Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Yaş sebze meyve sektörü bir araya geldi.

Ana Sayfa » Haberler » Yaş sebze meyve sektörü bir araya geldi.
Yaş sebze meyve sektörü bir araya geldi.

 

Yaş sebze meyve sektörü bir araya geldi

BAİB, yaş sebze meyve sektörünün tüm paydaşlarını düzenlediği toplantıda bir araya getirdi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından örtü altı sebze üretim ve ihracat sezonunun yoğunlaştığı dönemde geleneksel olarak yapılan ‘Yaş sebze meyve sektörüne ilişkin bilgi paylaşımında bulunma ve hızlanan ihracat sezonu kapsamında sektörü değerlendirme toplantısı’ sektör paydaşlarının katılımıyla yapıldı. Toplantıya BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Ürün Denetmenleri Antalya Grup Başkan Vekili Hayrettin Korkmaz, Antalya Zirai Karantina Müdür Yardımcısı Çetin Algün, BAİB Yönetim Kurulu Üyeleri Berdan Ber, Erdoğan Ekinci, BAİB Genel Sekreteri Fisun Evrensevdi Pektaş, ihracatçılar, gümrük komisyoncuları katıldı.

Sektör paydaşları adına başarılı bir sezon geçmesini dileyerek konuşmasına başlayan BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, “47 milyon ton yaş sebze meyve üretimimiz var ama bunun sadece 3.5 milyon tonunu ihraç ediyoruz. Bu rakamı daha da artırmalıyız ve ihracata yönelik ürün çeşitliliğimizi sağlamalıyız. Rusya’ya ihracatta analiz gibi ilave prosedürler var. Analiz üretim aşamasında, ürün daha ticari hale gelmeden olmalı. Ürünün şeritlenmesi ve ikinci kontrol gibi uygulamalar ihracatçıya ek yük getirmektedir. Kabinenin oluşmasının ardından sektörle ilgili bakanlıklara ziyaretler gerçekleştireceğiz. Sorunları ve çözüm önerilerini sunacağız” dedi

BAİB Başkanlığının yanı sıra TİM’de Yaş Sebze Meyve Sektörü Konsey Başkanı da olduğunu hatırlatan BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, “TİM nezdinde  de tarım sektöründeki ihracat potansiyeli ve sorunlar ile ilgili çalışma yaptık. Bu çalışmayı ilgili kurumlara aktaracağız” dedi. İhracat gerçekleştirilen pazarların geliştirilmesine yönelik süren çalışmalara da değinen BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, “Bilindiği gibi G-20 toplantısında Çin’e kiraz ihracatı gerçekleştirilebilmesi için protokol imzalandı. Nar ile ilgili de çalışmalar yapıyoruz. 2007 yılından bu yana Japonya’ya bu ürünlerin ihracatı ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu pazarlara ihracat yapmak, yeni fırsatların oluşması demek” diye konuştu.

Türkiye’nin dünya yaş sebze meyve üretiminde söz sahibi olduğunu açıklayan BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, “Üretimde 4-5. sıralardayız ancak ihracatta 12. sıradayız. İspanya’nın üretimi bizimkinden az olmasına rağmen ihracatı ihracatımızın 4 katı. Hollanda, 10 milyon ton ihracat yapıyor. Bu noktada bizim temel problemimiz dış pazar talebine cevap verecek yeterli üretimin yapılamaması. Üretimde teknolojiyi kullanmıyoruz. Özellikle kış aylarında kaliteli ve yeterli ürün üretemiyoruz. İhraç ettiğimiz 3.5 milyon ton ürünün arasında en fazla domates var. Domates ihracatında da 3-4 yıldır yerimizde sayıyoruz. Bu rakamların artması gerekiyor. İhracat açısından geçen yıl iyi bir sezon geçirmedik” dedi. BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne, Zirai Karantina Müdürlüğüne, Ürün Denetmenleri Grup Başkanlığına ihracat ailesi adına teşekkür etti.

İhracatçıları dinledikten sonra onların sıkıntılarına yönelik cevaplar veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, konuşması sırasında önemli açıklamalar da yaptı. İl Müdürü Dallı, “Biyolojik mücadelenin geliştirilmesi için bir proje hazırladık. Bakanlığımız desteğiyle yürüteceğimiz çalışma çerçevesinde 2016 yılında 2 bin üreticiyi biyolojik mücadele ile ilgili eğiteceğiz. Bu çalışma kalıntı sorununun yok edilmesinde oldukça önemli. Bu konuda ihracatçılarımız da biyolojik mücadele yapan üreticilerimize destek vermeli. Bu şekilde çalışan 900 üretici var. Bu üreticiler de desteklenmeli. Antalya il genelinde 248 bin dekar sera var. Ortalama büyüklüğü 3 dekar. Sorunun ana kaynağı da bu. Böyle bir yapıyı kontrol etmek kolay değil” diye konuştu.

Kabinenin oluşmasının ardından özellikle örtü altı alanında uygulanacak destekler hakkında da bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, “Seraların modernizasyonu için 0 faizli kredi verilecek. Bu modern üretim açısından avantaj olacak. Fide desteği programa girdi. 2016 yılında destek verilmeye başlayacak. Gübrede KDV’nin düşmesi için hazırlanan uygulama hayata geçirilecek” dedi. Toplantı sektör paydaşlarının sıkıntılarını dile getirmesi ve alternatif çözüm önerilerinin masaya yatırılmasının ardından sona erdi.

 

Toplam Okunma : 4 / 23 Kasım 2015 - 11:36

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Burdur’da kamyon takla attı. Burdur’da kamyon takla attı.

Antalya-Burdur arasında meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı. Edinilen...

Ak Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Belli Oldu Ak Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Belli Oldu

Ak Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Birkan İş’in...

Çobanpınar’da Trafik Kazası: 2 Ölü Çobanpınar’da Trafik Kazası: 2 Ölü

Isparta-Antalya Karayolu Çobanpınar köyü yakınlarında meydana...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
ekmek_fiyatlarına_indirim
Ekmeğe on kuruş indirim yapıldı.Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, fırıncılarla görüşerek...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
Son Dakika Bucak’ta  Isparta  Ağlasun da 4.8 Deprem
Son Dakika Bucak’ta Isparta Ağlasun da 4.8 DepremBurdur Ağlasun Çamlıdere merkez üssü olan 4.8 büyüklüğünde deprem...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
57