Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Petek Basın Özüğürlüğü Açıklaması

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » Petek Basın Özüğürlüğü Açıklaması
reşat_petek_basın_açıklamasıMANŞET1

28 ŞUBAT DARBESİNİN 19. YILDÖNÜMÜ VE ANAYASA MAHKEMESİ KİŞİ HÜRRİYETİ VE GÜVENLİĞİ HAKKI İLE İFADE VE  E İLİŞKİN ERDEM GÜL VE CAN DÜNDAR KARARI ÜZERİNE BASIN AÇIKLAMASI

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI !

28 Şubat ve Anayasa Mahkemesinin gündemde olan kararı üzerine hukukçu bir milletvekili olarak düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

28 Şubat, Milli iradenin ayaklar altına alındığı, Anayasa ve hukuk kurallarının çiğnendiği, hukuk dışı emir ve talimatlarla, yürütmenin ve yargının vesayet altına alındığı, yasamanın baskı altına alınarak TBMM çoğunluğuna bakılmadan “kendisine altın tepside iktidar sunulan” Mesut Yılmaz’a Başbakanlık görevinin verildiği darbenin adıdır.

28 Şubat Darbesi, yargı mensuplarına verilen brifinglerle anılır. Yargı baskı altına alınmış, emir ve talimatlara uymayan hakim ve savcılar cezalandırılmıştır. Yaşayan örnek olarak, hukuku uyguladığı için cezalandırılan emekli Cumhuriyet Başsavcısı olarak karşınızdayım.

28 Şubat Darbesinin destekçileri arasında yüksek yargı organlarından o günün Anayasa Mahkemesi de vardır. Anayasa Mahkemesi, yapılan bunca değişikliğe rağmen ne yazık ki vesayetçi zihniyetini tamamen terk edememiştir.

1961 Anayasası ile kurulan, kanunların anayasaya uygunluğunu denetlemekle görevli bu mahkeme, olumlu denetim kararları yanında, yasa koyucu gibi hareket ederek Anayasayı çiğneyen kararlar da vermiştir. Pek çoğu kamuoyunun malumu olan bu kararlara, 1961 Anayasasının 137 ve 138 maddelerinin bazı hükümlerini iptal kararlarını da eklemeliyiz.

Dikkatinizi tekrar çekmek isterim, AYM kanunu değil Anayasa maddesini bile iptal etmiştir. (27.09.1977 tarihli 1977/82 E. 1977/117 K, ve 15.04.1975 tarih 1973/19 E. 1975/87 K.) Bu kararlarıyla yüksek mahkeme olmanın ötesinde, kanun koyucu gibi hareket etmek şöyle dursun anayasa değiştirerek TBMM rolünü üstlenmiştir. Diğer deyimle yetki gaspıyla karar vermiştir.

Anayasa Mahkemesi, 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle yeniden yapılandırılmış, görev ve yetki sınırları daha kalın çizgilerle belirlenmiş, en önemli yenilik ve olumlu değişiklik olarak, anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurulabileceği ilkesi kabul edilmiştir.

Kısaca bireysel başvuru olarak ifade ettiğimiz bu değişikliğin yapılmasına karşı çıkan, referandumda hayır kampanyaları düzenleyen muhalefet partileri, tutuklu iki gazetecinin bireysel başvurusu üzerine hak ihlali kararı verilmesini kutlarken, bu değişikliğe karşı çıkma ayıplarını hatırlasalardı bugün Ak Partiye teşekkür etmeleri gerekirdi. Tutuklu iki gazeteci hakkında HAK İHLALİ kararı verilerek tahliye edilmelerine sevinirken, ne yazık ki haksız suçlamalarına devam etmişlerdir.

Esasen Ceza Muhakemesi Kanununda yaptığımız değişiklikler ile tutuklu yargılama zorlaştırılmış, tutuklama yerine adli kontrol uygulanmasının yolu açılmıştır. Buna rağmen yapılan ihlallere karşı da AYM’ ye Bireysel Başvuru yolu getirilmiştir.

AYM’nin tutuklu gazetecilerle ilgili Anayasanın 19.maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının korunması açısından hak ihlali kararı vermesini hukuka uygun ve olumlu karşıladığımızı ifade etmek istiyorum. Ancak 26 ve 28.maddelerde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğü ihlal kararına katılamıyoruz.

Anayasa’nın 148. Maddesinde yer alan ‘bireysel başvuruda bulunabilmek için olağan kanun yollarının tüketilmiş olması’ ve ‘bireysel başvuruda, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlarda inceleme yapılamaz’ şeklindeki Anayasa ilkeleri gerçekleşmediği halde, Anayasanın 26 ve 28.maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine de karar verilmesinin hukuka uygun olmadığını belirtmeliyiz.

Tutukluluk konusunda (19.madde), yapılan itiraz üzerine verilen karar KESİN olduğundan kanun yolları tüketilmiştir. Bireysel başvuru yoluna başvurulması meşrudur ve hukuka uygundur. Sanıklara isnat olunan suçun ifade ve basın özgürlüğü kapsamında olup olmadığı hususunda ise (26 ve 28.madde), verilmiş ve kesinleşmiş bir karar olmadığı için bireysel başvuru hakkı da doğmamıştır.

Siyasal casusluk iddiasıyla açılan davada suç vasfının tayini ilk derece mahkemesinin görevi olup, yargısal denetimi temyiz başvurusu ile Yargıtay’a ait bir görevdir. Henüz kanun yolu tüketilmemiştir. Buna rağmen, Anayasa 26 ve 28.maddeleri yönünden ihlal kararı verilmesi, Anayasanın vermediği bir yetkiyi kullanmaktır. Hukuken yetki gaspıdır doğru kabul edilemez. Anayasanın 142 ve 148. Maddelerine açıkça aykırıdır.

 

 

 

 

reşat_petek_basın_açıklaması2reşat_petek_basın_açıklaması1

Toplam Okunma : 65 / 29 Şubat 2016 - 9:58

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
84