Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

MAKÜ İMZAYI ATTI

Ana Sayfa » Haberler » Eğitim » MAKÜ İMZAYI ATTI
MAKÜ İMZAYI ATTI

Üniversitemiz Uluslararası Projelere İmza Atmaya Devam Ediyor.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi ile 2. Kültürel ve Akademik İşbirliği Çalıştayı Gerçekleştirildi.
Daha önce MAKÜ ve Sırbistan Novi Pazar (Yenipazar) Devlet Üniversitesi arasında imzalanan Bilimsel İşbirliği Protokolü gereğince Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi öğretim üyesi 10 kişilik bir akademisyen grubu, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nün yaptığı proje ile 10. Yıl Kutlama Etkinlikleri kapsamında Makü’ye  konuk oldular.

8 Nisan 2016 Cuma günü önce Rektör Prof. Adem Korkmaz tarafından kabul edilen grub adına söz alan Prof. Dr. Zana Dolicanin dost ve kardeş üniversite Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde olmaktan büyük menuniyet duyduklarını ve kendilerini evlerinde hissettiklerini ifade ederek, kendilerine gösteren misafirperverlikten dolayı rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz’a teşekkürlerini iletti.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Novi Pazar Devlet Üniversitesi öğretim üyelerinin yaptığı ziyaretle iki üniversite arasındaki kardeşliğin pekiştiğini belirtti. Rektörümüz bundan sonra daha somut projeler üzerinde çalışmaya başlamanın vaktinin geldiğini ifade ederek, iki taraf arasında ortak projeler bağlamında çalışma grupları kurulmasının önemine değindi. Ziyaret iki tarafın geleceğe dair ortak çalışmalar yapılmasının önemine değinen dilek ve temenniler ile son buldu.

Ziyaretin ardından ilki 6-10 Mayıs 2015 tarihinde ilki Novi Pazae’da yapılan Kültürel ve Akademik İşbirliği Çalıştayı’nın ikincisi gerçekleştirildi. İki üniversite arasında denkliği bulunan bölümlerin davet edildiği çalıştayda, taraflar arasındaki işbirliği fırsatlarının neler olduğu tartışıldı ve birimler arasında ne tür işbirlikleri yapılabileceği hususunda görüş alış verişinde bulunuldu. Çalıştay katılım belgelerinin dağıtımı ve konuklarımıza Makü’nün 10. Yılı anma takdimi ile son buldu.

ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI ANLAŞMASI İMZALANDI
Makü ile Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi arasında Erasmus ve Mevlana Değişim Programı Anlaşmaları Yapıldı.
MAKÜ ile Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi arasında yapılan Bilimsel İşbirliği Protokolü’nün ilk somut ürünü iki üniversite arasında Erasmus ve Mevlana Değişim Programı Anlaşmalarının yapılması oldu. Novi Pazar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostic ve Rektörümüz Prof . Dr. Adem Korkmaz yoğun programlarına rağmen 9 Nisan 2016 Cumartesi günü bir araya gelerek adı geçen anlaşmaları imzaladılar. Oldukça samimi ve dostça geçen bir atmosferde atılan imzalarla iki üniversite arasındaki işbirliği bir adım daha öteye taşındı.

Böylece iki üniversite arasında öğretim üyesi ve öğrenci değişimi aktif hale gelmiş oldu. İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Miladin Kostic, Rektör Prof . Dr. Adem Korkmaz ile biraraya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasına, iki üniversite arasındaki dostluğun ve işbirliğinin ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek devam etti. Kostiç, iki üniversite arasındaki ilişkilerin Sırbistan Türkiye Büyükelçiliği ve TİKA tarafından da yakından takip edildiğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ise bu ilişkinin üniversitelerimiz arasındaki ikili işbirliği olmaktan çıkıp, ülkeler arası bir projeye dönüştüğünü, kendisinin de davet edildiği Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Sırbistan ziyareti esnasında kendisine Sancak Bölgesi’nde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için üniversitemiz tarafından projeler hazırlanması görevinin verildiğini hatırlattı ve iki üniversite arasındaki ilişkinin bundan sonra proje tabanlı olarak ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Miladin Kostic de aynı kanaatte olduğunu ifade ederek üniversitesi adına her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu, ellerinden gelen tüm gayretle ortak projelerin hazırlanması ve devamı için güçlerinin yettiği oranda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Bunun üzerine Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın teklifi ile Üniversite, Novi Pazar Devlet Üniversitesi ve Türkiye Belgrad Büyükelçiliği arasında koordinasyonun sağlanması için bir çalışma ekibi kurulması, ardından da ortak yapılabilecek projelerin tespiti için iki tarafın ön hazırlıklar yapması hususunda mutabakata varıldı. İmza töreni rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Novi Pazar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostic’e hediyelerini ve üniversite anmalığını sunması ile sona erdi.

IMG-20160411-WA0012 IMG-20160411-WA0008 DSC_3572 DSC_3564

Toplam Okunma : 28 / 11 Nisan 2016 - 12:31

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!
Burdurlu Kadın Mucit, Görenleri Şaşırtıyor!Burdur’daki tek kadın elektrikçi, 43 yaşındaki Aysun Ural güneş enerjisi’nden...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
53