Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Süt Sorununa Başkan Ercengiz Çözümü

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » Süt Sorununa Başkan Ercengiz Çözümü
Süt Sorununa Başkan Ercengiz Çözümü

İLK KIVILCIMI BAŞKAN ERCENGİZ YAKTI
“ARZ FAZLASI SÜT, MUHTAÇ AİLELERE ÜRÜN OLARAK DAĞILACAK”

Burdur’da günlük bin ton çiğ sütün üretildiği, yüzde 80’lik bölümünün mamul olarak piyasaya sürülmek üzere çeşitli illere sevk edildiği Burdur’da süt ve süt mamullerinin tüketilmesini artırmak için ilk kıvılcım Burdur Belediyesi tarafından yakıldı. basın toplantısı düzenleyen Burdur belediye başkanı Aliş Orkun Ercengiz, arz fazlası süt üretimini tüketmek, süt ve süt ürünleri mamullerini alamayan muhtaç ailelerin sofrasına ulaştırmak maksadı ile peynir ve tereyağı dağıtımı yapacaklarını açıkladı. Sosyal ve Dayanışma Vakfı’nın da bu projeye dahil olmasını isteyen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Biz buradan bir kıvılcım yakmak istiyoruz. Bu kıvılcımı ilgili bakanlıkların, ilgili birimlerin sayın valimizin ve valiliğimizin de kulak vermesini istiyoruz. İyi bir çıkış olacağını düşünüyorum. Bunun da ülke projesi haline dönüştürülmesi gerektiği inancımı tekrar ekmek istiyorum” dedi.
Dün saat 15.30’da Halı Sarayı Başkanlık makamında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Birkaç gün önce ilimiz milletvekili sayın Mehmet Göker, basına da yansıyan bir haberinizle Burdur’da süt üretiminin talepten fazla olduğu sütün bir miktarının elde kaldığı yönünde açıklamaları oldu. Biz zaten bu sıkıntının tehlikenin Türkiye için önümüzdeki süreçte ciddi bir sıkıntı olacağı öngörüsünde bulunmuştuk. Bu anlamda ilimizin bir süt üretim merkezi olacağı, hayvancılık ve tarım alanında ciddi bir sektör lideri olduğumuzu göz önüne alarak, bizim de bir takım önlemler alma düşüncemiz gelişti. Burdur Belediyesi olarak hem sütün arzının fazlalığını ortadan kaldırmak, bir kıvılcım yakmak, hem de burada süt üretiminin vatandaşımıza sağlıklı bir gıda maddesi olarak ulaştırılmasını sağlamasını yöntemini geliştirmek adına bir düşünce geliştirdik” dedi.


SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SAĞLIĞA FAYDALI
Süt ve süt ürünlerinin insan sağlığına faydalarına dikkat çeken Başkan Ercengiz; “Biliyorsunuz ileri yaşlarda özellikle vitamin ve kalsiyum eksikliğine bağlı olarak hastalıklarla mücadele eden bir ülkeyiz. Bu anlamda erken yaşlarda alınmayan süt en önemli faktörlerden bir tanesi, burada amacımız süt tüketimi hem dar gelirli yoksul vatandaşlarımıza ulaştırmak. Bu maksatla Burdur Belediyesi olarak sosyal sorumluluk projesi içerisinde süt ve süt ürünlerinin ulaştırılmasını sağlamak adına bir proje geliştirdik. Bunun genele yayılmasını istiyoruz. Biz nasıl Burdur Gölü’nün kurtarılma eylem planında bizim döktüğümüz o 1’er litre suların katkısı nasıl olduysa bugünde örneğin tereyağı ve peyniri daha önce yaptığımız gıda yardımları, kömür yardımları gibi, dar gelirli vatandaşlarımıza ulaştırarak süt ürünlerinden faydalanmasını sağlamak, sütün arz fazlasını vatandaşımıza ulaştırılmasını, tüketimine katkı koymak istiyoruz” diye konuştu


“HAYVANLAR KESİME GİDECEK”
Burdur ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunun altını çizen Başkan Ercengiz; “İlimizde malum tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşımızın sayının fazla olması, bu girdiğinin tüketimin yeterli olmaması halinde giderek artacağını, süt hayvanlarının maalesef kesime gönderileceğini öngörüyoruz” dedi.

 

DESTEK İSTEDİ
Burdur Belediyesi tarafından yakılan kıvılcımın ülke geneline yayılması için destek talebinde bulunan Başkan Ercengiz; “Sadece bizim bu işe el atmamız yetmez, bunu sembolikte olsa başlatmak istiyoruz. Kooperatiflerin, süt üretici birliklerinin sahip çıkmasını istiyoruz. İlimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın da özellikle dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara bu süt ürünlerinin ulaştırılmasında bizlerle birlikte hareket ederek tüketime katkı koyması bu üretimin arz fazlasının değerlendirilmesini istiyoruz” sözlerine yer verdi.

“TEREYAĞ PEYNİR OLARAK DAĞITILACAK
ÜLKE PROJESİ OLACAK”
Proje dahilinde ilk etapta tereyağı ve peynir alımı yapacaklarını sözlerine ekleyen başkan Ercengiz; “Özellikle tereyağı ve peynirin alımını yapacağız. Rakamalar nereye gider bilmiyorum. Doğrudan temin olabilir, doğrudan temin olacak ise mutlaka kamu oyunun gözü önünde yapılacaktır. Amacımız birilerine hizmet etmek değil, kasasını doldurmak değil, arz fazlası sütü değerlendirmek, süt ürünlerine ulaşamayan vatandaşlarımızın da ekmek, diğer gıda maddeleri gibi sütün de vatandaşlarımıza ulaştırılmasını sağlayacağız. Biz buradan bir kıvılcım yakmak istiyoruz. Bu kıvılcımı ilgili bakanlıkların ilgili birimlerin sayın valimizin ve valiliğimizin de kulak vermesini istiyoruz. İyi bir çıkış olacağını düşünüyorum. Bunun da ülke projesi haline dönüştürülmesi gerektiği inancımı tekrar ekmek istiyorum” dedi.

H. İbrahim KARA

buhara21115

 

Toplam Okunma : 210 / 06 Şubat 2016 - 16:01

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Burdur’da encümen toplantısı yapıldı Burdur’da encümen toplantısı yapıldı

Vali Şerif Yılmaz Başkanlığında Encümen Toplantısı yapıldı. İl...

Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız! Bu İstatistiklere Çok Şaşıracaksınız!

2015 Yılı Sinema ve Tiyatro İstatistikleri Antalya, Isparta...

Burdur’da kaza 4 yaralı Burdur’da kaza 4 yaralı

Burdur’da meydana gelen trafik kazasında 2’si çocuk...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
96