Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

ISPARTA HER ALANDA LİDER OLMALI

Ana Sayfa » Haberler » ISPARTA HER ALANDA LİDER OLMALI
ISPARTA HER ALANDA LİDER OLMALI

ISPARTA Valisi Vahdettin Özkan 2014 yılı değerlendirdi. Isparta’nın bir çok alanda geliştiğini ve büyümeye devam ettiğinin altını çizen Vali Özkan, yeni yılda da bir çok projenin hayata geçirileceğini söyledi.
Isparta Valisi Vahdettin Özkan gazeteciler ile bir araya gelerek 2014 yılını değerlendirdi. Eğitimden sağlığa, tarımdan spora kadar birçok yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapımı devam eden ve gelecek yıl devam edecek projeler hakkında bilgi verdi. Vali Özkan konuşmasında; “2015 yılında özellikle birçok şevk ve enerji ile Isparta’mızda yaşma kalitesini dahada artırarak çalışmalar yapmak en önemli önceliğimiz olmalıdır. Be çerçevede eğitim hizmetlerin derslik başına düşen öğrenci sayısı 2014 yılında 20 rakamına ulaştık. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı Isparta’da 14’dür. Türkiye ortalaması 16 demek ki biz eğitimi insan hakkı olarak görüyoruz.
Artık hükümet programlarında MEB stratejik eğitim planında bir hak olarak belirliyor,ayrıcalık değildir. Okullaşma oranlarında önemli başarılarının elde edildiğini söyleyebiliriz. Okul öncesi 3-5 yaş okullaşma oranı Isparta da %64’dür. Türkiye ortalaması %44’dür. Orta öğretimde okullaşma oranında Türkiye’de 4. sıradayız.Şuanda ilimizde uygulanan devam eden eğitimle ilgili şuanda devam eden 901 projemiz var. Eğitimde yüksek başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz.
Sadece 2014 yılında kurs sayımız 4343, kursiyer sayısı 75 binin üzerinde. Nüfusuna göre yaygın eğitimden faaliyetlerinden faydalanma oranı en yüksek Türkiye’de 2.’yiz ama birinci olmamız lazım. Okur – yazar oranı son beş yılda %92’den – % 99 yaklaştı. Akıllı okullarla ilgili iyi durumdayız. Fatih Projesi ile 38 okuldan 4500 tablet- 680 akıllı tahta, 147 yazıcı, 38 doküman kamera dağıtıldı ve dağıtılmaya da 2015 yılında da devam edecek. Biz eğitimle ilgili köprü kurmaktayız tabi bu çerçevede hayırseverlerinde birçok misyonu var. 2014 yılında biten 95 dersliklerimiz var.
2014 yılında yurtlar ve okullarda depremle ilgili seferberlik başladı risklerle ilgili depreme dayanma testini 55 okul geçen ay bitti, önemezdeki aylarda da devam ettireceğiz. Okullarımızın hepsine doğalgazı ulaştırdık. Isparta TÜBİTAK orta öğretim projelerinde en fazla proje başvurularını 2014 yılında bizim okullarımız yaptı. En fazla projesi sergilenen il Isparta bütün iller arasında Isparta oldu. Gençler bizim her şeyimiz özellikle kötü alışkanlıklarından arındırılması sağlıklı istikamet verilmesi yönünde bu gençlerimize yardımcı olmak hatta o gençlerimizi de projelerimize katarak neler yapabiliriz arayışı içinde olduk.
Bunlarla ilgili toplantılar yaparak herkes üzerine düşen görevi çok detaylanmış eylem planını 2014 yılında bitirdik ve bunun uygulamalarını ve eğitimlerini eğiticilere eğitiyoruz.Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için takviye kurslarını parasız bir şekilde yaptık. 118 okulda 11 bin 330 öğrencimiz takviye kursu almış oldu. Burada 811 öğretmenimiz görev aldı, 2617 kurs şeklinde. Bu okullar hayat olsun projesi 36 okulda pilot olarak uygulandı. 2014 yılında SDÜ İlahiyat Fakültesi binası ile Merkez Araştırma Labratuvarı üniversitemize kazandırıldı. Gül Vadisi projemizi 2015 yılında biraz daha aktifleştirmemiz lazım. Ama üniversite ile ilgili kuruluşu ve emeği geçenlere hem sivil toplum kuruluşları hem meslek kuruluşları, devlet büyüklerine çok teşekkür ederiz.
SDÜ gerçekten nitelikli ve marka olmuş bir üniversitedir. Ama şunu da söylemek lazım son on yılda 22 bin öğrenciden 70 bin öğrenciye, akademik personelde %300 artırıldı. Özellikle son 4 yılda fiziki alt yapı ve mekânsal ve akademik potansiyel çok daha artırıldı.2015 yılında da projelerimizi tamamlamak hedefimiz. Sağlık hizmetlerinde en memnun il Isparta olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle sağlıkta Türkiye 1.siyiz. 10 bin kişiye düşen yatak sayısı ile Türkiye birincisiyiz. Muayene sayısı son 10 yılda 2 kat arttı. Yaşanabilir sağlıklı bir şehir olarak görüyoruz biz Isparta’yı.
Acil sağlık hizmetlerinde 2014 yılında 14 istasyon vardı, şimdi 20 ye çıktı, 14 ambulansımız 44 ambulansa çıktı. Hava ambulansı ile 158 hasta taşındı. Yoğun bakım yatak sayımız artırıldı 284’e yükseldi. Son on yılda Isparta’da sağlık yönünden de önemli gelişmeler görülmektedir. Yaşanılabilir sağlık şehri Isparta dediğimiz zaman diyaliz ile ilgilide önemli gelişmeler 2014 yılında oldu. Evde bakım hizmetlerinde 4741 ev ziyaretleri yapıldı. Yaşlı ve yatalak hastalarımıza da evde müdahale yapıldı. 2014 yılında başlayan ve projelerin hala devam eden çalışmalarımız 2015 yılında tamamlanması hedeflerimizin arasındadır.”

Toplam Okunma : 5 / 31 Aralık 2014 - 9:47

İlginizi Çekebilecek İçerikler

OLAYLA İLGİLİ VALİLİKTEN AÇIKLAMA OLAYLA İLGİLİ VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İŞTE VALİLİKTEN YAPILAN AÇIKLAMA İlimiz Çeltikçi İlçe...

Milli Eğitim’den Vali Yılmaz’a Ziyaret Milli Eğitim’den Vali Yılmaz’a Ziyaret

Ziyarette, İl Milli Eğitim Müdürü Bayram’ın beraberinde...

Vali Yılmaz Vatandaşlarla İftar yaptı Vali Yılmaz Vatandaşlarla İftar yaptı

Vali Şerif Yılmaz, İş Adamı Ercan Akın tarafından Ulu...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
81