Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Öğretmenler Gününün Ardından…ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİ İLİŞKİSİ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Öğretmenler Gününün Ardından…ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİ İLİŞKİSİ

Eğitim ve öğretimin gayesi, insanın gerçek özelliklerini, yeteneklerini geliştirmek ve onu bulunduğu ortam içinde gerçek bir insan hayatı yaşaması için gerekli imkân ve vasıtaları kazanma durumuna getirmektir. Bunun mimarları da öğretmen ve öğrencidir. Dolayısıyla öğretmen ve öğrenci ilişkisi ne derece olmalı ki gayemiz hedefine ulaşsın? Eğitim; her şeyden önce insanları iyi, güzel, faydalı ve kısaca hayırlı yönde terbiye etme sanatıdır. Öğretmenlerle uzun süren görevim süresinde karşılıklı sohbetlerimizde başarılı olmalarındaki sırları şöyle özetleyebiliriz.
Bir öğretmen dersleri cazip hale getirmelidir. Bu tamamen öğretmenin bilgi, beceri ve zekâsına bağlıdır. Yerine göre espriler yapmak, hayattan kesitlerle örneklemek, zaman zaman teknolojik yeniliklere değinmeli, kullanmalı, monotonluktan çıkarak ilgilerini artırmalıdır. Öğrencinin Öğretmenini sevmesini sağlamalı. Öğrencilerime dersi ne zaman iyi dinliyorsunuz? diye sorduğumda öğrencilerimin %90 ı şöyle cevap verdi.” Öğretmenini sevdiğim her dersi iyi dinliyorum.” Bir öğretmen öğrenciye kendini sevdirmeli. Ona ismiyle hitap ederek ara sıra hal hatır sormalı, sorularına cevap vermeli, sınıfa güler yüzle girmeli, adil davranmalıdır. İkna edici, toleranslı ve sabırlı olursa öğretmenle öğrenci arasındaki sevgi oluşur.
Öğretmen derse hazırlıklı girmelidir. Öğretmen dersine ve konusuna hakim olursa sınıfa da hakim olur. Öğretmen sınıfta kendisini bilgisiyle kabul ettirmeli. Öğretmenin bilgisi ve kültürü öğrenci üzerinde otorite sağlamada önemli bir etkendir. Ancak bilgi kibir sebebi olmamalıdır. Öğrenciye güncel gelişmeleri de aktarırken diğer yandan da eğitmelidir. Başarılı bir sınıf başkanını seçerek öğrencilerin derse ilgisinin çekilmesini sağlamalıdır.
Öğrencilerimizin de öğretmenlerinden şikayetçi oldukları konular vardır. Bunlar da edindiğim tecrübelerle; Sınıfta öğrencileri rencide edici sözler sarf etmeleri, öğrencileri hafife alıcı tavırlar göstermeleri, alaya almaları, öğrencilerine sigara aldırmaları, sık sık tekrar edilen sözleri. Hatta çok kızdıkları zaman ne söylediğini bilmeden beddua etmeleri, eğitim ve öğretim konusunda öğretmenlerin birbirlerine ters düşen görüşleri. Farklı öğrencilere farklı muamele etmeleri, siyasi görüşlerini aktarmaları, notu silah olarak kullanmaları, dayak atma gibi hususlar.
Öğretmenlerin öğrencilerden şikâyetçi olduğu hususları da şöyle sıralayabiliriz. Yalan söylemeleri, saygısızlık yapmaları, öğretmenlerden sonra derse girmeleri, sıra sohbetleri yapmaları, kitapsız, deftersiz, kalemsiz derse gelmeleri, sınıfta sakız çiğnemeleri, cep telefonu ile meşgul olmaları, konuşurken sözünü kesmeleri, derste sınıf içinde hareket etmeleri, öğretmenin iyi niyetini istismar ve kopya çekmeleri olarak söyleyebiliriz.
Öğrencilerimizin gönlünde taht kuran öğretmenler ise; güler yüzle derse giren, öğrencilere değer veren, bilgi, ilgi ve sevgi gösteren, dersi sohbet ortamında işleyen, eşit davranan, çizgi dışına çıkabilen-sıradışı, öğrenciyi gösterdiği başarıdan dolayı takdir ve onore eden, susunuz demeden sınıfı susturan, söz hakkı veren, hoşgörülü ve onları hayata hazırlayan öğretmenler olduğunu müşahede ettim.
Ben öğretmenlerimizi; öğretmenim, hocam dediğimiz ve her birine şükran duyduğumuz mümtaz kişiler olarak hatırlıyorum. Vasat öğretmen; Anlatır. İyi Öğretmen; Açıklar. Büyük öğretmen; İlham verir. Benim öğretmenlerim hep ilham verdi. Onların şahsında bütün öğretmenlerimi selamlıyorum.
*** Bucak Belediye Başkanımız Süleyman MUTLU, ilçemizde Eğitim ve öğretime önem veren genç bir başkanımızdır. İlçemizin yükseköğretimdeki okullaşmasındaki verdiği çaba, okullarımızın fiziki yapılarına verdiği destek, genç ve çocuklarımızın sosyal gelişimlerindeki ortam hazırlamalarındaki çalışmaları takdire şayandır. Genç öğrencilerimize, önümüzdeki günlerde internet müjdesinin olacağını da söylüyor. Geçenlerdeki Kıbrıs gezisinde, orada okuyan Bucaklı ve Burdurlu öğrencilerle bir araya gelmesi, Öğretmenler günü münasebetiyle hazırladığı programlardan dolayı öğretmenlerimiz adına teşekkür ederim.
*İlim Çin’de de olsa alınız.(H. Şerif) *Bilgili kimsenin yeri gökten de yüksektir.(Y. Has Hacip)

Toplam Okunma : 6 / 27 Kasım 2015 - 11:19

İlginizi Çekebilecek İçerikler

TARİHİ KURULTAY TARİHİ KURULTAY

TARİHİ KURULTAY Milliyetçi Hareket Partililerin 19 Haziran’da...

MERHUM AĞABEYİM SENİ ÇOK ÖZLEDİM: “MUSTAFA COŞKUNER” MERHUM AĞABEYİM SENİ ÇOK ÖZLEDİM: “MUSTAFA COŞKUNER”

MERHUM AĞABEYİM SENİ ÇOK ÖZLEDİM: “MUSTAFA COŞKUNER”   Biricik...

TÜRKİYE’NİN KAÇ DOSTU VAR TÜRKİYE’NİN KAÇ DOSTU VAR

TÜRKİYE’NİN KAÇ DOSTU VAR Almanya’nın parlamentosunda...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Köşe Yazarları

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
97