Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

SANAT DÜNYASI’NDAN KISA KISA DUYURULAR… 17 Aralık 2013

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » SANAT DÜNYASI’NDAN KISA KISA DUYURULAR… 17 Aralık 2013

SANAT DÜNYASI’NDAN KISA KISA DUYURULAR… 17 Aralık 2013

KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

16 ARALIK 2013 PAZARTESİ GÜNÜ, SAAT.17.30’DA;ADANA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ 75.YIL SANAT GALERİSİ-ADANA ADRESİNDE, İMZA ETKİNLİĞİ VE MÜZİK DİNLETİSİ VARDIR. ”ADANA’LI YAZARLAR KİTAPLARINI İMZALIYOR.” ADI ALTINDA UYGULANACAK PROĞRAM DAHİLİNDE KİTAPLARINI HAYRANLARINA İMZALAYACAK OLAN ADANA’NIN MEŞHUR GAZETECİ-YAZAR VE ŞAİRLERİNİN İSİMLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR;ADNAN GÜL-ALİ OZAN EMRE-ARİF KESKİNER-AYTEKİN GEZİCİ-BEHÇET ÇELİK-CAHİT ASLAN-CAN NADİR NACİRLER-CEMİL OKYAY-ÇETİN YİĞENOĞLU-DEMET DUYULER DOĞAN-DEMİREL BABACANOĞLU-ELVAN EBİNÇ-PROF.DR.ERMAN ARTUN-HARİKA UFUK-İLHAN KEMAL-MUSTAFA EMRE-NURAN TERLİKSİZ-SUAT YENER-YÜKSEL EVSEN-YÜKSEL HANÇERLİ-YÜKSEL MERT-ZAFER DORUK-ZEKİ KARAARSLAN-ZEKİYE ÇAĞIMLAR. MÜZİK DİNLETİSİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRECEK OLAN BALKAN MÜZİK GRUBUNDA YER ALAN SANATÇILARIN İSİMLERİ İSE ŞU ŞEKİLDE;ÇATBAR GÜL (TENOR BARİTON)-ERMAN KERMAN (ALTO SAKSAFON)-GÜLTEKİN AKGÜN (TROMPET)-MEHMET ŞONDİR (ALTO SAKSAFON)-METİN NURLU (RİTM)-ONUR BİNKAYA (RİTM)-ŞAHİN DUMAN (TENOR BARİTON). İLGİLENENLERE, ÖNEMLE DUYURULUR.
NOT.SİZ DE BULUNDUĞUNUZ İL-İLÇE-KASABA VE KÖY’DE, BU TÜR BİR ETKİNLİK YAPABİLİRSİNİZ.

**************************************************************************************

PROF.DR.NURULLAH AYDIN’DAN 1 MAKALE;ORGANİK VE BİYOLOJİK BİLGİSAYAR…

PROF.DR.NURULLAH AYDIN
nurullahay6@gmail.com

Milyarlarca insanı sanal ortamda birbirine bağlayan internet, bundan 30 yıl önce Pentagon’un kendi bünyesindeki bilgisayarlar arasındaki iletişimini sağlamak için geliştirdiği Arpanet isimli program sayesinde ortaya çıktı.

ABD, şimdi de internet kadar tarihi değiştirecek ve çok daha fazla tartışmaya yol açacak Brain-net isimli bir programı yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor.

Gelişmiş Savunma Araştırmaları Proje Ajansı’nca (DARPA) yürütülen çalışmalarda, özellikle ABD Başkanı Obama döneminde gelişme sağlandı. Bu projeler gelişme aşamasında.

Beyin gücü ile kontrol edilen insansız hava aracı dronelar gökyüzünde uçabilir. Ancak bu gelişmeler etik tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bazıları ise, beyinleri kontrol edilen ya da kendi iradesi ile hareket etmeyen asker ve makinelerin yer alacağı savaşların bugünün savaşlarından daha acımasız olacağını ve bugün tartışılmayan yeni ahlaki, insani ve etik sorunları ortaya çıkaracağını savunuyor.

Biyolojik bilgisayar; Bir kişi tarafından çözülmesi çok zor olan problemlerin insan beyinlerinin birbirine bağlanması ile oluşturulacak ortak bir beyin gücüyle çok daha kolay bir şekilde çözülmesi amaçlanıyor.

Reuters’ın haberine göre, bilim adamları bu tekniği beyin bağlantısı olarak nitelendiriyor. Pentagona bağlı DARPA’nın projeyi desteklemesindeki asıl amaç ise bu düşünce transferi ve beyin kontrolü teknolojisini insanlar üzerinde etkin hale getirmek.

Pentagon; DARPA programıyla tarihi değiştirecek projeyi yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Zihin kontrolü ve iletişimine dayalı brain-net fareler üzerinde olumlu sonuçlar verdi.

Bilim insanları 15 yıllık araştırma neticesinde; bir beyinden diğerine bilgi yollamanın yolunu buldu. Deneyler neticesinde Brezilya’daki bir farenin düşünceleri internet vasıtasıyla ABD’deki başka bir fareye aktarıldı. ABD’deki kobay, Güney Amerika’dan gönderilen beyin sinyallerini aldığı anda diğer kobayın davranışlarını taklit etmeye başladı.

Bir farenin beynindeki görsel imaj, bağlı elektrodların dışında herhangi bir aracı nesne kullanılmadan diğer farenin beyninde oluşturuldu. Yani iki farenin beyni doğrudan iletişim kurdu. Bu bağlantı kullanılarak gelişmiş organik bilgisayarlar üretmek amaçlanıyor.

Pentagon’un beyin gözlükleri projesiyle bu gözlükleri takan askerin bilinçaltındaki tehditleri bilinç düzeyine çıkmadan tespit etmesi hedefleniyor.

Çalışılan yorulmaz ve uyumaz asker projesi ile beynin uyku gereksinimini kontrol eden bölümlerini geliştirerek askerlerin uzun süre uyumadan görev yapmasını amaçlıyor.

Bugün havaalanlarında kullanılan tarayıcıların yerini alacak sistemle, kalp atışları, bakışlar ya da göz bebeklerindeki en ufak değişiklikler bile algılanacak.

Beyin gücüyle hareket; Bir farenin beynindeki görsel imaj, elektrodlar dışında herhangi bir başka aracı nesne kullanılmadan diğer farenin beyninde oluşturuldu.

Casus böcekler; Gelişmiş sistemlerle beyinleri kontrol edilen robot böceklerin casuslara dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Patlama ölçer; Askerlerin maruz kaldığı patlamaları ölçerek, dışarıdan fark edilmeyen yaralanmaları tespit edecek.

Son projelerden biri Beyin yıkama. Nöro bilimle, yabancı halkların düşüncelerini etkileyecek haber ve öyküler oluşturmak.

Proestetik projesinde ise yapay uzuvların beyin sinyalleri ile hareket ettirilmesi planlanıyor.

Türkiye ve İslam dünyasının bilim adamları, nelerle meşgul dersiniz?

Günün Sözü: Bilgiyi kontrol eden, dünyayı da kontrol eder.(15 Aralık 2013.Ankara)

***************************************************************************************

19 ARALIK 2013 PERŞEMBE GÜNÜ, SAAT.20.00’DE;GÜZELYALI KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ GÜZELYALI-İZMİR ADRESİNDE, ŞEF SEZGİN TOPÇU YÖNETİMİNDE Kİ ”CUMHURİYET KOROSO”NUN TÜRK SANAT MÜZİĞİ KONSERİ VARDIR. İLGİLENENLERE, ÖNEMLE DUYURULUR.

***************************************************************************************

20 ARALIK 2013 PERŞEMBE GÜNÜ, SAAT.18.30’DA;ALTUNİZADE KÜLTÜR MERKEZİ ALTUNİZADE-İSTANBUL ADRESİNDE, FOLKLORUMUZDA ASKER SEVGİSİ KONULU BİR SEMİNER DÜZENLENMİŞTİR. SEMİNERDE GELENEK VE GÖRENEKLERDE ASKER SEVGİSİ ANLATILACAK, 99.YIL DÖNÜMÜ MÜNASEBETİ İLE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ’NDEN SÖZ EDİLECEK VE BELGESELLER GÖSTERİLECEKTİR. SEMİNERİ DÜZENLEYEN GAZETECİ–YAZAR AHMET ÖZDEMİR’DİR, İLGİLENENLERE ÖNEMLE DUYURULUR.

***************************************************************************************

ALİ RIZA MALKOÇ’TAN 1 MAKALE;İLGİLİLERE ÖNERİMDİR…

ALİ RIZA MALKOÇ
alirizamalkoc@gmail.com

İthal doğalgaz ile elektrik üretmenin ne kadar akılcı ve verimli olduğu, zorlu kış aylarındaki elektrik kesintileri ile ortaya çıkmıştır. Sularımız akıp gidiyor, denizle buluşuyor. Ama biz alternatif enerji üretme konusunda ortak akıl üretmede, malesef buluşamıyoruz.

1) Rüzgar, güneş ve hidroelektrik santral sayımız artırılmalı,

2) nükleer santral sayımız 2 değil 4 olmalı. Hatta bu santralları kendimiz tesis edip, işletecek hale gelmeliyiz. Hem böylece de nükleer teknolojiyi de tanımış oluruz.
Güvenlik gerekçesiyle karşı çıkıp, günce 2 paket sigara içenleri de
bu konuda tekrar muhakeme yapmaya davet ediyorum. Uzay teknolojisi deyince, sadece sanatçı Mustafa Topaloğlu’nu hatırlayan bir toplum, uzay bilimleri ve nükleer teknolojiye elbette karşı çıkacaktır. Öncelikle,eğitim sistemimiz tartışma konusu olmaktan çıkmalı:

1) Uzay teknolojileri, nükleer teknoloji, endüstriyel elektronik konularında, orta okul ve lise seviyesinde ön bilgi verilmelidir.

2) Endüstri Meslek liserinini, avrupa baş tacı yaparken düne kadar ülkemizde, üniversite sınavlarında, puan kesilmesi ne kadar acıydı.

3) Değil Puan kesmek:Elektrik, makina, elektronik, bilişim, kimya vb. branşlarında
lise mezunu olanlara, kendi alanlarında fakülte tercih ettiklerinde pozitif ayrımcılık yapılarak en az +20 puan verilmelidir. eline üniversiteye kadar kontrol kalemi bile almamış birisine muhendıslık yolunu açıyorsun, EMl mezununu kapıda bırakıyorsun.
Bu mantıkla, avrupa düzeyinde bir kalkınma sağlanamaz. Ve gençliğimiz de Uzay deyince Mustafa Topaloğlu’nu hatırlar. Araba deyince de Mustafa Sandal’ın “Onun arabası var, güzel mi güzel” şarkısını ezberler.. Yerli otomobil üretmeyi niye hayal etsin ki ?
Hindistan, İran, Rusya, Almanya,İtalya, Fransa, Romanya, Usa gibi ülkelerin
yerli otomobili var bizim niye yok ? Bu işe lise seviyesinde Meb ve Yök seviyesinde el atmak gerekiyor. Her yıl en az 100 makina ve otomotiv mühendisini burslu olarak yurt dışında bu alanda YÜKSEK lisans yapmak için teşvik etmeliyiz. Otomotiv fabrikalarında staj da yapmalarını sağlamalıyız. Yerli uçağımız olacak da, yerli YHT ve yerli otomobil de olmadan kalıcı kalkınma sağlanamaz… Eğitim, enerji, sağlık ve ulaşım yerli yatırımları, istihdam sorununu da büyük ölçüde çözecektir. Sorunlara ben de vatandaş gözüyle bakmak istedim. İlgililere, ilgilenmesi gerekenlere duyurulur.

www.arm.web.tr

Bu makalenin yazıldığı kaynak linkler;

www.bicumle.net/cumle/623360/
www.edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=124053

Toplam Okunma : 123 / 17 Aralık 2013 - 17:47

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Vatandaşlara Öyle Bir Şaka Yaptılar Ki! Bucak’ta Vatandaşlara Öyle Bir Şaka Yaptılar Ki!

Bucak ilçesinde yolda yürürken birisine adres sorup dediklerine...

Bucak TSO’dan 850 Aileye Anlamlı Yardım Bucak TSO’dan 850 Aileye Anlamlı Yardım

Bucak Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından ramazan ayı...

oğuzhan mahallesi iftar nnc1Oğuzhan Mahallesi İftarına 2 Bin Kişi Katıldı

Burdur’un Bucak ilçesinde Oğuzhan Mahallesinde oturan...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Köşe Yazarları

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
58