Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

İŞTE BURDURLULARIN BANKALARDAKİ PARA MİKTARI

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » İŞTE BURDURLULARIN BANKALARDAKİ PARA MİKTARI
İŞTE BURDURLULARIN BANKALARDAKİ PARA MİKTARI

   Burdur’da bankalardaki toplam mevduat tutarı: 2.014.152.000 TL (2 milyar 14 milyon 152 bin lira-eski parayla 2 katrilyon 14 trilyon 152 milyon lira)
    Türkiye’nin bankalarda en fazla mevduat hesabına sahip nakit zengini şehirleri sıralaması yayımlandı. Listede 81 il’in bankalarda yer alan toplam mevduat hesapları yer alıyor. ‘Nakit zengini şehirler’ sıralaması bir bakıma; ülkemizde illerin gelişmişlik seviyesini, ekonomik gücünü de ortaya koyuyor. Listenin son sırasında 347.505.000 TL (347 milyon, eski parayla 347 trilyon) ile Ardahan yer alırken, ilk sırada ise İstanbul 553.659.114.000 TL ile bulunuyor. (553 milyar 659 milyon 659 bin 114 lira, yani 553 katrilyon lira)

Peki, yıllardır yeterince gelişememekten yakınan, daha çok kalkınmamız gerektiğinden dem vuran ve geri kalma nedenlerimiz arasında sıkça saydığımız, ‘bankalardaki birikimlerin yatırıma dönüşmediğinden şikayet ettiğimiz, yakındığımız Burdur’da son durum ne? Burdur’da bankalardaki toplam mevduat tutarı: 2.014.152.000 TL (2 milyar 14 milyon 152 bin lira-eski parayla 2 katrilyon 14 trilyon 152 milyon lira)

Burdur, bankalardaki bu toplam mevduat tutarıyla 81 il arasında 49’uncu sırada yer alıyor. Burdur’un toplam 157 bin olan nüfusu gözönöne alındığında 2 katrilyonluk toplam mevduat ciddi bir rakam…

Burdur’da yıllardır söylenegelen, Burdur’un sorunları ile ilgili bir mevzu açıldığında sıkça dile getirilen herkesin mutabık kaldığı tespitlerden biri olan, ‘bankalardaki mevduatın yüksekliği, bu birikimin yatırıma dönüşmeyişinin de esaslı bir sorun olduğu bir gerçek, yani; şehir efsanesi değil!..’

Kendisine kıyasla pek çok ili geride bırakan, nüfus kriteri de dikkate alındığında, bu toplam mevduat tutarı kişi başına düşen rakama indirgendiğinde bir hayli önemli bir boyut kazanan Burdur’da “bu paranın neden yatırıma dönüşmediği? başlı başına bir sorun olarak halen karşımızda duruyor.”

Evet; yeri geldiğinde Burdur’un yeterince gelişmediğinden yakındığımızda; Devleti, Hükümetleri suçlarız, kamu yatırımlarının yeterince gelmediğinden şikayet ederiz. Peki; “Burdur’da para kazananların, Burdur’da değerlenen bu nakit mevduat hesaplarının yatırıma dönüşmeyişinde hiç mi sorumlulukları yok! Üretime kanalize olmayan, ticarete evrilmeyen, bu anlayışın hiç mi kabahati yok! Kendi memleketine yatırım yapmaktan kaçan, riske girmeyen parasını ili’nin kalkınması için esirgeyen sermaye sahiplerinin bu gidişatta, özlediğimiz atılımın gerçekleşmeyişinde hiç mi rolü bulunmuyor?”

Soruları uzatmak elbette mümkün… Halbuki; ilimizde bankalarda yatan bu paranın yatırıma dönüşmesi demek, mesela 2 katrilyonun %10’u yatırıma kanalize olsa, 200 trilyon demek, % 5’i 100 trilyon demek. Bu tutarlar bile Burdur’un sıçraması, atılım yapması anlamına geliyor, sorunlardan kurtulma yolunda adımlar atması, kalkınması demek…

Bu tablo; Burdur’da resmi ve sivil kurumların sermaye sahibi vatandaşları yatırıma teşvik edecek vizyonu göstermelerini mecburi kılıyor. “Burdur’un ne yapıp ne edip, risk alınamadığı için, üretim ekonomisi dinamikleri ortamı oluşmadığı için bankalarda biriktirilen bu tasarrufları, nakit zenginliklerini özel sektör yatırımına dönüştürmesi gerektiğini ortaya koyuyor.” Büyük resim; bize bu gerçeği anlatıyor…

Bölge illerinde durum ne? Komşu illerimizden Isparta 32. sırada. 420 bin nüfuslu Isparta’da bankalardaki toplam mevduat miktarı: 3.630.105.000 TL (3 milyar 630 milyon 105 bin lira) Isparta’daki tablo da aslında Burdur’dan çok farklı değil. Fakat; Isparta, Burdur’a göre gelişmişlik kriterini yakaladığı için, özellikle de şehir merkezi gelişmiş göründüğü için, Burdur kadar geri kalmışlık sendromu yaşamadığı için bankalardaki para mevzusu, gelişmişlik konuları açıldığında Burdur kamuoyundaki kadar gündeme gelmiyor. Oysa; Isparta’nın da gelişmesi için bankalardaki mevduatı yatırıma çekmesi, daha fazla özel sektör yatırımı gerçekleştirmesi gerekiyor.

Ve gelelim madalyonun öbür yüzünü yaşayan diğer iki komşu ilimize… Özellikle sanayisiyle, tekstil sektörüyle gelişen, toplam nüfusu 1 milyona dayanan, son yılların en hızla gelişen şehirlerinden biri olan Denizli bankalardaki toplam mevduat sıralamasında 12. sırada. 11 katrilyona yaklaşan mevduat tutarı var. (10 milyar 913 milyon 408 bin TL) Girişimciliğin geliştiği, ticaretin büyüdüğü Denizli’de bankalardaki bu birikim, Burdur veya Isparta örneğinde olduğu gibi, dezavantaj değil aksine avantajı, olumlu bir durumu ortaya koyuyor. Denizli’de bu paranın bir bölümü yine yatırıma geri döndüğünde bu döngü Denizli’nin daha çok gelişmesi demek.

Gelelim; Batı Akdeniz bölgesinin amiral gemisi, turizm denilince Türkiye’de ilk akla gelen, turizmle özdeşleşen, hizmet sektörünün ağırlıkta olduğu Antalya’ya. Antalya, 29 milyar 844 milyon 127 bin TL ile nakit zengini şehirler arasında 5’inci sırada bulunuyor. Antalya, 30 katrilyon büyüklüğüne ulaşan mevduat hesabıyla, ekonomisinin geldiği seviyeyi ortaya koyarken, bu rakam Antalya’nın gelişme potansiyelini de yansıtıyor. Geri kalan veya gelişmekte olan illerde bankalardaki mevduat rakamları olumsuz bir veri iken, gelişmiş illerde bu veri, bir bakıma; o kentin güçlü yanını, her an için bankalardaki birikiminin bir kısmını yatırıma, ticarete dönüştürebileceğinin sinyali anlamına geliyor.

Bankalardaki toplam mevduat rakamlarının yayımlandığı listeye şöye bir göz atıldığında; 81 il içinde Doğu ve Güneydoğu’daki illerin son yirmi sırada olduğu, ardından Batı Karadeniz vilayetlerinin geldiği sonrasında ise İç Anadolu illerinin sıralandığı, Türkiye’nin en gelişmiş ilk on veya 20 vilayetinin de ilk dilimi kapattığı görülüyor.

İstanbul 553 milyar 659 milyon 114 bin ile birinci, 554 katrilyona dayanan İstanbul’u, Ankara 104 milyar liralık birikimle takip ediyor. Üçüncü sırada ise 65 milyar TL’lik tutarla İzmir, dördüncü sırada 30 milyara yaklaşan miktarla Bursa bulunuyor.

BURDUR YENİGÜN

Toplam Okunma : 8 / 29 Kasım 2015 - 22:46

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Burdur’da encümen toplantısı yapıldı Burdur’da encümen toplantısı yapıldı

Vali Şerif Yılmaz Başkanlığında Encümen Toplantısı yapıldı. İl...

Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız! Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız!

2015 Yılı Sinema ve Tiyatro İstatistikleri Antalya, Isparta...

Burdur’da kaza 4 yaralı Burdur’da kaza 4 yaralı

Burdur’da meydana gelen trafik kazasında 2’si çocuk...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
52