Anasayfa - Hakkımızda - İletişim Bilgilerimiz

NNC HABER - Türkiye ve Dünyadaki Son Haberler

Yeşilova’da Krom Madenine Hayır Eylemi

Ana Sayfa » Haberler » Gündem » Yeşilova’da Krom Madenine Hayır Eylemi
maden yeni nnc

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan iki krom madeninden sonra üçüncü krom madeninin açılması bir araya gelen vatandaşlar tarafından protesto edildi.

Yeşilova ilçesine bağlı Niyazlar köyünde üçüncü bir krom madeni açılmak istenmesi Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu Üyeleri tarafından protesto edildi.

Yeşilova Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup üyeleri ile Niyazlar Köyü’nden bazı vatandaşlar ellerinde pankart ve dövizler taşıyarak slogan attı. Platform sözcüsü Hediye Gündüz, Burdur’un Yeşilova ilçesi Niyazlar Köyü sınırlarında 2 adet krom madeni çalışmakta, 3. ocak ise açılmak istenmektedir. Niyazlar Köyü sınırındaki Krom maden ocağı, Yeşilova İlçesinin içme suyunun ana su kaynağı olan, Bördelikte’dir. Bördelik Değirmendere’sinin de ana su kaynağıdır. Niyazlar Köy merkezine yaklaşık 4 km. mesafededir. Bu ocağın öğütme tesisi ise Niyazlar Köyü içinde, köy merkezine 1 km mesafededir. Aşırı toz çıkaran bu tesis Yeşilova Göletini besleyen Değirmenderesi Çayı sularının direk olarak üzerindedir ve tozlar çaya karışmaktadır. Krom maden ocağı, Niyazlar Köyü Daralanı Mevkinde köy merkezine 2 km mesafede çalışmaktadır. Basamaklı üretim-açık üretim yapan ocakta, derinlik 100 metreye yaklaşmaktadır. Ocakta dev maden çukuru oluşmuştur ve çıkan tozlardan Niyazlar Köyü etkilenmektedir. Ocağın yakınındaki ardıç ağaçları ise kurumuştur” dedi.
&nbsp
Yeşilova'da Krom Madenine Hayır Eylemi (2)

Çalışan Ocakların bölgeye verdiği zararların çok fazla olduğunu belirten Gündüz “Şirket, çayın ana yatağını değiştirerek, sistemden ayırmak istemişse de, yığılmış rusubat çayın kenarından gölete akmaya devem etmektedir. D.S.İ. dahil, hiçbir kurum ve makam, çayın yerini, tabii yatağından öteleyemez. Şirket çıkan rusubatı, maden çıkarma sahasının boşalan alanlarını doldurmak için geri taşımak yerine, çay kenarına yığarak, çayın gölete taşımasını sağlamaktadır.Krom madeni öğütülürken aşırı derecede toz çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ

“Maden öğütülürken kırma konkosörlerinden aşırı ses çıkmakta, gürültü kirliliği olmaktadır” diyen Gündüz şunları söyledi; “Krom madeni öğütülürken kırma konkosörlerinden aşırı ses çıkmakta, çıkan ses ile geceleri uyumak mümkün olamamaktadır. Konkosörlerin etrafı ses bariyerleri ile kapatılması gerekirken kapatılmamıştır. Yukarıdaki bahsedilen bütün zararlara, işyerinde çalışan işçiler de tabidir. Köylülerin başına gelen bu sorunlar kader değil, kamu görevlilerinin görevlerini yönetmeliklere uygun yapmamasından da kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu.

Yeşilova'da Krom Madenine Hayır Eylemi (3)

Yeşilova İlçesi 110.860 dekar sulu ve 208.005 dekar kuru olmak üzere toplam 318.865 dekar tarım arazisine sahip olup bunun 302.855 dekarında tarla ziraatı, 7.760 dekarında sebzecilik, 5.710 dekarında meyvecilik yapılmakta ve 2.540 dekarı da nadas olarak kullanılmaktadır. Büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır süt verimi yüksektir. Günlük olarak ilçe merkezi ve köylerinin toplam aylık süt üretim kapasitesi 35-40 ton arasıdır. Yeşilova’da tarımsal sulama amaçlı yapılan göleti doldurmaktadır. Burdur seçimini çoktan yapmış, Tarım ve Hayvancılıkta yerini belirlemiştir; tarım şehrine madeni dayatmak, halkın geçim kaynaklarını ve de geleceğini yok etmektir“ şeklinde konuştu.

Gündüz’ün konuşmasının ardından gruptakiler ”Yeşilova Yeşildir yeşil kalacak, Niyazlar Bizimdir bizim kalacak, Niyazlar’da Krom Madenine Hayır, Susma sustukça sıra sana gelecek” gibi sloganlar attı. Daha sonra Üç Beş Ağaç Kervanı isimli grup, çevreyle ilgili şarkılar seslendirdi ve pandomim gösterisi sundu.

 

Toplam Okunma : 1 / 28 Ağustos 2015 - 15:09

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı Bucak’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı

Bucak ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Edinilen...

Ekmek Almaya gitmişti! Ekmek Almaya gitmişti!

Burdur kent merkezinde iftar saati öncesinde meydana gelen trafik...

İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor! İş Güvenliği için OSGB Zorunluluğu 1 Temmuz 2016’da Başlıyor!

1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKAT
ANTALYA UYARILDI BUCAK DİKKATSuriye’den kısa süre önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlenen 4...
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ
ANTALYA’DA KAZA BUCAKLI GENÇ VEFAT ETTİ5 mart 2014 çarşamba günü Antalya’da meydana gelen kazada Burdur Bucaklı...
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama Tutunamadı
Bucak’ı Yasa Boğan Ölüm , Genç Öğretmen Yaşama TutunamadıBucak’ta  halısaha maçına hazırlanırken kalp krizi geçiren  1979...
ANTALYA UYARILDI
ANTALYA UYARILDIDeniz Baykal’ın sosyal medya hesabından atılan canlı bomba iddiası...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

İletişim, Başarı ve Motivasyon
İletişim, Başarı ve MotivasyonBaşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün, Antalya...
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ  OLUŞUYOR?
BURDUR’DA EŞELER DİYE YENİ BİR İLÇE Mİ OLUŞUYOR? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.?   İddialara...
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!
Bucak’ta Engeller Bir Bir Kalkıyor!Kaldırımlarda ve kavşaklarda yaya geçişleri, bina girişlerinde ve kaldırımlarda...
Bucak Belediyesi’nden Asfalt Hamlesi
Bucak Belediyesi’nden Asfalt HamlesiBucak Belediyesinin, 2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Fen işleri...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
57