilosunun hem haşhaş hem kapsül aldık. Bu yıl mahsül morfinden geçiyor. İki gündür yapılan alımlarda da ürünün kalitesi %50’nin altında çıkıyor. Bunun nedenini öğrenmek istiyoruz. Daha kaliteli ürün nasıl yetiştirilir diye. Burada yetkililere sorduk. Islah edilmiş tohum olacak ya da bizim verdiğimiz tohmlar ekilecek dediler. Bizlerde daha kalite ürün yetiştirmek isteriz. Fiyatlar da mahsülün kalitesinin % oranına göre hesaplıyorlar. % 50’nin altında olursa 3,70 TL’den başlıyormuş, %60’larda da  4,00 TL, daha üstü de 5,30’a kadar devam ediyormuş. Bol mahsullü bir yıl geçirdik.”dedi.

Toplam Okunma : 4 / 26 Ağustos 2015 - 10:41

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!Burdur’daki tek kadın elektrikçi, 43 yaşındaki Aysun Ural güneş enerjisi’nden...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
56