Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

‘Tüder’e Vekalet Ver, Dosya Masrafını Geri Al’

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » ‘Tüder’e Vekalet Ver, Dosya Masrafını Geri Al’
‘Tüder’e Vekalet Ver, Dosya Masrafını Geri Al’

‘Tüder’e Vekalet Ver, Dosya Masrafını Geri Al’
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, dolandırıcıların tüketicilere bankalara ödedikleri dosya masrafı ve yapılandırma ücretini geri alma taahhüdünde bulunduğunu ileri sürerek, “TÜDER Hukuk Grubu, bunun önüne geçmek için dosya masrafı ve yapılandırma ücretini ödemiş tüketicilerden derneğimize başvuranların davalarını ücret istemeden takip etme ve sonuçlandırma kararı almıştır.”
Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların “deli dumrul” vergilerini önleyecek hükümlerin yeni Tüketici Kanunu’nda bulunmaması nedeniyle tüketicilerle çekişmenin devam ettiğini söyledi.

Kendilerini “tüketici örgütü” olarak tanıtan bazı kişilerin e-posta ve SMS göndererek dosya masrafı ve yapılandırma ücretini geri almayı taahhüt ettiklerini öne süren Ağaoğlu, “Daha sonra merkez tüketici örgütlerinin internet ortamındaki konuyla ilgili dilekçe örneklerini, gazete haberlerini ve Yargıtay kararlarının bulunduğu dosyayı hazırlayıp ağlarına düşürdükleri tüketicilere kargoyla gönderiyor, genellikle de kapıda ödeme sistemiyle 50 ila 300 lira ücret tahsil ediyorlar” diye konuştu.

Ağaoğlu, TÜDER Hukuk Grubu’nun vekalet ücreti talep etmeden hizmet vereceğini açıkladığını kaydederek, şunları söyledi:
“Birtakım dolandırıcılar çıktı, açıkça ilan veriyorlar. ‘Dosya masrafınızı geri almak ister misiniz, yapılandırma ücretinizi geri alıyoruz’ diye. Onlarla irtibata geçen tüketicilere 300 liradan başlayan fiyatlar çekiyorlar. Daha sonra bakıyorlar, çok geliyor, 50 liraya kadar indiriyorlar. Sadece yaptıkları dilekçe örnekleri göndermek. Bunlar zaten internet ortamında var. Tüketici derneklerinin sitesine girdiğiniz zaman dosya masrafı, yapılandırma ücretiyle ilgili hakem heyeti ve tüketici mahkemeleri için dilekçe örnekleri var. Bu sahtekarlar, vatandaşların parasını dolandırmış oluyor.
TÜDER Hukuk Grubu, bunun önüne geçmek için dosya masrafı ve yapılandırma ücretini ödemiş tüketicilerden derneğimize başvuranların davalarını ücret istemeden takip etme ve sonuçlandırma kararı almıştır.”
– “Bulunduğunuz şehirde dava açabilirsiniz”
4077 Sayılı Tüketici Kanunu’na göre tüketicilerin kendilerinin veya satıcının adresinin bulunduğu ilde dava açabildiğine işaret eden Ağaoğlu, bankaların genel merkezlerinin İstanbul ve Ankara’da yer aldığını, TÜDER Hukuk Grubu’nda gönüllü avukatlar kanalıyla 81 ilden gelecek talepler için dava açılmasının mümkün olduğuna dikkati çekti.
Ağaoğlu, şöyle devam etti:
“Diyelim ki Erzurum’dan bir vatandaş, Ziraat Bankası’ndan kredi almış. Bu bankanın genel müdürlüğü Ankara’da. Meblağ bin 191 liranın altında ise Ankara’da bankanın genel müdürlüğünün bulunduğu kaymakamlıktaki hakem heyetinde davasını açabilir. Bunun üstündeyse direkt genel müdürlüğün bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesinde tüketicilerin veya vekillerinin dava açması mümkün.”
“TÜDER’e vekalet ver, dosya masrafını geri al” diyen Ağaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bunu niye söylüyoruz? Artık kamuoyu da açıkça öğrenmiştir ki Yargıtayın muhtelif kararlarında krediyle ilgili faiz dışında o kredinin verilmesi için zorunlu olan masraflar alınabilmekte ve bunların belgelerinin de tüketiciye sunulması gerekmektedir. Bunların hem sözleşmede yer alıyor olması hem zorunlu olması hem de belgelerinin tüketiciye sunuluyor olması gerekiyor.
Tüketicilerimiz dosya masrafı ödedilerse dikkatle sözleşmeleri inceleyip herhangi bir bedelin haksız yere ödendiği kanaatine varırlarsa TÜDER’in ‘www.tuketicilerdernegi.org.tr’ sitesine yazılı başvurabilirler. Başvuruları hukuk grubu tarafından değerlendirilerek ücret alınmaksızın takip edilecektir.”

Toplam Okunma : 298 / 15 Aralık 2013 - 12:16

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak Belediyesi İftarda buluştu Bucak Belediyesi İftarda buluştu

Bucak Belediyesi Geleneksel Personel İftar Programında Biraraya...

Burdur belediyesi iftarda buluştu Burdur belediyesi iftarda buluştu

Burdur Belediyesi personeli için Serenler Otel’de iftar programı...

Gölhisar Belediyesi onları da düşünüyor Gölhisar Belediyesi onları da düşünüyor

Gölhisar Belediyesi Hayvanların ve insanların sağlığı...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
102