Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Türk firması dünya devini satın aldı

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » Türk firması dünya devini satın aldı
turk-firmasi-dunya-devini-satin-aldi-14

İş makineleri üreten HİDROMEK firması, Mitsubishi Heavy Industries’in motor greyder iş kolunu satın aldı. Bugün Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde söz konusu satın almanın imza töreni düzenlendi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, imza için “Kızımız Mitsubishi’yi oğlumuz HİDROMEK’e aldık” yorumu yaptı.

Törende konuşan Çağlayan, dünyanın neresine giderse gitsin ürünlerine rastlamaktan onur duyduğu HİDROMEK firmasının yapılan anlaşma ile tam bir makas değişikliğine gittiğini söyledi.

Muhalefete yüklendi

11 yıl öncesine kadar Türkiye’nin yurtdışına yatırımyapmasının ayıplandığını ve bu durumun ülkeden sermaye kaçışı olarak değendirildiğini kaydeden Çağlayan, “Bugünhala maalesef bunu idrak edemeyen muhalefet partilerinin genel başkanları var. Geçenlerde bir konuşmamda Türk firmalarının 25 milyar dolardan fazla uluslararası yatırımını iftihar ederek söylemiştim. Ana Muhalefet Partisi’nin Genel Başkanı bir konuşmasında ‘Bakın, Ekonomi Bakanı’na gülüyor. Firmaların yurtdışında yatırım yapmasına seviniyor’ dedi. Evet, sonuna kadar sevinirim. Çünkü ben, yeni Türkiye’nin Ekonomi Bakanıyım, onlar maalesef eskide kaldılar, eskide kalmaya devam edecekler” diye konuştu. Yeni Türkiye’de artık firmaların kabına sığmadığını anlatan Çağlayan, bu anlamda Ankara’nın önemli bir kent olduğunu söyledi.

“Marka değerinde mesafe almalıyız”

Bakan Çağlayan,Türkiye’nin Gayri Safi Milli Yurtiçi Hasıla’sının Hollanda’dan daha iyi olmasına rağmen Hollanda’nın dünyadaki ekonomik etkinliğinin Türkiye’den fazla olduğunu ve bunun sebebinin Hollanda’nın uluslararası çapta çok sayıda şirkete sahip olmasına bağladı. Çağlayan, “Türkiye için makas değişikliği burada” diye ekledi.

Türkiye’nin son 10 yılda önemli başarılar elde ettiğini ve gelecek 10 yılda da aynı başarıyı göstereceğini ifade eden Çağlayan, söz konusu başarıda özel sektörün payının büyük olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin yüksek katma değerli ve yüksek teknoloji içeren ürünler üreten, Ar-Ge ve inovasyonu önemseyen firmalara ihtiyaç duyduğunu anlatan Çağlayan, yeni Teşvik Sistemi’nin özünün bu kavramlara odaklı olduğunu söyledi.

Dünyada birçok şirketin tek başına marka değerlerinin oldukça yüksek olduğunu belirten Çağlayan, Türkiye’nin ilk 100 firmasının toplam marka değerinin ise 31 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu dile getirdi. Çağlayan, Türkiye’nin bu anlamda katetmesi gereken çok mesafe olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin 123’üncü büyük firması ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise HİDROMEK’in 35 yıl önce kurulmasına karşı bugün Türkiye’nin 123’üncü büyük firması olmasının gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Firmanın Ar-Ge, inovasyon ve yenilikçiliğe verdiği önemle dünya markası olduğunu vurgulayan Özdebir, “HİDROMEK, Ankara’dan çıkan bir firma olarak dünya devi Mitsubishi’nin bir bölümünü teknolojisiyle, dağıtım haklarıyla, binasıyla, müşteri zinciriyle ülkemize kazandırdı. Bu çok önemli bir gelişme” değerlendirmesinde bulundu.

HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, anlaşmayla Mitsubishi’nin Tayland’da yerleşik greyder üretim tesisininde tüm tasarım,üretim, know-how ve satış sonrası hizmetleriyle birlikte satın aldıklarını belirtti. Böylece Tayland’daki İspanya ve Rusya’nın ardından yurtdışındaki üçüncü yatırımları olcağını ekledi.

Toplam Okunma : 112 / 19 Kasım 2013 - 9:39

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak TSO’dan Vali Yılmaz’a Ziyaret Bucak TSO’dan Vali Yılmaz’a Ziyaret

Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu,...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

BAKA Yönetim Kurulu Toplantısı Antalya’da yapıldı BAKA Yönetim Kurulu Toplantısı Antalya’da yapıldı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya Çıktı
SDÜ Çalkalanıyor ! Skandal Detaylar Ortaya ÇıktıIsparta merkezli 4 ilde düzenlenen ‘Paralel Yapı’ operasyonunda,...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
57