Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

MAKÜ’de Türkü Şöleni

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » MAKÜ’de Türkü Şöleni
MAKÜ’de Türkü Şöleni

MAKÜ 10. Yılı etkinlikleri kapsamında Türk Halk Bilimi Uygulama Araştırma Merkezi Halk Bilimi ve Spor Topluluğu ile Kültür ve Sosyal Araştırmalar Topluluğunun ortaklaşa hazırladığı “Türkülerle Anadolu” adlı etkinlik Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi.

Konsere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR, Rektör Danışmanlarımızı Doç. Dr. Ömer TEKŞEN, Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ, Türk Halk Bilimi Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Okutman Hakan ACAR, Kültür ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu Akademik Danışmanı Arş. Gör. Raşit ACAR, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konserin açılış konuşmasını yapan Türk Halk Bilimi Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Okutman Hakan ACAR, “ Türk Halk Bilimi Uygulama Araştırma Merkezi Müdürlüğü olarak bu ilk etkinliğimiz ve onun heyecanını yaşıyoruz. Aynı zamanda ben Halk Bilimi ve Spor Topluluğu ile Kültür ve Sosyal Araştırmalar Topluluğunun birlikte hazırladıkları bu program açısından çok heyecanlıyım. Çünkü Üniversitemizin bundan sonraki süreçte Türk Halk Bilimine Katkıları ve geleneğimizi gençlerimize aktarırken kültür paylaşımında bulundukları heyecan hepimizi daha da ileriye götürecek bundan sonraki süreçte. Çünkü biz Yörük Ali efelerin torunları, çünkü biz Nene Hatunların torunlarıyız, bunun yanı sıra hepimiz kuru ekmek yiyen kadınların çocuklarıyız. İşte geçmişten getirdiğimiz bu birikimi bugün hayatımıza uyguladığımız müddetçe terörden, kavgadan, gürültüden ve bütün yaşanılan olumsuzluklardan uzak olacağımız kanısındayım. Orta Asya’da başlayan Türk kültürü bugün Adriyatik denizine kadar uzanırken, bu kültürde yaşattığımız paylaşım vardı. Alt komşusuna yufka götüren teyzemin üst komşusuna tabağı boş götürmemesi vardı. Biz bunları yaşayan toplumun çocuklarıydık. Ancak bugün bir dolmuşun içinde tecavüz edilen çocuklar, taciz edilen küçücük kız çocukları ve dövülen, sövülen bir sürü insanlar var. Bence bu süreçte olmamızın en büyük nedeni geçmişten günümüze getirdiğimiz, yaşattığımız, taşıdığımız kültür değerlerimizi kaybetmemizdir. Bu kültür değerlerini yaşatmak adına, bu kültür değerlerini yeniden kalbimizde taşımak adına bu tür etkinliklerini yaparak, geçmişimizdeki Avşar Beylerini, Alyazmayı söyleyen gelinleri, kaynanası ile yaşarken mutlu olan gelinlerin duygularını yeniden hatırlamak adına, askere oğlunu gönderen ananın gönlünde yaşadığı gururla, gözünden akan yaşı birleştirmek adına bugün buradayız” dedi.

Halk Bilimi ve Spor Topluluğu Halk oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan konserde daha sonra topluluk üyesi öğrenciler tarafından Anadolu insanın kültürel değerlerini ortaya koyan türküler ve hikayeleri sahnelendi. Konserde Mihriban, Çalın Davulları, Avşar Zeybeği, Yeşil Başlı Gövel Ördek Yörük Ali Zeybeği gibi türküler seslendirildi.

Konser sonunda Türk Halk Bilimi Uygulama Araştırma Merkezi Halk Bilimi ve Spor Topluluğu ile Kültür ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu temsilcilerine emeklerinden dolayı Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Durmuş ACAR tarafından anmalık takdim edildi.

Konser topluluk üyelerinin birlikte çektirdikleri fotoğrafla sona erdi.

DSC_8851 DSC_8986 DSC_8998 DSC_9025

 

Toplam Okunma : 29 / 20 Mayıs 2016 - 12:12

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
91